První kroky po příletu do Indie - Pahargandž aneb na bazaru v Delhi

ulice Paharganj v Dillí
Pro mnoho turistů je Pahargandž prvním místem, se kterým se po příletu do Indie setkají. Je jedním z nejrušnějších bazarů v Delhi
Dá se říct, že je zároveň místem nejvíce šokujícím. Svojí atmosférou rušného trhu, davů lidí, nepořádkem, hotýlky a restauracemi přitahuje nejen obyvatele Delhi, ale i zahraniční turisty.
První dojem je obvykle šok.

Tady v tom mumraji a nepořádku že máme bydlet? Domy, obchody, vývěsní štíty, změť elektrického vedení, bláto pod nohami. A tak se pohyb po Hlavním bazaru stává kličkovanou, kdy se na jednu stranu snažíte vyhnout kaluži a na straně druhé vyhýbáte kravám, které se tu volně pohybují.

Rikši, jak šlapací, tak i motorové, doráží z obou stran a do toho nekonečné zástupy lidí. A přesto se sem všichni rádi vrací. Pahargandž má své kouzlo a naštěstí se z něj ještě nestalo “turistické gheto”, jako z podobné ulice Khao San v thajském Bahgkoku.

Paharganj, Dillí

Nehledejte tu však hotely západního typu. První noc bývá pro mnoho turistů šok. V noci po příletu zapadnete do nejbližšího z nich a ráno se probudíte na té nejšílenější ulici Delhi ne-li celé Indie.

V 17. století byl Pahagandž důežitým obilným trhem. Jeho jméno v překladu znamená “kopcovité okolí”. Paharganž počátku dvacáteho století byl jen předměstím Starého Delhi, nacházel se vně jeho hradeb a bran (nejbližší branou byla Ajmeri Gate).

Ve dvacátých letech 20. století, v době která je spojována s výstavbou Nového Delhi podle návrhů britského architekta Lutyena, došlo také k přestavbě Pahargandže. Z té doby pochází místní bazar a většina výrazných staveb v jeho okolí. Například známé kino Imperial.

Paharganj, Dillí

V roce 1947 došlo k důležitému milníku ve vývoji Pahargandže. Stal se totiž svědkem nepokojů propuklých při rozdělení Indie na vlastní hinduistickou Indii a muslimský Pákistán. Místní krámky a vývařovny pak obsadili hinduističtí uprchlíci pocházející hlavně z Pandžábu.

Paharganj, Dillí

V sedmdesátých létech — v éře hippies — se stal místem, kde se soustředila komunita západních turistů cestujících po Indii. Je nutné si uvědomit, že v té době neexistovaly průvodce typu Lonely Planet, díky kterým je možné naplánovat jakoukoliv cestu od stolu.

A tak se Pahargandž zařadil do stejné skupiny jako Pudding Shop v Istanbulu nebo Freak Streat v Káthmándú. Právě v té době začaly ve velkém vznikat levné hotýlky, cestovní agentury, směnárny a všechen ten mumraj bazaru, kdy vedle sebe najdete typicky indický krámek vedle restaurace servírující izraelský falafel nebo špagety.

Paharganj, Dillí

A je ještě jeden důvod, proč se tu koncentrují jak Indové, tak západní baťůžkáři. Pahargandž se totiž nachází přímo naproti vlakovému nádraží New Delhi. A tak cesta z hotelu na vlak, který vás odveze kamkoliv v Indii, nemusí trvat více než deset minut. A Conaught Place — centrum Nového Delhi je odtud vzdáleno zhruba dalších deset minut.

Pokud se po příjezdu vlakem probojujete přes rušnou křižovatku u nádraží, tak Pahargandž leží přímo rovně před vámi. Spíše bych měl napsat Main bazaar, jak je často označován. V jeho první části najdete obchůdy s textilem, taškami, nádobím — prostě typická indická všehosměs.

V úzkých uličkách odbočujících směrem doprava najdete levné jídelny. Jejich čistota a kvalita jídla je však velmi rozdílná a tak vybírejte pečlivě. Bez výjimky servírují typická indická jídla, západní speciality jako palačiny tu nehledejte. Určitě se vyplatí sem zajít na snídani na bramborovou placku “Alu paratha” s čajem a miskou jogurtu.

Paharganj, Dillí

Pokud hledáte ubytování, projděte se dál do střední části bazaru. Uprostřed najdete malé kulaté náměstíčko zaplněné stánky, potulujícími se krávami nebo zaparkovanými motorkami.

Paharganj, Dillí

Právě sem jsou totiž soustředěny hotýlky pro západní turisty. Vyplatí se prohledat i okolní úzké uličky. Hotelů, hotýlků a různých ubytoven je prý na Pagartgandži víc než jeden tisíc. Není proto žádný důvod věřit naháněčům a otravům, kteří vás jistě na bazaru osloví s nabídkou levného ubytování. Sami, bez jejich pomoci, si najdete levnější nebo lepší ubytování. Tito lidé žijí z provizí od hoteliérů a obchodníků a jejich informace jsou často lživé nebo zavádějící.

