První kroky po příletu do Indie - praktický rádce

autorikša Dilli
Právě jste přistáli na letišti v Dillí. Jste v Indii poprvé a moc se těšíte. Co dál? Potřebujete se dostat do centra, vyměnit peníze, ubytovat se, koupit lístky na vlak nebo autobus. Trochu se zorientovat.
Prostě je toho hodně.
Mám tu pro vás pár rad. Takovéto „CO, KDE, KAM a JAK ohledně prvních hodin na indické půdě. Pojďme na to.

Mezinárodní letiště Indiry Gandiové v Dillí

Je moderní a bezproblémové. Ta pravá divočina začíná, když z něj vyjdete ven.

Mám si vyměnit všechny peníze hned na letišti?

Ne. Kurz je tu extrémně nevýhodný. Jeden rok dělal rozdíl mezi směnárnami na letišti a těmi v centru města až 20 %. To je opravdu hodně.

Vyměňte tu minimální částku, řekněme 1020 Euro, abyste mohli zaplatit dopravu do centra. Směnárny jsou hned u výdeje zavazadel. A se zbytkem peněz zajděte později do směnáren nebo bank v centru města. Dostanete mnohem výhodnější kurz.

Mohu se vrátit do prostoru letiště?

Ne, nejde to. Jakmile jednou vyjdete ven, už vás zpět nepustí. Vyřiďte si tedy vše nutné (batoh, výměna peněz, rezervace taxíku…) ještě před opuštěním hlavní budovy. U dveří tu stojí vojenská hlídka, kontroluje letenky a jsou nekompromisní.

Mám navazující vnitrostátní let

Záleží na tom, se kterou společností letíte. Na letence máte uvedeno číslo terminálu. Většina lowcost aerolinek operuje z Domestic Airport, terminal 1, který je vzdálený zhruba 20 minut jízdy od mezinárodního terminálu č. 3. směrem do centra města.

Mnohé místní společnosti ale od podzimu 2017 začaly létat i z terminálu 2. Ten je přímo naproti mezinárodního terminálu 3.

Jak se dostanu z mezinárodního letiště na Domestic Terminal č. 1?

 • Můžete si vzít taxi. Předplaťte si jej uvnitř příletové haly ještě před tím, než opustíte uzavřený prostor letiště.
 • Využijte bezplatný autobus. Jeho zastávka je přímo proti východu z haly. Potřebujete k tomu kopii letenky. Na jejím základě vám chlápek na stanovišti autobusu vystaví potvrzení, které ukážete průvodčímu. Autobus odjíždí v půlhodinových intervalech. Teoreticky.
 • Nastoupit do autobusu můžete i přímo. Cena jízdného je 25 Rs. Nemusíte jet jen pendlem mezi terminály. U Domestic airport zastavuje i běžná linka z letiště do centra.

Co když mám vnitrostátní let z mezinárodního terminálu 3

Po příletu ze zahraničí si vyzvednete zavazadla, projdete imigrační kontrolou ven z letiště a znovu vstoupíte do odletové haly, která je o poschodí výš.

New Delhi Railway Station

Cesta z letiště do centra města

Metro

Metro je nejrychlejším způsobem, jak se dostat z letiště do centra Dillí. První vlak jede v 4:48 ráno a poslední v 23:18. O víkendech jsou časy mírně posunuté. Cena je 60 Rs.

Jedná se o expresní linku, která směrem z letiště do centra zastaví jen čtyřikrát, a cesta trvá 21 minut. Vystupte na konečné stanici – New Delhi. Ocitnete se na místě zvaném Ajmeri Gate. Je to velmi rušný prostor plný lidí a taxíků. První dojem z Dillí tak může být celkem šok. Zvlášť po čistém a klimatizovaném metru.

Hned u výstupu z metra je nádraží New Delhi. Pokud míříte na Paharganj, potřebujete se dostat nadchodem přes všechna nástupiště směrem k hlavní budově a odtud je to na main bazaar jen pár metrů.

Taxi

Přímo v hlavní hale (ještě před tím, než opustíte budovu letiště!) si můžete předplatit taxíky. Cena závisí na počtu pasažérů, počtu batohů a vzdálenosti. Do centra zaplatíte něco mezi 350500 Rs.

Bohužel velmi často se stává, že naháněči, taxikáři a jiní podvodníci zneužijí nejistoty turistů, kteří přilétli do Indie poprvé. Skončí tak v jiném hotelu než chtěli, nebo naletí na nabídky předražených služeb. Tak si dejte pozor. Bohužel toto není jen plané a obecné varování. Děje se to stále.

Autobus

V době, kdy nejede metro, se můžete se do centra dostat i autobusem. Zastávka je přímo oproti východu z letištní haly. Interval je přibližně 30 minut, ale během dne a dopravní zácpy ve městě může být delší. Autobus je označený jménem konečné stanice – Kashmere gate.

Lístek stojí 75 Rs, někdy s příplatkem 25 Rs za batoh. V noci vám cesta zabere zhruba 45 minut, přes den asi hodinu a půl. Autobus zastavuje také u vnitrostátního terminálu 1 a pak míří do centra přes Connaught Place, Ajmeri gate ke Kashmere gate.

Takže, jestli jedete na Paharganj, ptejte se na Connaught Place. Pozor, tohle kulaté náměstí je hodně velké, proto vystupte na straně směřující k Paharganji. Stačí to říct průvodčímu a on vám poradí. Odtud je to jen 10 minut pěšky na hlavní bazaar k hotelům a k vlakovému nádraží. Nebo vystupte o chvíli později na Ajmeri gate a běžte pěšky přes železniční nástupiště.

Můžete se také svést až na konečnou k autobusovému nádraží Kashmere gate a odtud pak mezistátními autobusy po celé severní Indii. V tom případě si ale vyměňte peníze přímo na letišti, u Kashmee gate směnárna není.

Kde se ubytovat v Dillí

Většina cestovatelů – baťůžkářů míří přímo do čtvrti Paharganj na „main bazaar“. Zde najdete velké množství hotelů různých cenových kategorií.

Samozřejmě je v Dillí mnohem více oblastí, kde se ubytovat. Pokud sem ale necestujete služebně, nemáte nějaké jiné povinnosti jinde ve městě a nejste vázání lokalitou, stejně časem dříve či později skončíte na Paharganji.

Booking.com a jiné servery vám nabídnou nepřebernou škálu hotelů v Dillí. Proč Paharganj a ne jinde?

 • Je v centru města a všude je blízko
 • Je hned naproti vlakového nádraží New Delhi Railway station
 • Vyměníte tu peníze, zařídíte rezervace, nakoupíte vše nutné, spojíte se s ostatními baťůžkáři.

Proč nebydlet na Paharganji?

 • V Dillí jsou určitě jiná, hezčí, čistější, méně chaotická místa než je Paharganj.

Paharganj Dilli

Hotelů je tu opravdu hodně a za všechny ty roky, co sem jezdím, se nestalo, že bych nesehnal pokoj. Pokud bude váš vybraný hotel plný, hned vedle je další. Nemusíte tedy provádět žádnou rezervaci předem. Stačí dojít a domluvit se. I cena bude v tomto případě až o několik set Rupií nižší než přes rezervační servery.

Chcete li mít jistotu, zamluvte si něco na jednu noc třeba na booking.com a zbytek už řešte na místě. Při rezervaci předem přes internet totiž klidně zjistíte, že bydlíte daleko od všeho důležitého a hotel je mnohem dražší nebo horší než ty sousední.

Více o Paharganji a o tom, jak se na něm zorientovat píšu v samostatném článku Pahargandž aneb na bazaru v Delhi.

Výměna peněz v centru Dillí

Kurz, který dostanete ve směnárnách na Paharganji, na Connaugt Place nebo na ulici Jampath je mnohem lepší než na letišti nebo přímo bance.

 • Směnárny otevírají kolem 9 hodiny ráno a zavírají pozdě večer.
 • Buďte opatrní a raději si vše přepočítejte.
 • Část vyměněných peněz si nechte vyplatit v menších bankovkách. Platit metro nebo čaj na ulici dvoutisícovkou se vám určitě nepodaří.

Connaught Place Dilli

Dejte si čaj

Nespěchejte, nepanikařte. Dejte si čaj. Zpomalte. Sklenička mléčného čaje k Indii prostě patří. Dáte si čaj, zastavíte… a hned bude líp.

Potřebuji lístky na vlak

Dříve nebo později asi určitě z Dillí odjedete pryč. Předpokládám, že vlakem. K tomu potřebujete lístky. A ty neseženete hodinu před odjezdem. Tak to v Indii nefunguje.

New Delhi Railway Station

Jako turisté koupíte lístek přednostně pouze na New Delhi Railway Station. S rezervací vám pomůže „International Tourist Bureau“ přímo v prvním patře. Zde je otevřeno 24 hodin denně. Už chápete, proč je výhodné bydlet přímo na Paharganji?

 • Některé vlaky ale odjíždějí z Old Delhi railway station. Ta je poblíž Červené pevnosti a dostanete se tam nejlépe metrem. Vystupte na Chandi Chowk. Je to jen dvě zastávky od New Delhi.
 • Když váš vlak odjíždí z Hazrat Nizamuddin railway station, jeďte busem, který vyjíždí od New Delhi Railway Station. Vysadí vás přímo před hlavním vchodem. Počítejte s dopravními zácpami. Nebo jeďte metrem na Indraprastha Metro Station a pak asi 20 min pěšky nebo autorikšou.

Více a podrobněji o nákupu lístků na vlak píšu v samostatném článku Vše o jízdě vlakem po Indii. Nepodceňte přípravu a nastudujte si, jak to funguje na indické železnici. Ušetříte si mnoho problémů a start z Dillí směrem ven bude snazší.

Odjíždím z Dillí autobusem

Můžete si zamluvit místo v pohodlných turistických autobusech, které vás zavezou přímo na mnohá místa severní Indie. Vyjíždějí z Paharganje a lístky seženete v místních agenturách. Nebo se spolehněte na státní autobusové linky. Ty jezdí častěji, jsou levnější, ale pomalejší, protože cestou hodně zastavují.

Pro místa na sever od Dillí se potřebujete dostat na Kashmere Gate ISBT (inter-state bus terminus). Zastávka se jmenuje přímo Kashmere Gate a z centra jste tu metrem za pár minut.

Sarai Kale Khan Inter-State Bus Terminus obsluhuje státy Rádžasthán a Harijána. Nachází se poblíž vlakového nádraží Hazrat Nizamuddin.

Anand Vihar ISBT neboli Swami Vivekanand Inter-state bus terminus je od centra vzdálený poněkud více, ale leží přímo na lince metra. Proto je sem dojedete velmi snadno a rychle. Obsluhuje státy Uttarpradéš a Uttarákhand.

Nemám žádného tištěného průvodce po Indii. Co teď?

Na bazaru v Paharganji jsou čtyři obchody s knihami, které zároveň slouží jako antikvariáty. A protože je Paharganj často prvním i posledním místem pobytu mnoha turistů, obchod s použitými průvodci po Indii tu jen kvete.

Určitě si vyberete. Cena je mnohem nižší (i třetinová) než u nás v Evropě.

Na tyto triky indických podvodníků a naháněčů si dejte pozor

Buďte opatrní. Bohužel místa spojená s cestovním ruchem jsou nechvalně proslulá různými naháněči a podvodníky.

 • Při jízdě taxíkem z letiště pevně trvejte na adrese, kterou jste zadali.
 • Nevěřte nikomu, kdo vás bude tahat do takzvané „informační kanceláře“. Jediná oficiální je na ulici Janpath (pro Dillí). Jednotlivé indické státy tu také mají své informační centra. Ale rozhodně je nenajdete v okolí nádraží v malém kanclíku se dvěma židlemi. I když tito podvodníci používají označení „government approved“, jen vydělávají na neznalosti zahraničních i místních turistů.

Běžné triky jsem pro vás sepsal v samostatném článku Ztraceni v indickém překladu – na tyto triky indických podvodníků si dejte pozor. Tak si je předem nastudujte. Ušetříte si nervy i peníze.

Šťastnou cestu

Mango Indie

Štastnou cestu, užijte si pobyt v Indii.

Dilli

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce