Staň se internetovým úžasňákem! Interland je zábavná hra, která žákům ukáže zásady internetové bezpečnosti

Staň se internetovým úžasňákem! Interland je zábavná hra, která žákům ukáže zásady internetové bezpečnosti
Dobrých aktivit, které rozvíjí bezpečnost v internetu, není nikdy dost. Firma Google nyní do češtiny lokalizovala svůj ucelený program Internetoví úžasňáci. Pokud vás dosud míjel, určitě jej zkuste.
Jedná se o online hru, která cílí na zásady digitální bezpečnosti, obranu proti fakenews, silná hesla a digitální občanství obecně. To vše v povedené interaktivní podobě. Pro učitele navic s detailní metodikou.

Kdo si hraje, ten se učí

Vstupte do magického světa jménem Interland a proveďte svoji postavičku, internauta, nástrahami internetu. Naučíte se při tom mnoho o bezpečnosti hesel, sdílení informací, obraně proti trolům a ochraně svých dat. 

Každý ze světů Interlandu má svůj typický herní styl. A žáky opravdu baví. Ať už jde o skákací plošinovku nebo běh překážkovou dráhou. Otestoval jsem přímo na dětech, že kombinace hry s povídáním o internetové bezpečnosti byla pro ně velmi silná motivace. 

Postup hrou je založený na řešení tematických úkolů a otázek. Pro lepší představu se podívejte na popis herních světů:  

Věž pokladů — chraň svá tajemství

Závodní hra, ve které sbíráš své citlivé informace a e-maily a ukládáš je v bezpečí věže. Vše, co je spojeno s tvojí identitou, je potřeba chránit heslem. Buď vždy o krok napřed před hackery a svoji věž (data) pečlivě zabezpeč! 

Proběhni trasu a sesbírej své osobní zprávy, statusy a hesla. Vše ulož ve věži. Je tvá věž dostatečně bezpečná?

Vyber nejsilnější heslo. 

 1. skolnibatoh
 2. kolkanvzoo
 3. SUCHYsmrk

Prolomí hacker tvoji věž?

Při špatné odpovědi se ozývá hacker: “Checht, tohle hacknu i ze spaní”. 

Naštěstí hráč má šanci se hned v dalším kole zlepšit. Tedy klasická motivace hrou. Žáci totiž soutěží o počty bodů stejně jako v jakékoliv jiné hře, jen se u toho přirozeně učí. 

Postupně se hráč dopracuje k informaci o optimální délce hesla, dalších znacích, malých a velkých písmenech. Naučí se vše o komplexnosti hesel a svoji věž (a osobní data) opravdu zabezpečí.

Interland - Věž pokladů

Království laskavosti — laskavost je super

Negativním lidem bychom se měli aktivně bránit a sami šířit internetem pozitivní vibrace. Království laskavosti je chytlavá plošinovka, kdy sami rozdáváte srdíčka a pozitivní zprávy smutným obyvatelům internetu. Zároveň je bráníte proti potížistům a upozorňujete na šikanu. 

Interland - Království laskavosti

Řeka reality — neskákej na fejky

Překroč řeku plnou peřejí (a číhajících internetových podvodníků). Tato hra má formu kvízu. Otázky se týkají běžných internetových podvodů, hoaxů a scamu.

Příklad jedné z otázek: Dostaneš e-mail, ze kterého přímo čiší, že se jedná o scam. 

 1. Neklikneš na žádné odkazy  a označíš jej jako spam. 
 2. LOL Přepošleš ho přátelům, aby se také pobavili, ale upozorníš je, aby na nic neklikali. 
 3. Smažeš ho a zapomeneš na něj. 

Jestli se chceš dostat na druhou stranu řeky, rozhoduj se správně, jinak hrozí utopení. Naštěstí nápověda a zpětná vazba jsou výborně zpracované a postupně žáky učí, jak se v takových situacích zachovat správně.

Interland - Řeka reality

Ostražitá hora — sdílej s rozmyslem

Buď opatrný, co sdílíš a jaké informace jsou o tobě veřejně dostupné. Bohužel jeden z internautů sdílí veřejně úplně vše :-( Pomocí zrcadel proto nasměruj informace ke správným lidem. 

 • Komu nasdílíš fotky z oslavy narozenin?
 • Komu poskytnout informace o třídním srazu?

Každá situace je krátce okomentovaná a vysvětlená. Hráč získá zpětnou vazbu v případě, že bude ve sdílení úspěšný i v případě chyby. Takže cesta k nápravě je vždy otevřená. 

Interland - Ostražitá hora

Forma hry
 • Online
Nutnost přihlášení účtem
 • Není. Pustíte online hru a okamžitě se učíte/hrajete/bavíte. 
Časová náročnost
 • Minimálně 2 vyučovací hodiny pro všechny 4 herní světy. 

Ale pozor, k dispozici je propracovaná metodika s mnoha rozšiřujícími aktivitami, které mohou obsah lekcí výrazně rozšířit, což určitě doporučuji! V takovém případě počítejte s 4-6 hodinami.

Metodika

Pouhou hrou by výuka digitální bezpečnosti skončit neměla. Proto dostáváte v rámci programu Internetoví úžasňáci výborně zpracovanou metodiku plnou doprovodných aktivit. 

Nebudu ji tu popisovat celou, stačí se na ni podívat přímo na webu Interlandu. Představím jen jednu z mnoha možných aktivit. 

Čí profil to vlastně je?

Níže si přečtěte souhrn aktivit určité osoby na internetu. Podle těchto informací napište krátký popis, kým podle vás tento člověk je: co má rád, nerad, o co se nejvíce zajímá?

Následují fiktivní veřejné profily uživatelů internetu se statusy z map, chatu, sociálních sítí — viz obrázek. 

Metodika -Staň se internetovým úžasňákem

Žáci/kyně přemýšlejí, jak by na základě předchozích aktivit na určitou postavu pohlíželi různí lidé – rodiče, zaměstnavatelé, přátelé nebo policie. 

Interland v praxi

Je tedy jen na učiteli, kolik takových doprovodných aktivit ke hrám zařadí. Mě se osvědčil následný model výuky: 

 1. krátké teoretické uvedení do problematiky + malá aktivita z metodiky (cca 10 min)
 2. vlastní hra (cca 15 min) 
 3. pracovní list, aktivita z metodiky (cca 20 min)
 4. následující hodinu navázat další aktivitou z metodiky + případně začít nové téma

Tímto způsobem jsme celý Interland zvládli za 6 hodin, ale určitě si dokážu představit, že to příště ještě výrazně rozšíříme. 

Není písemka jako písemka

Na konci každé hry projde hráč kontrolním testem a může získat certifikát o absolvování. Otázky jsou vychází přímo z témat hry a každý, kdo jí pečlivě prošel, by s nimi neměl mít problém. Takže místo známky může žák učiteli odevzdat jen sadu 4 certifikátů o úspěšném absolvování Interlandu. 

Kdy naposledy jste si v pracovní době zahráli vy?

Vždy je tu příběh, dobrodružství, výzva… a musím říct, že velmi chytlavá. Sám jsem se při přípravě na hodinu královsky bavil a hrál o sto šest. Skoro mi bylo líto, že v nácviku internetové bezpečnosti nemůžu pokračovat déle a závěrečný test jsem naklikal co nejpomaleji, abych si ty promyšlené otázky, grafiku i příběh sám pořádně užil.

Gamifikace vzdělávání

Výuka tak důležitého tématu, jako je internetová bezpečnost formou hry, je podle mého názoru velmi dobrý krok. Na principu gamifikace vzdělávání postavily své aktivity i jiné organizace. Jenže často se autoři netrefili ani tématem ani do cílové skupiny. 

Oproti tomu chytlavé hry v Interlandu baví žáky i dospělé. Navíc s povedenou metodikou a hotovými pracovními listy. 

Možná i proto byla  závěrečná společná debata velmi věcná a živá. Vím o čem mluvím, sledoval jsem jindy a jinde jiné třídy při běžné preventivní přednášce na téma kyberšikana. Ten rozdíl byl opravdu velký. 

Program Internetoví úžasňáci není nová věc, už nějaký ten pátek v internetu funguje. Kompletním přeložením do češtiny je však nyní dostupnější pro naše školy a žáky. 

Otevřete si Interland a pojďte si zahrát právě teď.

Interland

Praktické Informace

 • Interland
 • Forma hry: Online
 • Nutnost přihlášení účtem: Není
 • Časová náročnost: Minimálně 2 vyučovací hodiny pro všechny 4 herní světy.