Orcha - paláce, řeka a úžasný klid

Raja Mahal v Orche
Vesnice, která má 10 000 obyvatel? Jedině snad v Indii. A Orcha (Orča) si zachovala všechny výhody malé vesničky. Chybí tu velká betonová monstra, špína a nekonečný dopravní ruch, které jsou tak typické pro jiná indická města. Najdete tu klid a pohodu. A spoustu krásných paláců.

Centrum a trh se dají projít za deset minut. Většina turistických zájezdů, které sem míří kvůli nádherným palácům, přijede na 2-3 hodinky, projdou si pláce, vyfotí hrobky a zase odjedou. O něco déle tu zůstanou indičtí turisté. Ale i ti mizí se soumrakem. A pak se tu rozhostí boží klid. Po pár dnech se už znáte s většinou prodavačů a číšníci v několika málo restauracích na bazaru vás zdraví jménem.

Vesnici Orchu a palácový komplex spojuje most

Naštěstí ani západní baťužkáři Orchhu neobjevili v plné kráse. Chybí tu zápaďácké turistické restaurace, palačinky a všudypřítomní otravové. Možná tak nějak vypadal Puškar před pár desetiletími. Kdo tam byl, pochopí.
Vlastně několik turisticky orientovaných restaurací tu je, ale působí přirozeně a neruší.

Raja Mahal

Kvůli čemu však stojí za to Orchu navštívit? Jsou to nádherné paláce rozeseté po vesnici i v jejím okolí. Listnaté lesy a čistá řeka působí velmi nezvykle. Zvlášť po dlouhé jízdě vlakem skrz  Uttarpradéš, kde z okna vidíte jen stovky kilometrů fádní zemědělské krajiny bez stromů.

Výhled do krajiny z teras Jahangir Mahalu

Výhled do krajiny z teras Jahangir Mahalu

Nevím přesně kolik staveb, paláců, chrámů, hrobek nebo stájí tu je, ale většina z nich je volně přístupná. Jsou roztroušeny po krajině mezi zahradami i na břehu řeky. V těch menších se ubytovali vesničané, v bývalých palácích jsou ustájeny kozy a v oknech jsou napnuty staré hadry namísto okenic. Jiné jsou obrovské a zachovalé.

Hrobky místní dynastie na břehu řeky Betwy

Mezi ty největší patří Raja Mahal a Jahangir Mahal. Raja Mahal byl postaven v roce 1539 za vlády Bharti Chandry. Tvoří jej dvě křídla s vnitřními nádvořími. Tyto obklopuje pět pater chodeb, schodišť a sálů. Na stěnách je možné vidět zbytky původní výzdoby. Jejím motivem byly výjevy z života Krišny a Rámy.

Výhled z nejvyšší terasy Raja Mahalu

Jahangir Mahal, který stojí hned vedle, je považován za vrchol Mughalské  architektury. Podle pověsti byl postaven při příležitosti návštěvy Jahangira — jednoho z Velkých Mughalů. Kdysi byly všechny stěny pokryty malbami a zdobeny zlatem.

Stěny Raja Mahalu byly vyzdobeny výjevy z života Krišny

I když zlato nezůstalo, svojí elegancí a vyvážeností uhrane každého návštěvníka . Právem je považován za nejlepší indický příklad středověkého indo-islámského stavebnictví.

Jahangir Mahal

Brána do Jahangir Mahalu směrem k řece

V nedaleké řece je příjemné koupání. U betonového mostu se koupe většina místních i náhodných turistů. Pokud ale popojdete směrem po nebo proti proudu, určitě si své klidné místečko najdete.

Některé chrámy a paláce leží i na protějším břehu řeky

Praktické informace

  • Orcha se nachází ve státě Madhjapradéš  zhruba 20 km od města Jhansi, které je významnou železniční křižovatkou.
  • Z autobusového nádraží v Jhansí jezdí do Orchy tongy (velké společné autorikši pro zhruba 12 lidí) a cesta stojí kolem 20 Rs.
  • Vstupné do paláce je 250 Rs a platí celý den.
  • Pokud nechcete platit vstupné, nemusíte. Procházky krajinou s roztroušenými menšími paláci a jinými stavbami také stojí zato.
  • A kdybyste se přeci jen chtěli do paláce podívat, u zadní brány Jahangir Mahalu nestojí zádný hlídač, který by kontroloval lístky :-)
  • Pro hinduisty je významný místní chrám Ram Raja. Vznikl z bývalého paláce a západní turisty asi příliš nenadchne.

Elegance Jahangir Mahalu

Orcha

Praktické informace

  • Orcha se nachází ve státě Madhjapradéš  zhruba 20 km od města Jhansi, které je významnou železniční křižovatkou.
  • Z autobusového nádraží v Jhansí jezdí do Orchy tongy (velké společné autorikši pro zhruba 12 lidí) a cesta stojí kolem 20 Rs.
  • Vstupné do paláce je 250 Rs a platí celý den.
Madhjapradesh

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce