Ty brďo

 

nevím, čím to je,
ale vždycky skončíme v Indii...

Služby GoogleVelké množství lidí má firmu Google spojenou pouze s vyhledáváním informací v prostředí internetu. Avšak Google není jen vyhledávač.

Provozuje velmi širokou škálu služeb od vyhledávání, reklamy, tvorby vlastních operačních systémů až po mapové podklady, navigaci a prodej hudby a knih.

Lidé využívají jen malou část z její široké nabídky. Tento kurz si klade za cíl představit tuto širokou paletu služeb firmy Google a možnosti, jak je využít v pedagogické praxi.

Vyhledávání

www.google.cz, provozovaný společností Google, je v současnosti světově nejpoužívanější internetový vyhledávač. V této lekci si představíme pokročilé možnosti vyhledávání, převody jednotek, kalkulačku ve vyhledávacím poli i hledání určitých typů souborů nebo prohledávání jednoho konkrétního webu.

Email a komunikace

Emailová služba Googlu se nazývá Gmail. Dostáváte zde k dispozici více než 7 GB prostoru pro vaše zprávy.

Dokumenty

Google dokumenty jsou další možností vytvářet tabulky textové dokumenty, prezentace a kresby. V tomto případě nejste závislí na konkrétním programu, ať už placeném nebo zdarma, který byste měli nainstalovaný ve vašem počítači (typicky OpenOffice nebo MS Office). veškeré dokumenty vytváříte, upravujete a sdílíte v prostředí internetu. Za jejich používání neplatíte, služba je zdarma a jednou z největších výhod je libovolný přístup k vašim materiálům odkudkoliv v prostředí internetu.

Je možno si nastavit sdílení dokumentů jinými uživateli, své dokumenty můžete včlenit do svého osobního webu. Novinkou je nyní i možnost nahrávat si dokumenty, které sice není možno upravovat (mají nepodporované přípony), ale je možno je sdílet, sdílet i celé složky. Máme tedy k dispozici vlastně odkladiště v „cloudu“, jistý způsob zálohování.

Kalendář

Kalendář, který je součástí vašeho Gmail účtu, je další užitečnou pomůckou. Umožňuje pohodlnou správu vašeho času, plánování úkolů a schůzek a zejména výbornou synchronizaci s vašim poštovním klientem, ať už je to Outlook nebo například Thunderbird. Pokud používáte některý chytrý mobilní telefon (tzv. smartphone), mohli byste využít synchronizaci kalendáře s ním.

Zajímavou funkcí je i sdílení kalendáře v rámci rodiny, se spolupracovníky, veřejné kalendáře a pod.

Prohlížeč Google Chrome

Google Chrome patří spolu s Mozilla Firefox a Internet Explorerem k nejčastěji používaným prohlížečům. Je vyvíjen firmou Google a mezi jeho největší přednosti patří rychlost, snadná aktualizace a zejména možnosti tisíců doplňků, kterými si jeho funkce můžete bohatě rozšířit.

Mnoho jeho uživatelů netuší o jeho možnostech v synchronizaci záložek, historie nebo hesel. Doporučuji nastudovat příslušné téma a používat.

Personifikace prohlížeče a domovské stránky

Google nemusí být jen šedobílý. Po přihlášení ke svému účtu (viz předchozí kapitola) můžete měnit témata prohlížeče nebo tapetu výchozí stránky. Najděte na výchozí straně ve spodní části odkaz Změnit obrázek na pozadí.

Video a jeho využití ve vzdělávání

Server s videi http://youtube.com je dostatečně známý. V roce 2006 jej koupila firma Google a nyní zde můžete najít velké množství různých videí. Část z nich je vhodná pro vzdělávání.

V nedávné době proběhla změna vzhledu tohoto videoserveru a po přihlášení je možné nastavit jednotlivé videokanály, které vás zajímají a které chcete sledovat. Tipem pro vás by možná mohl být kanál NationalGeographic nebo BBC.

Žhavou novinkou je zavedení speciálního kanálu pouze pro školy. Po registraci je škole umožněno na tomto vlastním videokanálu publikovat vlastní výuková videa, která pak jsou oddělena od ostatního "balastu" pravidly přístupu např. ze školní sítě.

Videa jako doplněk výuky

Pro výuku najdete na youtube.com mnoho krátkých videí, které můžete vhodně použít na motivaci probírané látky.

Mapy a Google Earth

Mapy dostupné na adrese http://maps.google.com/ obsahují satelitní snímky většiny zemského povrchu ve výborném rozlišení. Obsahují plánovač tras a mnoho dalších doplňkových služeb postavených na jejich API. Jednou z takových služeb je např. Google street view. Zkuste navštívit např. Paříž a uchopit žlutého panáčka v levém horním rohu a přetáhnout jej na mapu. Na APi Google map je postaveno velké množství služeb jiných firem, realitních kanceláří, CK nebo obrázkových a jiných serverů.

Google Earth je aplikací, kterou si instalujete do vašeho počítače.

Aplikace Google Earth umožňuje prostřednictvím virtuálního glóbusu cestovat po celém světě a prohlížet si satelitní snímky, mapy, terén, 3D budovy a další. Díky bohatému geografickému obsahu aplikace Google Earth máte k dispozici realističtější zobrazení světa. Můžete přelétnout na své oblíbené místo, hledat firmy a dokonce projíždět trasy.

Google Sketchup

Google SketchUp je software, který můžete použít pro tvorbu, úpravu a sdílení 3D modelů. Existuje ve verzi dostupné zdarma a ve verzi placené, doplněné o funkce, které využijí zejména profesionální návrháři a architekti.

Podívejte se na videa popisující práci v programu. Zajímavostí je i projekt vytvoření 3D modelu starověkého Říma.

Modely reálných domů vytvářené v aplikaci Google Sketchup je možné umísťovat na mapové podklady v Google Earth a vytvářet tak realistické modely dnešních měst.

Google Play

Google Play (ještě nedávno zvaný Android market) je internetový obchod. Funguje na stejném principu jako například Apple Store. Existuje v něm bohatá nabídka placených i volných aplikací, her, hudby, knih a filmů. V ČR jsou zatím dostupné jen některé z nich (aplikace). Tyto aplikace jsou určeny zejména pro mobilní telefony s OS Android.

Zajímavostí je i možnost si do Google Play nahrát až 20 000 vlastních písniček a streamovat je pak přes internet odkudkoliv.

Překladač v pohlížeči

Google Chrome je první prohlížeč se zakomponovaným strojovým překladačem, nevyžaduje tedy k tomuto účelu žádné další pluginy nebo rozšíření.

Pokud jazyk webové stránky neodpovídá jazyku nastavenému v prohlížeči, zobrazí Chrome automaticky dotaz, zda chcete webovou stránku přeložit do nastaveného jazyka.

Weby Google

Služba Weby Google usnadňuje vytváření a sdílení webů. Funguje jako redakční systém a WYSIWYG editor, který umožní publikovat informace formou webových stránek bez znalosti programování a tvorby www.

Skupiny, fóra

Často zmiňovaným nedostatkem služeb Google je údajná "chybějící oficiální podpora". Opak je však pravdou. Existuje dobře zpracovaná nápověda v prostředí internetu související s mnoha službami Google. Velká část manuálů je dostupná i v českém jazyce a pro ty zbývající je možné využít službu Google Translate pro překlady.

V rámci komunity uživatelů služeb Google existují kvalitní a informací plná diskuzní fóra a specializované weby. Podívejte se na připojené odkazy a projděte si materiály a rady poskytované českou Google User Group.

Sociální síť Google+

Google+ (také Google Plus nebo zkr. G+) je internetová sociální síť provozovaná společností Google. Je asi největší přímou konkurencí Facebooku a Twitteru. Google+ zahrnuje služby jako Google Profiles, a +1, přidává k nim navíc některé nové prvky, např. Kruhy,  či Setkání.

Asi největší výhodou oproti Facebooku je možnost třídit členy sítě do tzv. kruhů a určovat, komu se vámi publikované informace zobrazí. Spolupráce s ostatními lidmi je možná přes tzv. Setkání s využitím videa, chatu a společné pracovní plochy.

Goole Apps for schools

Jedná se o speciální službu, kdy svoji zaregistrovanou školní doménu převedete na servery Google. Google se vám poté stará o poštu, dokumenty nebo o správu uživatelských účtů.

Mezi největší výhody patří nižší náklady na správu a zabezpečení dat (v cloudu). Tuto službu může zaregistrovat a nastavit pouze správce školní sítě nebo ICT koordinátor. Zde je zmíněna pouze pro úplnost.

Scroll to the top