V části vzdálenější od nádraží najdete obchůdky orientované spíše na turisty. Nabídku tvoří pestrá směsice oblečení, korálků, vonných tyčinek a všech těch krámů, které si tak rádi z Indie vozíme.

Paharganj, Dillí

Praktické informace

 • Autobus z letiště nezastavuje přímo na Pahargandži. Vysadí vás na vnějším okruhu náměstí Conaught Place směrem k nádraží. Odtud je to asi 10 minut pěšky nebo chvilinka cyklorikšou.
 • Cesta autobusem z letiště stojí 50 Rs.
 • Nejbližší zastávka metra je Ramakrishna Ashram Marg na modré lince metra.
 • Je možné vystoupit také na stanici metra New Delhi (žlutá linka) a přejít přes nadchod vlakového nádraží.
 • Hotýlky orientované spíše na západní baťužkáře se nacházejí v části vzdálenější od nádraží a blíže k stanici metra.
 • Na Pahargandži nehledejte hotel západního typu. Zapomeňte na veškeré představy západního ubytování. Místní uličky jsou velmi úzké, pokoje většinou nemají okna do ulice. Velmi často nemají okna vůbec a připomínají spíš malé černé kobky.
 • Každý hotel je jiný a protože tyto slepence ubytování vznikaly postupně, v jednom hotelu nenajdete často stejný pokoj. Zatímco některé pokoje mohou být luxusnější než jiné, ceny jsou mnohdy stejné. Ptejte se, smlouvejte, porovnávejte.
 • Nejlepší Lassi (jogurtový nápoj) je možné koupit na rohu Main Bazaar a Raj Guru road.
 • Mezi mé oblíbené hotýlky patří hotel Navrang (pozor, pro nováčky v Indii — vstup pouze na vlastní nebezpečí, je to šok)
 • Na bazaru najdete několik knihkupectví s novými i použitými knihami, takže hledáte-li například průvodce po Indii, můžete jej tu sehnat za mnohem nižší cenu než v Evropě. Ale i beletrie a obrazové publikace o Indii stojí za shlédnutí. V ceně pár desítek rupií tu seženete i různé romány a beletrii v několika jazycích pro utrácení dlouhé chvíle. 

Paharganj, Dillí

Kam na jídlo

 • Mezi oblíbené restaurace s mixem indické a západní kuchyně patří například Madan cafe. 
 • Metropolis Hotel and Restaurant — restaurace s 80letou tradicí. Vaří výborně, avšak ceny tomu odpovídají (200 Rs a více)
 • Diamond Café naproti hotelu Vivek
 • Sam’s cafe v hotelu Vivek
 • desítky jídelen v boční uličce směrem k vlakovému nádraží

Paharganj, Dillí

Na co si dát pozor

Bohužel Paharganž přitahuje nejen nakupující Indy a západní turisty, ale i velké množství různých otrapů a podvodníků. Může se stát, že se s vámi dá do řeči výbornou angličtinou a pěkně oblečený Ind, z nezávazného povídání se vždy vyklube pozvání do obchodu, agentury…

Mistři jsou v tomto Kašmířané, kteří přišli z důvodu nepokojů ve vlastním Kašmírském údolí o možnost výdělků, rozprchli se proto po celé Indii a mají pověst nejprohnanějších a nejprolhanějších obchodníků.

Spousta žebráků a podvodníků si na Pahargandři založila slušné živobytí. Za ty roky, co tam jezdím, si všímám hlavně mladé ženy s dítětem. Tvrdí, že je čerstvý uprchlík z Bengálska a celkem dobrou angličtinou vypráví srdcervoucí příběh, který končí žádostí po peníze.

Další takovou typickou postavičkou je Ind v turbanu a s plnovousem (nevím jistě, ale Sikh asi není). Vydává se za astrologa a předpovídače budoucnosti. Jednoduchým trikem mámí z lidí informace, “čte” jejich myšlenky a rýžuje peníze na lidské hlouposti.

Pokud stojíte v čistém tričku, s batohem s visačkou letiště, v ruce mapu nebo průvodce a marně se rozhlížíte kolem, jste nejlepším terčem těchto podvodníků.

Paharganj, Dillí

Paharganj, Dillí

Paharganj, Dillí

Paharganj, Dillí

Paharganj Dilli

Praktické informace

 • Autobus z letiště nezastavuje přímo na Pahargandži. Vysadí vás na vnějším okruhu náměstí Conaught Place směrem k nádraží. Odtud je to asi 10 minut pěšky nebo chvilinka cyklorikšou.
 • Nejbližší zastávka metra je Ramakrishna Ashram Marg na modré lince metra.
 • Je možné vystoupit také na stanici metra New Delhi (žlutá linka) a přejít přes nadchod vlakového nádraží.
Dilli

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce