Nejhezčí pohled na Indii je ze sloního hřbetu

Nejhezčí pohled na Indii je ze sloního hřbetu
Šel jsem si koupit pár banánů na trhu v karnátackém městě Mysore. Místní bazar je jimi vyhlášený. Jak jsem se tak proplétal zastřešenými úzkými uličkami, narazil jsem najednou do zdi.
Teprve po zlomku vteřiny mi došlo, že se nejednalo o skutečnou zeď, ale o slona.

Houpavým pohybem a elegancí kráčel uličkou mezi stánky plnými banánů.Takováto setkání nebývala ještě před pár lety v Indii zvláštností. Sloni zde sloužili jako symbol moci, byli náboženským idolem, přepravovali náklady a nahrazovali těžkou manipulační techniku.

mahaut se svým slonem v poutním místě Uddžainu

V současnosti se v Indii setkáte častěji s bagrem než se slonem. I přesto je zde možné a relativně snadné pozorovat tato monumentální zvířata v běžném životě. I když se jejich role výrazně proměnila. Z pracovního nástroje se sloni stali vyhledávanou turistickou atrakcí.

mahaut se svým slonem v poutním místě Uddžainu

Tisíce turistů míří každoročně k paláci Amber poblíž Džajpuru. Když jsem sem přijel poprvé v roce 1995, byla jízda na sloním hřbetě k branám pevnosti jen jednou z mnoha místních atrakcí. O skoro dvacet let později je kolem slonů uspořádána velká show, propagují ji cestovní kanceláře a cena vzrostla na více než 1 000 Rs pro dva pasažéry.

Tohoto slona zdobí symbol Šivy

Uživit slona totiž v dnešní době něco stojí a možnosti, jak může mahaut vydělat peníze, se stále zmenšují s tím, jak jeho původní roli nahrazuje těžká technika. Je mnohem levnější jednorázově zaplatit naftu a pronájem bagru, než dlouhodobě stájit a krmit slona.

Jen jedna oblast mimo cestovní ruch zůstala nezměněna. Mnoho zejména jihoindických chrámů si pořizuje slony jako náboženské symboly. Ti se účastní hinduistických slavností a festivalů. Také požehnání sloním chobotem je oblíbenou atrakcí při bohoslužbě. Za malou almužnu se slon dotkne chobotem vaší hlavy, převezme od vás rupie a předá je svému mahautovi.

posvátný indický slon v chrámu Mínakší, Madurai

Jen v samotné Kerale je údajně v chrámech k dispozici více než 700 slonů, kteří vedou náboženské průvody nebo jsou propůjčováni pro různé společenské události jako například svatby a rodinné oslavy.

Hinduističtí poutníci uctívají slona, Čitrakút

Podobné služby nabízí i samostatní mahauti. Takže pokud potkáte v centru Delhi na ulici slona, s největší pravděpodobností míří za svým pronájmem, ne za prací. Velká šance, že se při návštěvě Indie setkáte se slonem, je také na velkých náboženských festivalech a v cílech hinduistických poutí.

slon v ulicích Delhi

Vlastnictví slona a jízda na něm byla odjakživa symbolem společenského statutu. Jezdili na nich mahárádžové nebo britští kolonizátoři na své hony a královské durbary. Jako malí jsme tyto příběhy a černobílé fotografie hltali se zatajeným dechem. Možná právě proto má pro nás jízda na sloním hřbetě svoji přitažlivost. Až příště pojedete do Džajpuru nebo do národního parku Corbett, svezte se tedy na slonovi a užijte si to.

Lord Curzon a Lady Curzon, Delhi Durbar, 1903 (http://www.oldindianphotos.in)

Tyto černobílé fotky mám z http://www.oldindianphotos.in.  Takovýchto historických rarit je tam samozřejmě víc.

král Jiří v Indii na lovu (http://www.oldindianphotos.in)

slon indický

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce