Mystery Hangout aneb hádej, kde jsme

Mystery Hangout aneb hádej, kde jsme
Mystery Hangout for schools je online aktivita, ve které se dvě školy navzájem domluví, že se potkají online formou videokonference.
Vtip je v tom, že svoji pravou identitu znají pouze organizující učitelé a úkolem dětí je pomocí otázek zjistit, ve které zemi, městě a škole se nacházejí jejich protějšky.

Komunikace probíhá v angličtině a povoleny jsou jen zjišťovací otázky — ty, na které lze odpovědět pouze ANO nebo NE. Přípravu na setkání tedy není dobré podcenit.

Mystery Hangout aneb hádej, kde jsme

Otestovali jsme dva Hangouty. Ten první, se školou v Německu, byl poněkud zmatený, druhá strana nebyla zjevně připravená. Za to druhý Mystery Hangout stál za to. Už přípravná komunikace s organizujícím učitelem ze Švédska, který se ozval na moji výzvu do učitelské komunity, probíhala slibně. Bylo znát, že ví co dělá a čeho chce dosáhnout. A jeho žáci byli velmi dobře organizováni a měli připravené otázky.

Mystery Hangout aneb hádej, kde jsme

Také z naší strany vše dobře klapalo. V rámci přípravy jsme určili mluvčí, kteří kladli otázky. Další „spojky” se staraly o komunikaci se zbytkem týmu, který zpracovával odpovědi a vyhodnocoval další vhodný postup. Ostatní ze skupiny sledovali dění promítané na plátně.

Mystery Hangout aneb hádej, kde jsme

Využili jsme školní atlasy a přehled vlajek států, v následné fázi, když už jsme vylučovací metodou určili, že se jedná o Švédsko, nám hodně pomohly Google mapy a Wikipedie. Město partnerské školy jsme určili jako první a později našli i konkrétní školu.

Mystery Hangout aneb hádej, kde jsme

Komunita učitelů v síti G+ je poměrně aktivní. Je možné tu najít spoustu inspirace pro výuku. Na tuto konkrétní aktivitu jsem došel díky +Petře Boháčkové, která zřejmě vyzkoušela Mystery Hangout v naší republice jako úprve první.

Já rozhodně nelituji. Jde o ideální způsob, jak propojit technologie, vyhledávání informací a výuku jazyků. Podobné setkání může proběhnout mezi libovolnou školou na světě. V nabídce jsou mnohé školy z Evropy, Kanady, Hongkongu, USA nebo Chile. Stačí si jen vybrat a trefit se do správného časového pásma.

Zpětná vazba po ukončení Hangoutu

Hi Pavel, I didn’t get the chance to talk to you, but I want to thank you for the hangout this morning. My students enjoyed it very much and I think your students did very well, especially the girl talking most of the time, she was a lovely character! :)

I’m thinking maybe we could arrange something another time where we can discuss different aspects of life in Sweden and the Czech Republic. They started talking a lot in the end and that felt very good to me as a teacher to see their communication.

Hope to hear from you again!
Kind regards …

Mystery Hangout aneb hádej, kde jsme

Pokud byste se chtěli také zapojit, není nic jednoduššího. Vstupte do komunity Mystery Hangout for schools na sociální síti G+ a nastudujte si pravidla a přečtěte si užitečné rady. Stojí to za to.