A co když nebudu mít do Indie očkování?

Je potřeba očkování do Indie? Takto vypadá indická lékárna
Informací o tom, jaká očkování „nutně“ potřebujete na cestu do Indie, je plný internet. Weby soukromých klinik vám poskytnou dlouhý seznam infekcí a rizik. A také pěkně drahý seznam toho, jak se jim bránit.
Asi půjdu proti obecnému trendu a podívám se na celou problematiku trochu jinak. Základní otázka totiž zní: Očkovat nebo neočkovat před cestou do Indie?

Hrůza, v Brně byla epidemie žloutenky!

No a co?!

My běžní obyvatelé jsme to nepoznali a nijak nás to neomezilo. Nemocnice nekolabovaly, před očkovacími centry nestály kilometrové fronty a v ulicích nevládla panika.

Prostě jsme tu všichni žili tak jako jindy a jinde.

Jenže z pohledu zahraničního návštěvníka to mohlo vypadat trochu jinak. Přečte si informaci na webu nebo navštíví lékaře – odborníka, který si vyhledá, že cesta do vzdálené České republiky a exotického Brna může být potenciálně nebezpečná. Vždyť je tu přece žloutenka!

Turisto, boj se a zaplať

Šup sem s očkováním. Jistota je jistota, kliente, tuhle vakcínu určitě potřebuješ. Bez ní nepřežiješ. V té České republice je to asi pěkně divoké a nebezpečné.

Možná podobně, jako případný turista odněkud z USA hodnotí Brno, se i my díváme na Indii a jiné vzdálené země.

Proto všechna ta doporučená očkování berte s rezervou. A hlavně zachovejte zdravý rozum. Jedete na odborný veletrh do Dillí? Budete se během pobytu s cestovkou pohybovat v lepších hotelech a v civilizované oblasti? Určitě pak nepotřebujete očkování proti tyfu a choleře! Vážně ne.

Jenže někteří lékařští obchodníci se strachem doporučují přesný opak. Kšeft je kšeft a jistota je jistota.

A tak turista — nováček před cestou do Indie nakráčí do očkovacího centra. O pár měsíců později a o hodně tisíc chudší odjede s vakcínami proti žloutence, břišnímu tyfu, choleře, vzteklině, meningokoku, japonské encefalitidě, možná i proti modrému nosu, červeným uším a mnoha dalším nemocem.

Přitom původně plánoval jen obchodní cestu do hlavního města nebo pohodlný výlet s cestovkou po známých památkách. Ach jo.

Aby nedošlo k mýlce – netvrdím tu, že úroveň hygieny v ČR a v Indii je stejná. To rozhodně není. Je dokonce nižší než v jiných asijských zemích. Očkování proti běžné žloutence typu A budete určitě potřebovat.

Moc se mi líbil příspěvek Ivana Breziny na serveru https://www.hedvabnastezka.cz

Bráno čistě statisticky: význam má pouze očkování proti žloutence A. Všechno ostatní jsou tak vzácné nemoci, že člověka v Indii spíš srazí auto než že by je dostal. Při psaní průvodce po Asii Cesta na východ jsem teď trávil hodně času nad kapitolou o zdraví a ty statistiky zjišťoval na SZU. Cholera: za posledních deset let se nakazili dva Češi, tyfus: tři Češi za rok, japonská encefalitida: za posledních deset let jeden Čech, meningokok: za posledních deset let čtrnáct Čechů (zatímco doma se jich nakazilo 874) a tak by se dalo pokračovat.

Problém je, že tohle vám žádný lékař otevřeně neřekne. Žije totiž z toho, ze vám vnutí předražené vakcíny proti všem možným nemocem. Ze stejného důvodu se mi taky stala kuriózní věc. V knize původně chtělo inzerovat několik očkovacích center a výrobců vakcín — do té doby, než si přečetli, že zveřejňuju ty statistiky SZU. Pak si uvědomili, že jim kazím byznys, a vycouvali. Takže je jen na vás, jestli chcete tyhle parazity na lidské hlouposti živit. Racionálně uvažující člověk zváží reálné riziko.

(Ivan Brezina, 30. 08. 2014)

Tolik tedy k té úvodní otázce, zda očkování ano nebo ne. Pojďme se na to dále podívat ryze prakticky a konkrétně.

Doporučená očkování do Indie

V současnosti neexistuje žádné povinné očkování, bez kterého by vás do Indie nepustili. Pouze pokud přilétáte z míst, kde se vyskytuje žlutá zimnice, je očkování vyžadováno. Do takové oblasti ale ČR ani Evropa nepatří.

Je potřeba očkování do Indie? Takto vypadá indická lékárna

Hepatitida A

Tato vakcína má určitě smysl. Ochrání vás nejen při pobytu v Indii, ale i kdekoliv jinde na cestách i doma. Naplánujte si očkování dostatečně dopředu. Dvě dávky vakcíny proti virové hepatitidě A poskytují dlouhodobou až doživotní imunitu.

Hepatitida typu B

Přenáší se stykem s nakaženou krví. Když už řešíte žloutenku typu A, zkombinujte to rovnou s B.

Tetanus

Proti tetanu se v ČR běžně očkuje. Zkontrolujte si u vašeho obvodního lékaře platnost očkování.

Malárie

Tady je to složitější. A rozhodnutí je jen na vás. Proti malárii se nedá očkovat. Můžete preventivně užívat antimalarika. Malárie v Indii prokazatelně hrozí. Sám znám někoho, co se nakazil. A přesné statistiky hovoří jasně.

Jenže také znám lidi, co v Indii žijí dlouhodobě, znám cestovatele, kteří sem jezdí opakovaně a antimalarika neberou. Jsou v pohodě. Také mí indičtí přátelé se na otázku, zda berou pravidelně antimalarika, jen dlouho a upřímně smáli.

Určitě nepotřebujete řešit riziko malárie při pobytu v Ladakhu, Kašmíru, Himáčalpradéši, Sikkimu a jinde nad 2 000 m n. m. I přesto jsou internetová fóra a blogy lidí plné zpráv o tom, jak jim lékaři v očkovacím centru antimalarika na cestu do hor „silně doporučili, až vnutili“.

Naprosto zbytečně.

A to je asi tak vše, čím má cenu se vážně zabývat. Všechna ostatní očkování jsou na vašem uvážení.

Tyfus, cholera

V očkovacím centru vám je určitě doporučí jako nutné. Já osobně si myslím, že to tak není. Indie je obrovská, občas se tu nějaké to ohnisko nákazy cholery nebo tyfu objeví. Pokud vím, nikdy to nebylo v civilizovaných oblastech a hlavních turistických centrech. Co třeba cholera v Agře u Tádžmahálu? Použijte zdravý rozum. :-)

V ČR také řádí infekční choroby. Ve vyloučených lokalitách. Necháte se proto očkovat kvůli cestě na Pražský hrad? Určitě ne. Navíc očkování proti tyfu a choleře je časově omezené a hlavně nekryje všechny kmeny. A není nejlevnější.

Řešte je v případě, že s jistotou víte, že se budete pohybovat přímo v nakažené oblasti, budete se brodit po kolena marastem, pracovat ve vyloučené lokalitě… Pro běžnou turistickou cestu do Indie mohou být zbytečnou komplikací.

Vzteklina

Vážně o tom uvažujete? Ano, pes vás může pokousat všude. I v Rumunsku.

Japonská encefalitida

Hmm, ta je prý občas někde na venkově a v hodně odloučených oblastech. Na běžný měsíční okruh po památkách a nebo na cestu do hor ji určitě nepotřebujete. Kolik neočkovaných turistů se ročně nakazí?

Ostatní nemoci

Nejsme už příliš paranoidní?

Jak to mám s očkováním já osobně

Nejsem lékař, nejsem odborník na cestovní medicínu. Jsem jen cestovatel, který do Asie a speciálně do Indie jezdí už víc než dvacet let. Znám lidi, kteří chytli malárii nebo onemocněli žloutenkou, znám ale také lidi, kteří zůstali zdraví a žádné nepříjemné zdravotní komplikace je nepotkaly. Takových je naštěstí většina.

Kdysi dávno jsem se doživotně nechal očkovat proti žloutence typu A a B. To považuji za užitečné. Antimalarika a vakcíny proti choleře a tyfu jsem měl jen při první cestě do Indie v roce 1995. Od té doby už nikdy nic.

Závěrem – očkovat ano nebo ne?

Riziko tu je vždy. To nepopírám. Někde větší a někde menší. Jeho zvážení je na každém z nás.

Jsou nemoci, proti kterým se určitě očkování vyplatí. Jenže pak jsou tu choroby, proti kterým vakcíny neexistují, typicky třeba žloutenka typu E. V takovém případě vám pomůže jen být opatrný a dodržovat základní hygienická pravidla.

Jiné vakcíny mohou být zbytečné a plošná varování před nemocemi, se kterými se pravděpodobně nesetkáte, jsou jen obchodem se strachem.

V tom smyslu se před léty vyjádřila i má lékařka cestovní medicíny. Úžasná paní ve věku těsně před důchodem s dlouholetými zkušenostmi s exotickými nemocmi ještě z dob komunismu. Nešlo jí o kšeft, nepotřebovala mi věšet bulíky na nos a vydělávat za každou cenu. Sama byla k takzvaným „očkovacím centrům“ hodně kritická.

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce