Kniha Aravind Adiga - Bílý tygr

Aravind Adiga - Bílý tygr
Pokud se vám líbila kniha Milionář z chatrče, mohl by vás zaujmout také román Bílý tygr od Adiga Aravinda. Jedná se o podobný typ příběhu - jak chudý chlapec ke štěstí přišel. Bez jakéholkoliv patosu a velmi čtivě v něm Adiga popisuje drsnou realitu indického života chudých, korupci a bezvýchodnoou situaci, kdy bez známostí, úplatků a zločinu není běžný člověk schopen vymanit se prostředí daného narozením.

 Ústřední postavou knihy je Balram Halwai, nevzdělaný, ale sebejistý a přirozeně inteligentní venkovan. Balram utíká z venkova do města, a protože nemá problém zrazovat a lhát,  stává se brzy úspěšným obchodníkem.

Balrám alias Bílý tygr je sluha, filozof, podnikatel i vrah. Během sedmi nocí vypráví svůj životní příběh. Narodil se v chudé rodině řidiče rikši. Rodina ho brzy vzala ze školy a poslala pracovat do čajovny. Tam utírá stoly a přitom sní o úniku. Jeho velká šance přichází, když ho bohatý venkovský statkář najme jako šoféra. Za volantem auta poprvé spatří Dillí. Tam také začne jeho postupná přeměna. Učí se zde nové morálce a rozhoduje se mezi svým instinktem být loajálním synem a sluhou a mezi touhou se pozvednout.

Aravind Adiga - Bílý tygr

Ukázka z knihy

Na konci měsíce jsem přišel nahoru do bytu. Pan Ašók tam seděl sám, na pohovce pod zarámovanou fotografií dvou špiců.

“Pane?”

“Hm, co je Balráme?”

“Už je to měsíc.”

“A co?”

“Pane… můj plat.”

“Ach ano. Tři tisíce, správně?”

Rychle vytáhl peněženku — napěchovanou bankovkami — odpočítal tři bankovky a položil je  nastůl. Vzal jsem je a uklonil se. Něco z toho, co říkla jeho bratr, mu muselo uvíznout v hlavě, protože se zeptal: ” posíláš něco z toho domů, že?”

“Všechno, pane. Nechávám si jen to, co potřebuji tady na jídlo a pití — zbytek jde domů.”

Dobře, Balráme. Dobře. Rodina je dobrá věc.”

Autor zde nabízí zcela syrový a nepřikrášlený obraz Indie, viděný ze samého dna; není tu ani závan šafránu nebo záblesk sárí…
Román obdržel Bookerovu cenu 2008 a stal se jedním z britských bestsellerů roku.

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce