Básník Mirza Ghalib a jeho palác ve starém Dillí

Mirza Ghalib haveli
Je zvláštní, k čemu všemu se člověk dostane, když navštíví bývalý domov dávno mrtvého indického básníka. Do jednoho článku jsem tak nějak smíchal poezii v urdštině, muzeum v Dillí, aplikaci pro Android, nový hotel a knížku z roku 1972.
Jenže ono to všechno tak nějak spolu souvisí. Prohlídka opraveného paláce (haveli) indického básníka Mirza Ghaliba může být milým zpestřením návštěvy starého Dillí.

Udělejte jednou něco netradičního. Vybočte z běžné trasy většiny turistů. Důležitá lákadla jako je Červená pevnost a Jama Masjid stojí určitě za návštěvu. To v žádném případě nepopírám. Můžete v nich strávit podstatnou část dne. Ale úzké uličky starého Dillí, neboli Šáhdžáhánábádu, nabízí další neméně zajímavé cíle.

Jedním z takových míst je i částečně restaurované haveli jednoho z nejznámějších básníků Indie poloviny devatenáctého století jménem Mirza Ghalib.

Mirza Ghalib haveli v Dillí

Básník

Tento představitel vysoké dvorské kultury žil při dvoře posledního mughalského vládce Indie Bahadur Šáha. Básně a ghazaly psal v urdštině a perštině.

Jeho život byl plný zvratů, nenaplněné lásky a osobních tragédií. Byl vyhlášeným pijanem a hráčem hazardních her. Byl však také dvorním historikem mughalského vládce, osobním učitelem prince, glosátorem veřejného dění, významným básníkem a učencem. Za svého života (1860-1869) byl svědkem postupného úpadku moci původních vládců Indie a převzetí vlády Britskou Východoindickou společností.

Mirza Ghalib

Poslední léta svého života prožil ve starém Dillí, kousek od Chandi Chowku ve svém sídle v ulici Ballimaran. A právě tato část Dillí došla po potlačení Indického povstání v roce 1857 velkých změn.

Dnešním návštěvníkům možná ani nepřipadá, že se nacházejí v původní luxusní čtvrti dříve obývané dvorskou honorací, básníky a bohatými obchodníky. Více o tom píšu v samostatném článku o Chandi Chowku.

a jeho palác

Když odsud po roce 1947 odešla většina muslimských obyvatel, místní luxusní paláce byly přeměněny na skladiště, levné byty a obchody. Stejný osud se nevyhnul ani paláci Mirzi Ghaliba. Skladiště tu bylo až do roku 1999, kdy objekt převzal stát a po renovaci zde o rok později otevřel muzeum.

Takto nyní vypadá vstup do původně luxusní rezidence významného mughalského dvořana:

kdysi krásný palác indického básníka Mirzy Ghaliba

Muzeum

Neočekávejte nic velkého a monumentálního. Muzeum je to velmi malé a „typicky indické“. To znamená, že z původního paláce je opraveno jen několik přízemních místností. Zdi jsou vyzdobeny poněkud neumělými malůvkami, které mají znázorňovat scény z básníkova života. Expozice jsou velmi statické, zaprášené a nemoderní.

Mirza Ghalib haveli v Dillí

Nicméně muzeum určitě stojí za návštěvu. V několika málo vitrínách se můžete podívat na básníkovy rukopisy a kopie jeho osobních předmětů. Také nástěnné panely psané urdštinou a hindštinou jsou naštěstí občas přeložené do angličtiny.

kdysi krásný palác indického básníka Mirzy Ghaliba

Jsou tu i hezčí haveli

O tom, jak původně vypadaly místní paláce, se v této expozici bohužel nedozvíme.

Pokud vás stav rekonstrukce a expozice v Ghalib ki Haveli zklame a těšili jste se na krásné haveli indické honorace, nezoufejte. Kousek od Páteční mešity (Jama Masjid) se nachází luxusní hotel a restaurace v Haveli Dharampura. Podívejte se na jejich webu na průběh rekonstrukce a přeměnu zbořeniště v luxusní hotel.

Haveli v Dillí

zdroj obrázku: http://www.havelidharampura.com

Jiná stavba v této oblasti — Haksar Haveli — není hezčí, je však neméně zajímavá. V současnosti je ve zanedbaném stavu, ostatně jako vše okolo. Kdysi v tomto paláci žila rodina manželky prvního indického premiéra a je tedy spojen s rodinou Nehruových. Nejdete jej na Sitaram bazaru kousek od metra Chawri Bazaar.

Kam dál v Dillí po stopách Mirzi Ghaliba

Pokud vás prohlídka Ghalib ki Haveli zaujala a chcete se dozvědět více, zvažte také návštěvu jeho dalšího muzea. Ghalib Academy se nachází ve čtvrti Nizamuddin a sám básník je pohřbený přímo za budovou akademie.

Můžete si prohlédnout malé muzeum a zároveň navštívit básníkův hrob. A k dalším významným památkám Dillí, Humajunově hrobce nebo ke svatyni Dargah Hazrat Nizamuddin, je to odtud jen malý kousek.

hrobka Mirzy Ghaliba

By Nvvchar — Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6511215

Mirza Ghalib v češtině

V roce 1972 vydal Odeon v edici Kolibřík knihu básní Mirzy Ghaliba pod názvem Rukojmí lásky.

Ať postihnou mě nepoznané pohromy,

přece chci tě dál,

ať strázeň, útrapy a strach mě ochromí,

přece chci tě dál.

 

Podroušen trýzní, rdousím tě nepříčetný –

přece chci tě dál,

trápím tě, že neunesu žal; promiň nepromiň –

přece chci tě dál.

 

Úplně ztracen! Žít znovu, žil bych úplně!

Přece chci tě dál.

Žijeme jednou. Smrt v půli cesty nás ochromí –

přece chci tě dál.

 

(Mirza Ghalib, překlad Milena Hübschmannová, Rukojmí lásky, 1972)

Mirza Ghalib - Rukojmí lásky

Ghálibova poezie, výkřik trýzně, se jeví jako příznak životní deprivace. Ghálib, rukojmí nedostižné lásky, pohůnek existence, jako by každým ghazalem vyvažoval znovu a znovu vychylovanou životní rovnováhu. Frustrace, nenaplnění, marnost přání, nemožnost opodstatnit svoji existenci ztotožněním s blízkým člověkem prostupuje Gháliba jako zcela osobní zkušenost, ale ona individuální zkušenost je podmíněna celospolečenskou zkušeností Indie v první polovině minulého století.

(Milena Hübschmannová, Rukojmí lásky, 1972)

Zhudebněné básně

Nejsem odborník na poezii a urdskou literaturu. Vím jen, že Mirza Ghalib je stále považován za jednoho z největších urdských básníků. Jeho ghazaly se zpívají i dnes. Až půjdete na prohlídku haveli či muzea, pusťte si do sluchátek například tyto zpívané devocionální verše (ghazaly):

Mirza Ghalib Ghazals od Jagjit Singha.

Mirza Ghalib a Android

Jak spolu souvisí návštěva muzea, dávno mrtvý indický básník a mobilní telefon?

Technokraty mezi mými čtenáři možná potěší existence mnoha aplikací pro Android nebo iOS, ve kterých si můžete přečíst Ghalibovy básně. A mnohé z nich dokonce v angličtině. Urdštinu tedy skutečně nepotřebujete.

Kolik jiných dávno mrtvých básníků má svoji aplikaci v App Store?

Mirza Ghalib

Praktické informace

Jak muzeum najít?

  • Staré Dillí – hlavní třída Chandni Chowk – ulice Ballimaran – ulička Qasim Jaan – Ghalib ki Haveli

Kdy je otevřeno?

  • od jedenácti hodin ráno do šesti večer mimo pondělí a státní svátky
  • …a nebo kdykoliv, kdy zastihnete hlídače, který vám za malý úplatek otevře expozici. Já zde byl 15. 8. (Den nezávislosti) v 9 hodin ráno a padesát Rupií jako bakšiš mi spolehlivě otevřelo dveře expozice i ve státní svátek.

kdysi krásný palác indického básníka Mirzy Ghaliba

Mirza Ghalib

Další informace k Ghalibovi

Mirza Ghalib

Jak muzeum najít?

Staré Dillí – hlavní třída Chandni Chowk – ulice Ballimaran – ulička Qasim Jaan – Ghalib ki Haveli

Dilli

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce