Pot a slzy při studiu hindštiny

Pot a slzy při studiu hindštiny
Kdo chce studovat angličtinu, materiály si obvykle najde lehce. Různých knih, aplikací i videí ke studiu jsou plná knihkupectví i web. Jaká je ale situace v případě, že chceme studovat nějaký exotický jazyk, jako je například hindština? Překvapivě dobrá. Nabídka je bohatá, jen si vybrat.

Zpět do první třídy aneb učíme se psát Dévanágarí

Na základní škole jsme kdysi dávno kreslili písmenka do písanky. Vzpomínáte si na to? Vysoké řádky, kostrbaté písmo a nácvik obloučků… Prázdné šablony pro znaky indického písma Dévanágarí jsou ke také stažení, stačí je jen vytisknout a začít psát.

Pot a slzy při studiu hindštiny

Pokud byste ale chtěli šetřit papír, namísto papírové písanky si vyberte aplikaci pro dotyková zařízení. Znaky Dévanágarí pak pak můžete “šudlit” prstem po dotykové obrazovce. 

Pot a slzy při studiu hindštiny

Platí, že dobrý výukový program je takový, který pochopí i malé děti. Aplikací jsem otestoval více a nejlepší se mi zdály skutečně ty, které byly původně určené pro malé indické školáky. Jako třeba Learn Kids Hindi Alphabets nebo Hindi Alphabet Trainer.

Pot a slzy při studiu hindštiny

Asi nejlepší web pro nácvik Dévangarí jsem našel na adrese http://www.avashy.com/hindiscripttutor.htm. Obsahuje možnost kreslení písmen abecedy, kontrolu výslovnosti i testovou část.

Pot a slzy při studiu hindštiny

Mobilní aplikace

Téma flashcard ve výuce jazyka se probíralo již mnohokrát. Proč to tedy nevyužít i u hindštiny? Stáhněte si do mobilu aplikaci s flashcards a cvičte třeba cestou do práce.

Pot a slzy při studiu hindštiny

Z dalších aplikací, které jsem otestoval, bych jmenoval například

Pot a slzy při studiu hindštiny

Slovníky do mobilu

Kdo se učil angličtinu, němčinu nebo jiný populární cizí jazyk, určitě si stáhl do mobilu některý z nepřeberné nabídky slovníků. S exotickými jazyky to může být podobné. Podívejte se před cestou do Indie, co je k dispozici. Google Play má slušnou nabídku různých slovníků i pro hindštinu.

Pot a slzy při studiu hindštiny

Slovníky online

Nespoléhejte pouze na známý Google Translate. Kvalitních online slovníků je více. Nechte se inspirovat například na:

Pot a slzy při studiu hindštiny

Učíme se Hindi online

Minimálně v začátcích vám mohou pomoci weby specializující se na výuku hindštiny. Nabízí základní slovní zásobu, online cvičení nebo třeba zvukové nahrávky ke stažení.

Learning Hindi

Jeden z nejlepších webů, co se týče výuky hindštiny, běží na adrese http://www.learning-hindi.com

Tvořil jej zřejmě někdo, kdo má sám bohaté zkušenosti jako učitel. Lekce jsou přehledné, k dispozici jsou materiály i nahrávky.Můžete zde postupovat od úplného začátku krok za krokem se učit písmena dévanágarí i gramatiku. Každé písmeno, fráze či gramatický jev jsou velmi pečlivě rozebrány, dávány do souvislostí a opakovány tak dlouho, dokud student vše nepochopí.

Pot a slzy při studiu hindštiny

Veškeré lekce včetně podpůrných materiálů jsou k dispozici online přímo na webu nebo ke stažení ve formě e-booku a souborů nahrávek nebo obrázkových dětských knih.

Pot a slzy při studiu hindštiny

Pot a slzy při studiu hindštiny

Web http://www.learning-hindi.com je natolik povedený, obsáhlý a navíc zdarma, že bychom tu mohli skončit a dalšími online zdroji se již nezabývat. Nicméně třeba vás některé z následujících služeb zaujmou a najdete tam právě to své.

I speak hindi

http://www.ispeakhindi.com je další web s tematickými lekcemi, nahrávkami, slovíčky a gramatikou. Nemusíte být při studiu online. Stáhněte si jednotlivé lekce ve formě podcastů třeba do vašeho iPadu a učte se cestou do práce.

Pot a slzy při studiu hindštiny

Lekce jsou zaměřeny na jednotlivá konverzační témata, které se při cestě do Indie mohou hodit. Potřebujete nakupovat na bazaru nebo si objednat rikšu?

Pro pokročilejší a samostatné uchazeče o výuku jazyka bych doporučil třeba nahrávky Namaste Dosti – Learn Hindi na adrese http://learnhindipodcast.blogspot.cz. Jsou bez podrobnějších vysvětlivek a jiné metodické podpory. Vyuužijí je tedy přeci jen ti, kteří již základy skutečně ovládají.

Pot a slzy při studiu hindštiny

Stáhněte si učebnici

Poněkud starší materiál (z roku 1970) je ke stažení ve formátu PDF.

Jedná se o klasickou starou učebnici hindštiny. Pokud vám nechybí interaktivita a nevyžadujete moderní metody výuky, stáhněte si ji, vytiskněte a ponořte se do frází či gramatiky.

Komunita mě naučí

Nesmím zapomenout ani na své oblíbené komunitní weby pro výuku jazyků. Server Memrise.com umožňuje propojit lidi se zájmem o daný jazyk a je zdarma.

Naučte se třeba 3000 hindských slov nebo si projděte další zajímavé kurzy věnující se hindštině.

Pot a slzy při studiu hindštiny

Populární babbel.com ani duolingo.com zatím kurzy hindštiny nenabízí. Věřím ale, že se zde časem nějaké objeví.

Video

Grafikou a ovládáním poněkud zastaralý web http://taj.chass.ncsu.edu/lessons.html obsahuje 24 tematických lekcí včetně videí mluvených Indy. Dialogy jsou pomalé a zřetelné.

Hindština z Bolywoodu

Malou perličkou na závěr může být web http://housefull.cuttingchai.com, který nabízí výuku hindštiny z bolywoodských filmů. Ke každému tématu je zde přepis dialogů a textů písní. Není příliš efektivní, o to víc je zajímavý. Schválně, kolik indických slaďáků zvládnete? Pokud zhlédnete víc než tři za sebou, třeba vás zaujmou i jejich podcasty

Pot a slzy při studiu hindštiny

Závěrem

Po mém delším průzkumu možností online výuky a zapojení techniky do učení se hindštině, jsem si jako jasného favorita zvolil web http://www.learning-hindi.com. Ať už v online formě, nebo offline nad jejich e-bookem.

Ne že bych sám všechny uvedené služby intenzivně využíval. Hindštinu zatím příliš neovládám, ale fascinují mě možnosti, které má každý alespoň trochu motivovaný člověk. Pokud chce, může se učit cokoliv. Třeba i tu hindštinu a písmo dévanágarí.

Tím, že jsem si tu vše tak uspořádal a sepsal, se snad sám donutím k pravidelnějšímu studiu než doposud. Člověk by se měl přece stále vzdělávat a vyvíjet, že ano?!

knihkupectví v Dilli

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce