Jak koupit z Česka lístek na indickou železnici

indická železnice
Jízdenky na indické vlaky jsou často vyprodané několik měsíců předem. To může být problém, pokud jedete do Indie jako turisté.
Naštěstí existuje možnost, jak se zaregistrovat v systému indických železnic a lístek si objednat z pohodlí domova. Sepsal jsem pro vás návod krok za krokem jak na to.

Dobrá zpráva je, že vytvoření účtu již není závislé na indickém mobilním čísle ani na indické platební kartě. Toto omezení padlo a tak vám nic nebrání se v systému zarezervovat i ze zahraničí. 

Pro zřízení účtu budete potřebovat:

 • libovolné mobilní číslo

 • e-mail

 • možnost zaplatit platební kartou registrační poplatek

Jak se registrovat v systému indických železnic ze zahraničí

11 kroků jak se registrovat v systému indickýckých železnic ze zahraničí

 1. Rezervační portál indických železnic je přístupný na adrese https://www.irctc.co.in.

 2. V menu portálu zvolte možnost “Register”. 

 3. Vyplňte požadovaná registrační data (jméno, heslo, e-mail, pohlaví, národnost, bydliště, …)

 4. Když vyberete zemi jinou než Indie, tak se v kolonce “Mobile” objeví možnost zadat českou mezinárodní předvolbu (ISD). To je přesně to, co potřebujete. Zadejte sem náš mezinárodní kód 420

 5. Po registraci se objeví oznámení, kde si zkontrolujete váš e-mail a mobilní telefonní číslo. Je tu také uvedeno, že jako uživatel z jiné země, než je Indie, jste povinen zaplatit registrační poplatek.

 6. Po prvním přihlášení do portálu https://www.irctc.co.in budete vyzváni k platbě 100 Rs + daň. Celková částka za registraci je tedy 122 Rs (cca 37 Kč). Zaplatit můžete okamžitě kartou (volba “International card”).

 7. Do e-mailové schránky vám mezitím přijde potvrzení o registraci. Součástí tohoto e-mailu je kód OTP, který potřebujete pro potvrzení registrace. 

 8. Zároveň vám na vámi uvedené telefonní číslo přijde SMS s dalším OTP kódem, tentokrát pro potvrzení vašeho telefonního kontaktu. Tyto dva OTP kódy se liší a každý potvrzuje to své (mobil nebo e-mail). Buďte trpěliví, SMS s kódem mi přišla až zhruba po 30 minutách po odeslání formuláře. Nemá tedy smysl opakovaně žádat o nové kódy. 

 9. Tyto 2 kódy OTP zadáte do dialogového okna po přihlášení k účtu.

 10. Pokud se objeví hláška “Your account is verified successfully. Click here for login again”, je vše v pořádku a váš účet je připravený. 

 11. Od této chvíle se můžete novým účtem přihlásit a objednávat jízdenky v systému indických železnic. Jak to celé funguje a jaké existují typy vlakových lístků, si určitě nastudujte v samostatném článku. Není to tak jednoduché jako u nás doma. 

Jak se registrovat v systému indických železnic ze zahraničí

Omezení nákupu

On-line rezervace jízdenek je omezená na 6 jízdenek (každá z nich pro maximálně 6 cestujících) za jeden kalendářní měsíc.

Nápověda přímo na stránkách indických železnic

Objednávejte lístky včas!

To, že si objednáváte jízdenku ze zahraničí, neznamená automaticky, že ji skutečně získáte. Kupte si lístky s dostatečným předstihem (maximálně však 90 dní předem) než budou vyprodané. 

Pokud běžné lístky předem neseženete, můžete se registrovat na tzv. “waiting list” a čekat, jak to dopadne. 

Nově si také můžete online ze zahraničí koupit  lístky na “turistickou kvótu”. Tyto lístky jsou k dispozici 365 dní před plánovaným odjezdem. Online z domova však takto koupíte pouze Executive Class (EC), 1st AC (1A) a 2ndAC (2A). Vše navíc s příplatkem. 

Nebo se obraťte po příletu do Indie na železniční “The International Tourist Bureau”. Tam je k dispozici “turistická kvóta” i pro “SL – Sleeper class” a máte větší šanci místenku získat než v běžném prodeji. Tyto přepážky jsou však jen na některých nádražích zejména ve velkých městech. Navíc zde zaplatíte přirážku 50 % z ceny jízdenky. 

Více o nákupu jízdenek na indické vlaky a o tom, jak fungují turistické kvóty, píšu v samostatném textu Indická železnice – vše o jízdě vlakem po Indii v jednom jediném článku

indická železnice

Další informace

Více o nákupu jízdenek na indické vlaky a o tom, jak fungují turistické kvóty, píšu v samostatném textu Indická železnice – vše o jízdě vlakem po Indii v jednom jediném článku

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce