Uttarákhand Indie

Uttarákhand

Země hor, bohů a starých poutních míst

Vklíněný mezi Nepál na východě a Himáčalpradéš na západě je Uttarákhand mým tajným tipem pro všechny milovníky hor, krásných treků a poutních míst.

Proč sem jet? Co třeba pramen řeky Gangy, města Haridwar a Rišikéš nebo tisíce odlehlých vesnic vysoko v horách? Oblastmi Garhwal a Kumaon vedou slavné a populární treky. Naopak východ kolem Nanda Devi je navštěvovaný méně.

Kedarnath – Šivův chrám, který zázračně přečkal povodeň

V roce 2013 zasáhly oblast severní Indie mohutné deště. Následné záplavy zničily množství domů, mostů, silnic a utopilo se více než 6 tisíc lidí. Zasažený byl i Kedarnath, jedno z nejposvátnějších míst Indie.
Pět let poté jsou v krajině stále ještě patrné stopy po velké vodě, ale nejdůležitější šivaistický chrám vysoko v horách zůstal jakoby zázrakem nedotčený.
Číst více
Madmahéšvar je malý chrám vysoko v Himálaji a stojí za to se k němu vypravit Pavel Hodál 31. 1. 2017
Stojí v odlehlém himálajském údolí a nevede tam silnice.
Budete u něj skoro sami. Není příliš známý a neproudí k němu davy poutníků.
Pěší trasa od poslední vesnice nahoru do hor je krásná a přiměřeně obtížná.
Tam, kde sídlí bohové – cesta k prameni Jamuny Pavel Hodál 23. 1. 2016
Poutních míst jsou v Indii tisíce. Některá z nich jsou však významnější něž jiná. Už staletí tu putují poutníci k pramenům posvátných řek. Jamunotri, pramen řeky Jamuny, leží v Garhvalském Himálaji. Ne každý však ocení dlouhé trmácení plechovým autobusem po klikaté horské silnici, aby se smočil v prameni nějaké řeky.

Poustevník v Himálaji - Paul Brunton

Nepřístupné horské hřebeny Himálaje. Počátek 20. století a hory bez silnic a horských hotelů tak typických pro dnešní dobu. Život v osamělém bungalovu v horách indického Garwalu.

Paul Brunton popisuje svět Himálaje, který už neexistuje. Možná právě proto je potřeba, abychom takové texty četli.
Číst více
Jim Corbett a jeho indičtí tygři Pavel Hodál 6. 5. 2011
Tygr se dvěma skoky vyšvihl nahoru po šestimetrovém srázu. Byla tam malá plošinka a za ní se hora zase vzpínala vzhůru. Slyšel jsem tygra šustit ve zvadlém listí na oné plošince, a pak bylo najednou ticho. To se dalo vykládat dvojím způsobem - buď tygr zahynul, sotva se dostal na plošinku, nebo zůstal nezraněn. Držel jsem pušku u ramene připravenou k výstřelu a pozorně jsem několik minut sledoval, co se bude dít; protože se nic neozývalo, zase jsem pušku sklonil.