Gujarat Indie

Gudžarát

Džinisté, solná poušť a lvi

Jen málo indických států nabízí takovou kombinaci významných džinistických a hinduistických poutních míst, památek, národních parků a zajímavých vesnic, pobřeží a rozdílných typů krajiny.

Posvátná hora Palitana je důležitá pro džinisty, Dwarka na pobřeží zase pro hinduisty. Lvy indické můžete pozorovat v národním parku Sásan Gir. Oblast Kaččh je známá barevnými vesnicemi rozprostřenými v solné poušti.

Pro vodu do patrové studny

Studna v poušti může být pouhou dírou do země nebo nádhernou podzemní kamennou stavbou, centrem společenského dění a místem odpočinku. A právě takové jsou studny v pouštích na západě Indie. Nazývají se vávy a nacházejí se hlavně na území indických států Gudžarát a Rádžasthán. Voda je zde dostupná jen ve velké hloubce a tak se studny staly svébytným architektonickým dílem.
Číst více

863 džinistických chrámů na vrcholu jedné hory - poutní místo Šatrundžaja

Osmset šedesát tři (opravdu 863) chrámů na vrcholu jednoho kopce. To je poutní místo všech džinistů - Šatrundžaja, někdy také nazývaná Palitana podle blízkého města Palitana v indickém Gudžarátu.
Již mnoho století zde bohatí džinističtí obchodníci nechávají stavět a renovovat chrámy. Některé jsou obrovské a důležité, jiné se krčí v koutě a připomínají malou kapličku či naše boží muka u cesty.
Číst více

Gandhiho Sabarmati ašram v Ahmedabu

Ašrám Sabarmati leží na břehu řeky Sabarmati v indickém státě Gudžarátu. Veřejnosti je spíše známý jako Gandhi ašram. A kdo z vás viděl Oskary ověnčený film "Gandhi", jistě si vybaví idylické obrázky komunity, kde všichni pracují pro dobro ostatních nebo Gandhiho, jak spřádá na jednoduchém kolovrátku bavlnu.
Číst více