Ty brďo

 

nevím, čím to je,
ale vždycky skončíme v Indii...

Staň se internetovým úžasňákem!


Interland - Staň se interentovým úžasňákem

Dobrých aktivit, které rozvíjí bezpečnost v internetu, není nikdy dost. Firma Google nyní do češtiny lokalizovala svůj ucelený program Internetoví úžasňáci. Pokud vás dosud míjel, určitě jej zkuste. 

Jedná se o online hru, která cílí na zásady digitální bezpečnosti, obranu proti fakenews, silná hesla a digitální občanství obecně. To vše v povedené interaktivní podobě. Pro učitele navic s detailní metodikou.

Kdo si hraje, ten se učí

Vstupte do magického světa jménem Interland a proveďte svoji postavičku, internauta, nástrahami internetu. Naučíte se při tom mnoho o bezpečnosti hesel, sdílení informací, obraně proti trolům a ochraně svých dat. 

Každý ze světů Interlandu má svůj typický herní styl. A žáky opravdu baví. Ať už jde o skákací plošinovku nebo běh překážkovou dráhou. Otestoval jsem přímo na dětech, že kombinace hry s povídáním o internetové bezpečnosti byla pro ně velmi silná motivace. 

Postup hrou je založený na řešení tematických úkolů a otázek. Pro lepší představu se podívejte na popis herních světů:  

Věž pokladů - chraň svá tajemství

Závodní hra, ve které sbíráš své citlivé informace a e-maily a ukládáš je v bezpečí věže. Vše, co je spojeno s tvojí identitou, je potřeba chránit heslem. Buď vždy o krok napřed před hackery a svoji věž (data) pečlivě zabezpeč! 

Proběhni trasu a sesbírej své osobní zprávy, statusy a hesla. Vše ulož ve věži. Je tvá věž dostatečně bezpečná?

Vyber nejsilnější heslo. 

 1. skolnibatoh
 2. kolkanvzoo
 3. SUCHYsmrk

Prolomí hacker tvoji věž?

Při špatné odpovědi se ozývá hacker: “Checht, tohle hacknu i ze spaní”. 

Naštěstí hráč má šanci se hned v dalším kole zlepšit. Tedy klasická motivace hrou. Žáci totiž soutěží o počty bodů stejně jako v jakékoliv jiné hře, jen se u toho přirozeně učí. 

Postupně se hráč dopracuje k informaci o optimální délce hesla, dalších znacích, malých a velkých písmenech. Naučí se vše o komplexnosti hesel a svoji věž (a osobní data) opravdu zabezpečí.

Interland - Věž pokladů

Království laskavosti - laskavost je super

Negativním lidem bychom se měli aktivně bránit a sami šířit internetem pozitivní vibrace. Království laskavosti je chytlavá plošinovka, kdy sami rozdáváte srdíčka a pozitivní zprávy smutným obyvatelům internetu. Zároveň je bráníte proti potížistům a upozorňujete na šikanu. 

Interland - Království laskavosti

Řeka reality - neskákej na fejky

Překroč řeku plnou peřejí (a číhajících internetových podvodníků). Tato hra má formu kvízu. Otázky se týkají běžných internetových podvodů, hoaxů a scamu.

Příklad jedné z otázek: Dostaneš e-mail, ze kterého přímo čiší, že se jedná o scam. 

 1. Neklikneš na žádné odkazy  a označíš jej jako spam. 
 2. LOL Přepošleš ho přátelům, aby se také pobavili, ale upozorníš je, aby na nic neklikali. 
 3. Smažeš ho a zapomeneš na něj. 

Jestli se chceš dostat na druhou stranu řeky, rozhoduj se správně, jinak hrozí utopení. Naštěstí nápověda a zpětná vazba jsou výborně zpracované a postupně žáky učí, jak se v takových situacích zachovat správně. 

Interland - Řeka reality

Ostražitá hora - sdílej s rozmyslem

Buď opatrný, co sdílíš a jaké informace jsou o tobě veřejně dostupné. Bohužel jeden z internautů sdílí veřejně úplně vše :-( Pomocí zrcadel proto nasměruj informace ke správným lidem. 

 • Komu nasdílíš fotky z oslavy narozenin?
 • Komu poskytnout informace o třídním srazu?

Každá situace je krátce okomentovaná a vysvětlená. Hráč získá zpětnou vazbu v případě, že bude ve sdílení úspěšný i v případě chyby. Takže cesta k nápravě je vždy otevřená. 

Interland - Ostražitá hora

Forma hry
 • Online
Nutnost přihlášení účtem
 • Není. Pustíte online hru a okamžitě se učíte/hrajete/bavíte. 
Časová náročnost
 • Minimálně 2 vyučovací hodiny pro všechny 4 herní světy. 

Ale pozor, k dispozici je propracovaná metodika s mnoha rozšiřujícími aktivitami, které mohou obsah lekcí výrazně rozšířit, což určitě doporučuji! V takovém případě počítejte s 4-6 hodinami.

Metodika

Pouhou hrou by výuka digitální bezpečnosti skončit neměla. Proto dostáváte v rámci programu Internetoví úžasňáci výborně zpracovanou metodiku plnou doprovodných aktivit. 

Nebudu ji tu popisovat celou, stačí se na ni podívat přímo na webu Interlandu. Představím jen jednu z mnoha možných aktivit. 

Čí profil to vlastně je?

Níže si přečtěte souhrn aktivit určité osoby na internetu. Podle těchto informací napište krátký popis, kým podle vás tento člověk je: co má rád, nerad, o co se nejvíce zajímá?

Následují fiktivní veřejné profily uživatelů internetu se statusy z map, chatu, sociálních sítí - viz obrázek. 

Metodika -Staň se internetovým úžasňákem

Žáci/kyně přemýšlejí, jak by na základě předchozích aktivit na určitou postavu pohlíželi různí lidé – rodiče, zaměstnavatelé, přátelé nebo policie. 

Interland v praxi

Je tedy jen na učiteli, kolik takových doprovodných aktivit ke hrám zařadí. Mě se osvědčil následný model výuky: 

 1. krátké teoretické uvedení do problematiky + malá aktivita z metodiky (cca 10 min)
 2. vlastní hra (cca 15 min) 
 3. pracovní list, aktivita z metodiky (cca 20 min)
 4. následující hodinu navázat další aktivitou z metodiky + případně začít nové téma

Tímto způsobem jsme celý Interland zvládli za 6 hodin, ale určitě si dokážu představit, že to příště ještě výrazně rozšíříme. 

Není písemka jako písemka

Na konci každé hry projde hráč kontrolním testem a může získat certifikát o absolvování. Otázky jsou vychází přímo z témat hry a každý, kdo jí pečlivě prošel, by s nimi neměl mít problém. Takže místo známky může žák učiteli odevzdat jen sadu 4 certifikátů o úspěšném absolvování Interlandu. 

Kdy naposledy jste si v pracovní době zahráli vy?

Vždy je tu příběh, dobrodružství, výzva… a musím říct, že velmi chytlavá. Sám jsem se při přípravě na hodinu královsky bavil a hrál o sto šest. Skoro mi bylo líto, že v nácviku internetové bezpečnosti nemůžu pokračovat déle a závěrečný test jsem naklikal co nejpomaleji, abych si ty promyšlené otázky, grafiku i příběh sám pořádně užil.

Gamifikace vzdělávání

Výuka tak důležitého tématu, jako je internetová bezpečnost formou hry, je podle mého názoru velmi dobrý krok. Na principu gamifikace vzdělávání postavily své aktivity i jiné organizace. Jenže často se autoři netrefili ani tématem ani do cílové skupiny. 

Oproti tomu chytlavé hry v Interlandu baví žáky i dospělé. Navíc s povedenou metodikou a hotovými pracovními listy. 

Možná i proto byla  závěrečná společná debata velmi věcná a živá. Vím o čem mluvím, sledoval jsem jindy a jinde jiné třídy při běžné preventivní přednášce na téma kyberšikana. Ten rozdíl byl opravdu velký. 

Program Internetoví úžasňáci není nová věc, už nějaký ten pátek v internetu funguje. Kompletním přeložením do češtiny je však nyní dostupnější pro naše školy a žáky. 

Otevřete si Interland a pojďte si zahrát právě teď.

Scroll to the top