Pro vodu do patrové studny

patrová studna Adalaj
Studna v poušti může být pouhou dírou do země nebo nádhernou podzemní kamennou stavbou, centrem společenského dění a místem odpočinku. A právě takové jsou studny v pouštích na západě Indie. Nazývají se vávy a nacházejí se hlavně na území indických států Gudžarát a Rádžasthán. Voda je zde dostupná jen ve velké hloubce a tak se studny staly svébytným architektonickým dílem.

Sahají až 90 metrů do hloubky a ke hladině vede obvykle složité schodiště se spoustou odpočívadel. Zdi zde lemují sochy a reliéfy s náboženskou i světskou tématikou. To, co jinde v Indii spatříte pouze v chrámech — úžasně detailní výzdobu, bohatost vzorů reliéfů…, je zde na takovém všedním místě, jako je studna.

Postavit váv v minulosti patřilo mezi prestižní záležitost, jejich stavbu financovali panovníci a místní boháči. Místní vávy se staly nejen zdrojem vody, ale i místem setkávání, náboženských obřadů nebo jen místem, které unavení vesničané využijí k úkrytu před úmorným vedrem.

Adalaj vav - vstup

Adalaj vav

Mezi nejznámější vávy patří Adalaj vav nedaleko od Ahmedabádu. Zvenku vypadá stavba nenápadně. Pravé bohatství výzdoby je ukryto pod zemí. První schodiště vede do prvního podzemního patra — místnosti s kopulí podepřenou osmi bohatě zdobenými sloupy. Odtud vedou schody přes 4 další patra dolů do vlastní studny. Právě od těchto stupňů pochází výraz “stepwell” — patrová studna, jak se často překládá gudžarátský výraz “vav”.

Vlastní šachta Adalajské studny je osmihranná a v 5 patrech lemovaná balkony a galeriemi v celkové hloubce 30 m.

Adalaj vav

Je to také jedna z mála studní s dobře zdokumentovanou historií. Její příběh je totiž vytesán na zdech v sanskrtu a jazyce Pali. V roce 1499 obsadil násilím tuto oblast vládce vedlejšího státu muslim Mohammed Begda. Pokořil a rozvrátil místní knížectví ovládané hinduisty. Zamiloval se do manželky padlého krále Rudábáí a žádal ji o ruku. Ona souhlasila pod podmínkou, že nechá dokončit Adalaj vav, který začal stavět její původní manžel.

Adalaj vav

Tak vznikl místní úžasný architektonický styl kombinující původní náboženské hinduistické motivy s islámskými vzory zahrnujícími květy, ryby a zvířata. Na reliefech studny můžete najít scény ze života krále, tanečnice, erotické výjevy i detailně provedené vzory, siluety ptáků a květin.

Když byla po dvaceti letech studna hotova, Rudábáí zachránila svoji čest. Namísto sňatku se vrhla do studny a utonula.

Podle místního hlídače je na dně šachty asi o 6 stupňů nižší teplota než na povrchu. Ticho a příjemné vlhko, které tu panuje, láká i v dnešní době turisty i místní rolníky k odpočinku nebo spánku. Adalaj je malá vesnička dobře dostupná z Ahmedabádu autobusem. Z hlavní silnice vede zhruba 1,5 km dlouhá odbočka do vlastní vesnice.

Pokud si můžete vybrat dobu návštěvy, zajeďte sem v poledne. Tehdy totiž slunce proniká až na dno hluboké šachty a prosvětluje všechny galerie a schodiště.

Adalaj vav - detail výzdoby

Takových studní vzniklo v oblasti západní Indie zhruba 120. Adalaj patří spolu s Rani ki vav k nejznámějším příkladům. Ne všechny vávy jsou však výše popsaného typu. Některé schodové studny jsou otevřené a mají spíše charakter širokých a hlubokých bazénů, které se symetricky zužují směrem k vodě. Příkladem je např. Chand Baori poblíž Džajpuru (pro lepší představu přikládám foto z Wikipedie).

Chandbaori

Rajon Ki Baoli

Pokud pojedete na okraj Delhi podívat se na známý Kutab Minar a kovový sloup, určitě nevynechejte nedaleké zříceniny v Mehrauli (asi 10 min pěšky od Kutab Minaru). Mimo jiné zde najdete také krásný příklad schodové studny. Tomuto typu chybí lehkost a kamenná detailní výzdoba studní v Gudžarátu, ale určitě stojí za návštěvu.

Agrasen ki Baoli

Při hledání podkladů pro článek jsem objevil zajímavou věc. Jedna taková studna, i když poněkud jiného typu, se nachází přímo v centru Nového Delhi poblíž Connaught Place. Je ukryta v nové zástavbě a málokdo o ní ví. Nazývá se Agrasen ki Baoli a zde je její umístění na satelitní mapě. Těším se, že při další návštěvě Delhi se na ni určitě podívám.

Rajon Ki Baoli

Adalaj vav - detail výzdoby

Gujatar

Patrová studna Adalaj se nachází ve vesnici Adalaj poblíž Ahmedabadu.

Jedná se o krásný příklad patrové studny a určitě stojí za návštěvu. Byla postavena v roce 1498.

Gujarat

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce