Puja guest house - Váránasí

Varanasi
Najít hotel, hotýlek nebo skromnou ubytovnu není ve Váránasí (Benáres) problém. Město s více než třítisíciletou tradicí nabízí nepřeberné možnosti ubytování. Pokud hledáte ubytování západního standardu, jistě svůj hotel najdete. Většina z nich leží na okraji města, daleko od Gangy, ghátů a centra dění. To, co činní Váránasí zajímavým, je právě staré město, spleť uliček a podchodů, kterými neprojede rikša, natož automobil.

Jestli si chcete vychutnat atmosféru nábřeží Gangy, ranních obřadů, chrámů a místních obyvatel, nesmíte do žádného z takzvaných “lepších” hotelů.  Ubytujte se přímo u Gangy. V ulici vedoucí paralelně s řekou směrem od Dasaswamedh ghátu je velké množství levných hotýlků.

Varanasi

Na opačné straně — poblíž Nepálského chrámu a Manikanrnika ghátu je jeden hotýlek, který stojí za zmínku. Puja Guest house je špinavý, temný (ostatně jako všechny v této oblasti). Je velmi nepavděpodobné, že by jste jej sami ve spleti uliček, průchodů a odboček našli. Vezměte si průvodce. Většina místních kluků i rikšáků vás k němu zavede.

Varanasi

Projdete kolem chrámu Višvanát (nejposvátnější chrám v celém Váránasí), asi 3 x zabočíte, sejdete schody,  a proplížíte se temným tunelem, kde se nikdy nesvítilo a snad ani svítit nebude. Často zde leží jedna až dvě posvátné krávy, takže si dejte pozor, do čeho šlapete. V tuto chvíli většina slabších povah strácí nervy a vrací se. Lidé, které tudy vodívám na zájezdech, mi  začínají spílat a nevěří, že to myslím vážně.

Pokud vydržíte, pochopíte, proč je zrovna tento hotýlek lepší než jiné. Pokoje za moc nestojí, jsou malé, často bez okna ven. (V uličkách širokých asi 1 metr by to stejně nemělo smysl). Pokud to stále ještě nevzdále a vyšplháte po příkrých schodech až do 5. patra na terasu, pochopíte, proč je Puja guest house jedinečný a proč se většina lidí do něj vrací.

Představte si, že se už dlouho motáte uličkami svatého města, na zádech batoh, překračujete krávy a bloudíte uličkami. Pak vylezete na střechu a spatříte Gangu.

Varanasi

Varanasi

Ganga je jen pár metrů od vás, vidíte celé nábřeží, na jední straně se lidé hromadí ke koupeli na Dasaswamedh ghátu, na druhé straně hoří pohřební hranice na Manikarnika ghátu. Z terasy jsou vidět střechy domů a paláců, celá šíře řeky a holé planiny protějšího břehu. Ten pohled za to stojí a většině lidí napoprvé vyrazí dech.

Varanasi

Varanasi Ganga aarti

Přestavba celé oblasti

Bohužel mnoho domů v okolí Nepálského chrámu směrem k Kashi Vishwanath padlo za oběť rekonstrukci celé oblasti.

Proto tyty fotky už považujte za historický dokument. Ty uličky už neexistují.

Uttar Pradesh

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce