Ty brďo

 

nevím, čím to je,
ale vždycky skončíme v Indii...

140 let uplynulo v Lehu mezi pořízením těchto dvou fotografií


Leh v roce 1873

Když jsem před třinácti lety poprvé přijel do Lehu, největšího  města Ladakhu, ničím se nelišil od jiných indických měst. Pro zahraniční turisty nabízel běžnou směs levných i drahých hotelů, restaurací a služeb. Každý si mohl vybrat, zda se nají v malé jídelničce s místními za pár rupií nebo půjde do restaurace zaměřené na turisty.

Každý další rok pak přibývaly lepší hotely i restaurace a služby se přizpůsobovaly rostoucí poptávce zahaničních návštěvníků. Postupně vymizely malé hotýlky, kde se dalo přespat za pár rupií. Také struktura vlastníků se mění. Mnoho podniků změnilo majitele a nyní je vlastněno ne Ladakčnany, ale Kašmířany a jinými Indy.

Majitel hotelu, kde jsme spali posledně, pocházek z jižní Indie - z Keraly a svůj život dělí na půl roku v Ladakhu a půl roku na plážích Goy, kde má restauraci. A protože všichni musí během sezóny trvající dva a půl měsíce  vydělat, nasazují ceny výrazně výš než jinde.

Začal jsem se proto zajímat o změny, které Ladakh podstoupil od roku 1974, kdy byl otevřen pro indické i zahraniční turisty. Nyní, po několika desetiletích, se stává malou, i když příjemnou, turistickou pastí. Pokud vás téma původní kultury Ladakhu opravdu zajímá, doporučuji úžasnou knihu "Dávné budoucnosti" od Heleny Norberg-Hodge.

Leh v roce 1873

Na stránkách British Library jsem našel zajímavý snímek bazaru v Lehu v roce 1873. Jedná se o dnešní Bazaar street. V pozadí je vidět královský palác. Pro srovnání připojuji vlastní snímek z roku 2009. 

A jen připomínám, že až do 60. let dvacátého století vedla do Ladakhu jen pouhá stezka. První silnice začala stavět až od roku 1962 z Kašmíru. A silnice z Manali byla otevřena až v roce 1989.

Původní fotografie byla pořízena panem Edwardem Francis Chapmanem v roce 1873 během Yarkandské mise v roce 1873-74. Tato výprava, kterou vyslala britská indická vláda, měla zdánlivě uzavřít obchodní smlouvy s Amirem z Yarkandu a Kashgharu. Amir, Yakub Beg, založill nezávislé království v rámci čínského Turkestánu, které však mělo jen krátké trvání.

Mise však měla hlubší cíl - shromáždit dostatek zpravodajských informací o této doposud z velké míry neznámé oblasti. Britové chtěli být o krok vpředu před Rusy v rámci takzvané "Velké hry", bojem mezi Velkou Británií a Ruskem o nadvládu nad střední Asii.

Britové získali geografické a historické informace o celé oblasti, stejně jako přehled přírodních zdrojů a navázali diplomatické vztahy s knížectvími na cestě z Kašmíru přes Tibet do čínského Turkestánu. Leh se nachází na staré obchodní cestě, na křižovatce cest Centrální Asií.

Převzato ze stránek Britské knihovny

Scroll to the top