Pokud hledáte něco dobře dostupného z Lehu, zkuste údolí Markha. Trek je snadno dopravně dostupný a zároveň atraktivní. Vede přes dvě pětitisícová sedla, takže není jen tak nějakou procházkou.
Při dostatku času se můžete vydat například z Lamayuru do Alchi nebo do údolí Nubra. Jestli je ale Leh vaším výchozím místem, chcete nějaký pohodovější trek a zároveň toužíte prohlédnout si ty nejznámnější kláštery, je “Markha valley” tou správnou volbou. Bohužel.
Bohužel v poslední době neustále narůstá množství turistů, kteří denně přistávají na místním letišti a hledají tu nejbližší (nechci psát nejsnadnější, protože takový ten trek rozhodně není) trasu. A tak množství kempů a karavan s poníky doprovázející turisty neustále narůstá. Ale i přesto je trek do údolí Markhy krásný a určitě stojí za to se na něj vydat.
Trasu můžete zahájit prohlídkou kláštera ve Spitoku. Z Lehu vás sem během pár minut doveze minibus nebo taxi. A odtud je již jen kousek k mostu přes Indus, kde se obvykle platí poplatek za vstup do národního parku. Následuje zhruba čyřhodinový pochod otevřenou plání. V posledních letech se tu aktivně staví a pochod mezi ploty a betonem rozhodně atraktivní není. Takže je praktické popovézt se taxíkem o kus dál, až k místům, kde se cesta začíná zdvihat a serpentinami se vine nad údolím Indu směrem k Yurutse. Případně se můžete nechat dovézt až k prvním kempům a celý tento úsek vynechat.
Od Yurutse vede trasa roklí nahoru podél potoka. Počítejte s několika mostky nebo brody. Ve chvíli, kdy se rokle otevře, jste na rozcestí u Rumbaku. Směrem doleva vede trasa k sedlu Namling La a odtud do Stoku. Podél říčky přitékající zprava vede trasa do sedla Ganda La (4940 m). Cestou minete jedno tábořiště u velkého domu. Dá se tu spát, ale je mnohem praktičtější vystoupat ještě zhruba hodinu až dvě nahoru a spát v tábořiši pod sedlem. Jsou tu dvě nad sebou.
Cesta do sedla pak zabere zhruba 3-4 hodiny a výhled na hřeben Zanskaru určitě stojí zato. Následuje prudký sestup až k řece Marce. Trasa je to dlouhá, ale krásná. Minete několik samot — např. Shindo a ve spodní části se kaňon prudce zužuje a není zde místo ke spaní. Při ústí potoka do řeky Markhy leží malý klášter Skiu a u něj tábořiště. Pokud nechcete spát ve velké skupině, se spoustou poníků a domorodých průvodců, utábořte se nad soutokem. Je tu příjemné koupání a dřevo na oheň.
Ze Skiu vede také zkratka do civilzace. Pokud se vydáte dolů po proudu řeky, zanedlouho dojdete k lanovkovému mostu (lano a kabinka na kladce) a z nejbližší vesnice už vede horská silnička a minibus do civlizace.
Mnohem zajímavější je ale trasa proti proudu řeky do vesnice Markha. Cesta zabere celý den a vede mírně zvlněnně do kopce údolím nahoru. Malé samoty, buddhistické stupy a modlitební zdi lemují cestu a díky zeleni kolem vody je to jeden z nejkrásnějších úseků celé túry.
Za vesnicí Markha trasa brzy opustí řeku a turisté obvykle táboří u vesnice Thachungtse. Pokud jste zdatní, dá se dorazit až na planinu Nimaling, ale znamená to zhruba 10-11 hodin pochodu. Rokle za Thachungtse je jedno z mých nejoblíbenějších míst a vždy, kdy tudy procházím, vzpomenu si na knihu J. Hiltona — Ztracený obzor a jeho popis Šangrily.
Nimaling je horská pastvina, kam na léto vyhánějí stáda místní vesničané. Ovce a stany pastevců se tu míchají se stany turistických výprav a zelená tráva, kterou protékají potůčky je v této nadmořské výšce zvlíštností. Počítejte s tím, že pastvina leží ve výšce 4 900 m a tak noci mohou i v létě být mrazivé.
Z Nimalingu je to už jen kousek do sedla Ganda La (5 200 m). Pokud ale chcete urazit celou trasu ze sedla až dolů do vesnice Sumdo, vstaňte a vyražte brzy. Stezka ze sedla vede zprvu dolů prudkou roklí, kde určitě rychlost nenaberete. Teprve ke konci se údolí rozšíří, cesta se zlepší a k večeru už můžete spát a večeřet v kempu u vesnice Sumdo.
Ze Sumda odjíždí každé ráno minibusek do Lehu. Takže pokud chcete vynechat poslední úsek trasy, máte možnost. Jinak vás čeká další denní úsek ke klášteru Hemis a odtud už přímo do Lehu nebo se zastávkou v Tikse či jiném klášteře cestou.
Praktické informace a poznámky
- V Lehu jsou už běžné k dostání bomby k vařiči.
- Pokud nezvládnete nést vlastní věci na 6-7 dní v batohu, dá se domluvit pronájem poníků a průvodce. Cena se pohybuje od 400 Rs za koně a den, ale budete vázaní na pokyny jednoho průvodce, půjdete tak rychle, jak se pohybují poníci a počet nutných věcí, stanů, vařičů… neustále narůstá.
- Na tábořištích a během cesty přes lézo vyrůstají takzvané teetents. Jedná se o stany, kde místní ladakčané prodávají čaj, sušenky, instantní nudlové polévky a colu. S rostoucí vzdálenosti od civilizace cena coly roste.
- V kempech se ustálila pevná cena 100 Rs za stan.
Nejvyšší bod: Kongmaru la — 5 276 m n. m.
Délka: 6 dní