Programování s kobylkou zelenou je úžasný způsob, jak začít s JavaScriptem

JavaScript s grasshopper.app
Ne, nejedná se o hodinu přírodopisu, ale online lekce kódování od firmy Google. Navíc včetně povedené aplikace.

Pokud vaši žáci už odrostli Code.org a chtějí psát skutečný kód, ukažte jim web Coding with Grasshopper a nechte je samostatně pracovat.

Grasshopper

Coding with Grasshopper je povedená online služba a interaktivní vzdělávací aplikace. Formou hry nabízí lekce programování od samotného začátku. Možná si řeknete, že takových systémů je tu mnoho. Coding with Grasshopper je ale v něčem jiný. 

Čím se liší od populárních portálů, které propagují dětské programovací jazyky, jako je například Code.org? Jednak je opravdu intuitivní a má velmi přehledné rozhraní. Navíc zahrnuje velmi povedenou aplikaci pro dotyková zařízení. 

Nemusíte umět psát kód a zpaměti ovládat jednotlivé příkazy JavaScriptu. Coding with Grasshopper opravdu cílí na děti a začátečníky — používá bloky příkazů, které jednoduše vybíráte z nabídky a přetahujete na své místo v editoru kódu. 

Možná právě v tom vidím velký potenciál právě pro ty žáky, kteří už prošli lekcemi Minecraft Adventurer a podobnými v Code.org a už vyžadují skutečný kód, ne jen slova dětských blokových příkazů.

JavaScript s grasshopper.app

Přitom Grasshopper si zachovává všechno to dobré, co umožní začátečníkům seznámit se s principy programování. Témata úkolů nejsou abstraktní, ale dětsky atraktivní. Má jasné a zajímavé úkoly — třeba nakreslit vlajku (Functions), upéct dort (Array), házení mincí (If Statements), nakresli duhu (Loop) a desítky dalších. 

Upečte si dort :-)

var ingredients  = [
‘eggs’,
‘sugar’,
‘flour’,
];
cook(ingredients);

Obtížnost úkolů se postupně zvyšuje. Někteří žáci zůstali u sedmého cvičení. Ale mám tu pár expertů, kteří dokázali během jednoho týdne vyřešit 45 úrovní! 

To je další velká výhoda tohoto systému výuky. Je neomezený. Každý žák může pracovat podle svých schopností. Někteří se naučí základy a skončí u 12. úkolu, jiní půjdou dobrovolně vpřed a projdou třeba celým kurzem. 

A kdybyste si náhodou v některém úkolu sami nevěděli rady, existují stránky podpory, kde jsou jednotlivé úkoly vysvětleny ve fóru. 

JavaScript s grasshopper.app

Výhody

  • Coding with Grasshopper je pouze v angličtině. A angličtina je základním jazykem programátorů. Navíc zadání úkolů je snadno pochopitelné. 

  • Zábavná a hodně rozmanitá zadání. 

  • Povedená aplikace Grasshopper: Learn to Code for Free — Programování jako zábavná hra přímo ve vašem mobilu zdarma :-) 

  • Zachovává práci s bloky kódu a zároveň učí konkrétní příkazy. 

  • Dobře udělaná zpětná vazba a nápověda. 

Nevýhody

  • Coding with Grasshopper je pouze v angličtině. Někomu to může dělat problémy. 

  • Pro mladší žáky může být nevýhodou i postupně se zvyšující obtížnost úkolů, kdy pak bohužel naráží na limity svého matematického myšlení. Avšak pro starší žáky a střední školy je tu obrovský potenciál.

  • Jedná se o individuální učící systém. Nepočítá se tu s centrální správou výuky jako třeba v Code.org. Učitel tedy nemá přehled nad pokrokem studentů. Pokud byste chtěli učit kódování více organizovaně, zkuste spíše Computer Science First with Google

V Coding with Grasshopper pracuji s žáky už od 6. třídy . Příjemně mě překvapilo, že toho sami zvládli víc, než jsem očekával. Proto přidávám tuhle prima službu do trvalé sbírky učitele informatiky podobně jako Computer Science First with Google, https://code.org nebo programování s Khan Academy.

Coding with Grasshopper

Systém výuky, co žáky baví

V Coding with Grasshopper pracuji s žáky už od 6. třídy . Příjemně mě překvapilo, že toho sami zvládli víc, než jsem očekával. Proto přidávám tuhle prima službu do trvalé sbírky učitele informatiky podobně jako Computer Science First with Google, https://code.org nebo programování s Khan Academy.