Vodopády Hogenakkal na pomezí Tamilnádu a Karnátaky

Vodopády Hogenakkal
Zhruba 40 kilometrů od města Dharmapuri v jižní Indii prorazila řeka Kaveri úzkou soutěsku a padá dolů v impozantních vodopádech. Nejkrásnější jsou v období monzunů. My měli to štěstí, že jsme tam právě tehdy byli.
Vodopády nazývané Hogenakkal leží nedaleko hranice mezi státy Karnataka a Tamilnádu.

“Hoge” znamená v jazyce Kannada kouř a “kal” je skála. Hogenakkal bychom proto mohli přeložit jako kouřící skály. Název zřejmě vznikl z množství vodní tříště, která je všeude v okolí vodopádů.

Vodopády Hogenakkal

I když je celá oblast oblíbeným výletním místem pro indické turisty a denně jich přijiždějí plné autobusy, rozhodně stojí za návštěvu. Na rozdíl od jiných letovisek totiž Hogenakkal působí spíše vesnickým dojmem. Většina turistů k večeru odjíždí a pár hotýlků bez problémů zvládne ubytovat ty, kteří zůstali. Právě proto byla návštěva Hogenakkalu jedním ze zlatých hřebů naší cesty  po jižní Indii.  

Vodopády Hogenakkal

Vodopády Hogenakkal

 Řeka Kaveri se na vodopádech rozděluje do mnoha menších ramen, které rozčlenily planinu na množství malých ostrůvků a lagun. V nich je možné se koupat, prát s místními prádlo nebo se povozit na originálních kulatých člunech, které dávají k dispozici rybáři z okolních vesnic.  
Tyto čluny jsou opravdu zvláštní. Mají totiž kruhový tvar. Je to vlastně jen mělká mísa vypletená z bambusových prutů o průměru zhruba  2,2 metru. Na ní je vrstva igelitu a dno je natřeno asfaltem kvůli izolaci. Dříve, před současnou “dobou igelitovou” byly k izolaci používány kůže. 

Vodopády Hogenakkal

Tato úžasná atrakce tvá asi hodinu a půl. Místní plavčíci zachází s čluny velmi zručně. Celé plavidlo je poháněno jedním veslem a jeho kulatý tvar umožňuje okamžitou změnu směru a otáčení na místě. Místní rybáři naloží 1 — 3 pasažéry, proplují s nimi jednotlivými rameny řeky, sejdou dolů kolem vodopádů a v obtížných úsecích jednoduše svoji “mísu” přenesou. Plná nosnost těchto takzvaných “coracles” je však až osm osob.  

Vodopády Hogenakkal

Po plavbě následuje obvykle koupání a praní prádla, malá svačinka v desítkách stánků s občerstvením a jízda domů. My si však užívali místní pečené ryby a večerní klid. Poté, co turisté odjeli, bylo celé místo jen pro nás. Podél řeky směrem proti proudu je množství vesnic, ve kterých jako by se zastavil čas.  
 
Kdysi dávno byla řeka plná krokodýlů. Nyní přežívají jen díky péči místních ochranářů v malé záchranné stanici, kterou můžete navštívit za poplatek asi 5 Rs.

Praktické informace

Hogenakkal je asi 150 km od Bangalore. Nejbližší vlaková zastávka je v Dharmapuri, odtud trvá cesta autobusem zhruba hodinku a půl.

Vodopády Hogenakkal

Vodopády Hogenakkal

Vodopády Hogenakkal

Sochy bůžků u Kaveri

Praktické informace

Hogenakkal je asi 150 km od Bangalore. Nejbližší vlaková zastávka je v Dharmapuri, odtud trvá cesta autobusem zhruba hodinku a půl.

Karnátaka

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce