Jak si užít Pichavaram – bludiště mangrove v Tamilnádu

Pichavaram mangrove
Druhý největší porost mangrove v Indii je místo zahalené mlhou, plné řek a bažin. Je to úžasný ostrůvek divočiny obklopený kulturní krajinou. Je to místo střídajícího se přílivu a odlivu, hejn ptáků, úzkých průlivů a kanálů, keřů a stromů na pomezí moře a pevniny.
Není nejznámější ani světově největší. I přes to vše jej určitě zařaďte do svého plánu cesty jižní Indií.

Co vás tu čeká

 • Široké průplavy mezi ostrovy i úzké vodní uličky. Moře stíněné klenbou hustých porostů mangrove.
 • Množství ptáků a zajímavých rostlin.
 • Hodiny až dny pobytu v úžasném ekosystému této obojživelné vegetace.

Pichavaram mangrove

Do změti vodních kanálů pod klenbou větvoví

Najdete zde fascinující bludiště keřů a stromů, ostrovů a moře. Okolní krajina je plná polí a měst, stačí ale pár záběrů vesel a za patnáct minut se ocitnete v úplně jiném světě. Panuje tu ticho a nádherná příroda je všude kolem vás.

To vše je dobře dopravně dostupné a jeden den vám k návštěvě určitě bude stačit.

Pichavaram mangrove

Nevíte, co jsou to mangrove?

Mangrove jsou typické společenství keřů a stromů, které rostou na rozhraní souše a moře. Jsou rozšířené v teplých a vlhkých oblastech světa (tropy). V chladných oblastech úplně chybí.

Pichavaram mangrove

 • Rostou v mělkých vodách pobřeží.
 • Jsou velmi dobře přizpůsobené životu v brakických vodách a zvládají opakovaný příliv a odliv.
 • Mají speciální kořeny, které udržují rostlinu v bahně – takzvané opěrné kořeny. Skutečně někdy připomínají dlouhé chůdy.
 • Jiné kořeny se nazývají dýchací. Směřují směrem nahoru, trčí nad zem a nad hladinu vody. Přijímají vzdušný kyslík.
 • Mangrove jsou odolné vůči kolísající hladině moře. Dobře také zvládají vysoký podíl soli ve vodě.
 • Porosty zahrnují keřové a stromové patro. Bylinné patro úplně chybí.
 • Co se týče druhové rozmanitosti, jsou mangrove poněkud chudé.

Mangrove mají velký ekologický význam. Zabraňují totiž erozi mořského pobřeží. V jejich porostech se usazují vrstvy sedimentů a také zde sídlí množství druhů ptáků, ryb a korýšů.

Pichavaram mangrove

Jak si užít Pichavaram

Nejlépe na lodi. A s průvodcem. Jinak to ani nejde.

Celá přírodní rezervace má totiž více než 1 100 hektarů. Zahrnuje 50 větších a menších ostrovů. Mezi nimi je bludiště tisíců malých kanálů a větších průplavů. Ty větší připomínají široké řeky, ty menší jsou jen úzkými tunely stíněnými ze všech stran hustou spletí kořenů a větví. Často visí tak nízko, že loďka může mít problém se tím vším proplést.

Záleží na tom, kolik máte času. Během jedné hodiny toho moc neprojedete. Snad jen ty nejširší kanály poblíž pobřeží. Pokud chcete vidět víc, počítejte s několikahodinovou plavbou. Ale dá se tu prožít i celý den.

Pichavaram mangrove

Dvě pádla jsou lepší než jeden motor

K dispozici jsou klasické malé čluny s veslařem (a průvodcem v jedné osobě) a nebo větší motorové čluny.

Motoráky jsou hlučné, příliš rychlé a nezavezou vás na ta nejlepší místa – do úzkých kanálů. Oproti tomu motorový člun si najměte v případě, že plánujete delší trasu na vzdálenější místa.

Pichavaram mangrove

Proč Pichavaram a ne známější Sundarbans

 • No hlavní důvod je asi ten, že Pichavaram leží v jižní Indii a Sundarbans je daleko na severu v Západním Bengálsku.
 • Pichavaram je blízko civilizace a dobře dopravně dostupný.
 • Je to malé a přitom dostatečně zajímavé místo. Výlet tedy nemusí trvat dlouhé dny a přitom je velmi atraktivní.

Pichavaram mangrove

Ano, Sundarbans v Západním Bengálsku je větší, možná zajímavější, ekologicky rozmanitější. Prostě má mnoho výhod. To nepopírám. Pokud budete mít cestu kolem a hlavně čas, určit jej nevynechejte.

Tady se však bavíme o krátkém výletu a stručném náhledu do neskutečně zajímavého světa mangrove.

Pichavaram mangrove

Prostě jeden den můžete objíždět hinduistické chrámy jižní Indie, obdivovat jejich barevné věže a hned poté pozorovat mangrove a plavit se lodí po vodních kanálech. A pak hned budete pokračovat směr pláž nebo na jinou jihoindickou atrakci.

Pokud jste fandové do přírody, zkoumáte mangrove, chcete číhat na tygra, milujete ptáky… jeďte do Západního Bengálska a věnujte 34 dny národnímu parku Sundarbans. Určitě stojí za návštěvu. Severoindické Sundarbans jsou totiž největší mangrove porost svět. Jeho návštěva je neskutečný zážitek.

Tomu však také odpovídá počet dní, které cestou strávíte. Je to náročnější a je to dražší.

Když se ale touláte jižní Indií, na sever ke Kolkatě do Sundarbans je příliš daleko. Když máte jen jeden den času a tříhodinová plavba zelenými kanály vám stačí, je Pichavaram to pravé místo, kde se s tímto fascinujícím ekosystémem keřů, vody a fauny seznámit.

Pichavaram mangrove

Před cestou si přečtěte…

Román Hladový příliv od Amitav Ghoshe je dokonalou inspirací na cestu zelnými průplavy. Odehrává se sice ve vzdálených a větších Sundarbans, ale popisuje stejnou atmosféru mangrove, ostrovů, přílivu a odlivu, divočiny a lidí, kteří v ní žijí.

V tomto nepříznivém místě tvořeném tisíci ostrůvky pokrytými mangrovníkovými džunglemi se odehrává každodenní boj o přežití a o udržení lidské důstojnosti. Sundarbanské ostrovy jsou nejen místem nekonečných močálů, ale také domovem bengálského tygra, kterému za oběť ročně padnou stovky domorodců. Je to nejspíš jedno z posledních míst na světě, kde ještě stále vládne příroda svými nezlomnými zákony.

(z recenze knihy Hladový příliv, Amitav Ghosh)

Pichavaram mangrove

Pichavaram prakticky

 • Pichavaram není uvedený v žádném zahraničním turistickém průvodci. Nejbližší známé a velké město je Chidambaram. Přírodní rezervace leží 15 km směrem na východ. Pokud jste v Pondicherry, jeďte zhruba 80 km po dálnici na jih podél pobřeží.

 • K výchozímu bodu plavby jezdí z Chidambaramu linkové autobusy a nebo si ve městě pronajměte kolo. Patnáctikilometrová projížďka rovinatou venkovskou krajinou je příjemná.

 • A když už sem jedete, určitě se stavte v Chidambaramu. Místní chrám zasvěcený Šivovi ve formě Natarádža (pán tance) je úžasný. Patří mezi pět nejvýznamnějších šivaistických chrámů Indie. Šivův lingam zde zosobňuje éter.

 • Dopravu lodí po rezervaci zajišťuje státní Tamil Nadu tourism department (TNTD) a ceny jsou stanoveny pevně za celou loď bez ohledu na počet pasažérů (max 6). Za dvouhodinovou plavbu veslicí zaplatíte přibližně 300 Rs. Celodenní výlet byl něco kolem tisícovky Rs.

 • Domluvte si trasu s veslařem předem. Určitě vám nabíde, že za malý příplatek (100 Rs) popluje mimo běžnou trasu do úzkých průplavů. Stojí to za to.
 • Motorové čluny jsou dražší než veslice. Ale už jsem se zmiňoval, že čluny s veslařem jsou výrazně lepší, protože se dostanou do užších vodních kanálů. A hlavně jsou tiché a neruší ptáky.
 • Tak jako do všech přírodních rezervací, i sem se vyplatí dorazit brzy. Vyhnete se tak hlučným davům.
 • Naštěstí sem ještě nedorazil nešvar rozdílných cen pro turisty a pro Indy. Všichni platí stejně.

Pichavaram mangrove

Indie - v chrámu

Praktické informace

 • Pichavaram není uvedený v žádném zahraničním turistickém průvodci. Nejbližší známé a velké město je Chidambaram. Přírodní rezervace leží 15 km směrem na východ. Pokud jste v Pondicherry, jeďte zhruba 80 km po dálnici na jih podél pobřeží.

 • K výchozímu bodu plavby jezdí z Chidambaramu linkové autobusy a nebo si ve městě pronajměte kolo. Patnáctikilometrová projížďka rovinatou venkovskou krajinou je příjemná.

 • Dopravu lodí po rezervaci zajišťuje státní Tamil Nadu tourism department (TNTD) a ceny jsou stanoveny pevně za celou loď bez ohledu na počet pasažérů (max 6). Za dvouhodinovou plavbu veslicí zaplatíte přibližně 300 Rs.

Tamilnadu

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce