Strojové učení pro malé děti - naučili jsme systém rozpoznat jablko a pomeranč

Strojové učení pro malé děti - naučili jsme systém rozpoznat jablko a pomeranč
Všichni nyní řeší umělou inteligenci s obrázky nebo texty. Ale přemýšleli jste někdy nad tím, jak vysvětlit našim žákům skutečnou podstatu těchto systémů?

Naštěstí tu existují jednoduché služby, díky kterým si i malé děti mohou prakticky vyzkoušet, jak funguje strojové učení a vytrénovat vlastní model “Umělé Inteligence”. To vše dokonce zábavnou formou a během 1 vyučovací hodiny.

Data, samá data, velká data

Umělá inteligence není inteligentní. Je tak chytrá, jak velká data jí dáme k dispozici. Možná také přemýšlíte, jakým způsobem to demonstrovat a vyzkoušet s žáky základní školy bez znalosti programování. 

Ano, je tu možnost využít učebnici a aktivity Strojové učení pro děti a programovat model ve Scratchi. Je to výborná aktivita, určitě se na ni v budoucnu také chystáme. Jen kvůli složitější přípravě a dalším omezením  bych ji nezařadil na 1. stupeň . Já hledal něco mnohem jednoduššího, bez registrace a nutnosti programovat. Něco, co bych dokázal realizovat s malými dětmi a během jedné vyučovací hodiny. 

Ryba nebo odpadky?

Jako první a nejjednodušší způsob představení strojového učení se nabízí krátký a výborný kurz v Code.org AI pomáhá oceánům — Pomozte umělé inteligenci vyčistit oceány tím, že ji vycvičíte, aby detekovala odpadky! 

Ano, jedná se o super aktivitu, zejména k motivaci na začátku hodiny. Ale mí žáci vše naklikali během zhruba 10 minut a také mi v tom všem chyběl nějaký aktivní a tvořivý prvek.

Učenlivý stroj

Teachable Machine je webová služba od firmy Google, která umožňuje velmi snadno a rychle vytvořit modely strojového učení na základě obrázků nebo zvuků. 

Důležité je, že funguje bez registrace a jiných omezení. Proto jste schopni své modely vytrénovat doslova během 5 minut i s malými dětmi. No a pro ty starší je tu možnost importu hotového projektu třeba do Arduina.

Jak vytrénovat AI

Nejdříve spusťte službu na adrese https://teachablemachine.withgoogle.com/train

Abychom mohli začít stroj trénovat, musíme nejprve vytvořit různé kategorie nebo třídy, které ho budou učit. Já vytvořil 4 třídy — každou pro jiný druh ovoce a zeleniny. 

Strojové učení

Teď, když mám své třídy, poskytnu každé z nich ukázky, ze kterých se budou učit. V tomto případě to budou postupně obrázky pomeranče, mrkve, avokáda a jablka. 

Můžete nahrát připravené soubory nebo použít webkameru. Stačí jen držet tlačítko “Hold to record” a za pár sekund pořídit desítky až stovky vzorových snímků. 

Nahrávání obrázků - strojové učení

Teď, když mám všechny třídy připravené, mohu kliknout na trénink…

Strojové učení - trénování

Když mám natrénováno, stačí vše vyzkoušet. Právě jsem naučil tento model rozpoznat podle barvy a tvaru 4 druhy ovoce a zeleniny.

Strojové učení - rozpoznání ovoce

Vypadá to složitě, ale opak je pravdou. Zvládnou to i vaši žáci 1. stupně. Můžete si také v mezičase otestovat náš ovoce rozpoznávající stroj.

    Teachable machine

    Strojové učení během 5 minut