Jamuna
Jamuna není jen tak obyčejným tokem. Pro miliony Indů je živoucí bohyní, životodárnou řekou a také přítokem posvátné Gangy. Možná právě proto nemusí být cesta k Jamunotri pouhým výletem, ale spíše poutí.
Čtyři poutní místa
Existuje ještě jeden důvod, proč se vydat na dlouhou cestu pod Himálajské vrcholy. Na čtyřech stranách Indie leží čtyři poutní místa. Jsou známé jako Char Dham. Jedná se o chrámové město Puri v Uríse, Rameswaram na nejjižnějším cípu indického subkontinentu, Dwarku na západě ve státě Gudžarát a konečně Badrinath na severu v Himálaji. Hinduisté věří, že návštěva těchto poutních míst smyje nashromážděné hříchy a otevře dveře k mókše.
Pojem Char Dham (někdy také Chota Char Dham) může v užším slova smyslu znamenat pouť po čtyřech významných místech na severu Indie v oblasti Himálaje. Kdysi sem pěší cesta trvala týdny. Nyní, když byly do kopců nataženy silnice, míří do Chota Char Dham statisíce poutníků a turistů ročně.
Jedná se o
- Jamunotri, pramen řeky Jamuny
- Gangotri, pramen řeky Gangy
- Kedarnat, chrám — jeden z dvanácti Jotirlinga, šivaistických poutních míst
- Badrinath, významný višnuistický chrám
For Hindus a place of pilgrimage is ‘tirtha’ or ‘tirthasthana’ and pilgrim is ‘tirthayatri’. Tirtha is a sacred space that is charged with divine power and purity. It is a place where you can gain ‘nirvana’, true enlighment and also achieve ‘moksha’, a liberation from the endless cycle of life and death. However for a Hindu, who worship every aspect of what is good and sacred in life and nature, a tirtha does not have to be specific place or a temple. It can be anywhere – by the banks of a holy river, at the foot of the mountain, under a sacred tree and even at the feet of a great saint or guru.
Jamunotri
Jamunotri není skutečným pramenem řeky. Jamuna pramení vysoko nad ním. Vytéká z ledovce ve výšce více než 4 000 m n. m. Cílem poutníků se stal chrám a horké prameny ležící zhruba o tisíc metrů níže na začátku monumentální prudké soutěsky.
Právě pod ní v Janki Chatti končí silnice a je to poslední místo, kam se dá dojet autobusem. Cesta z Rišikéše dole v nížinách zabere dlouhých dvanáct hodin. O trochu méně, pokud si pronajmete džíp. V každém případě posledních přibližně 6 kilometrů od autobusu ke chrámu musíte zvládnout po vlastních nohou.
Nad údolím se vine betonový chodník a stovky schodů. Výstup je ale pozvolný a nijak prudký. Navíc se můžete cestou občerstvit v čajovnách nebo si odpočnout na pohodlných lavičkách. Každé takové zastavení na čaj může znamenat dlouhé povídání s prodavačem, indickými poutníky nebo sádhui – svatými muži, kteří obcházejí posvátná místa.
A pokud vyrazíte brzy ráno, můžete si užít probouzející se zelenou himálajskou přírodu a osvěžit se v některém z bočních potůčků. Snídani si pak dejte až nahoře těsně před chrámem. Místní bufety nabízí klasickou prantu a čaj.
Vlastní budova chrámu nepatří mezi historické klenoty. Je to moderní betonová novostavba. Jde tu spíše o Genus loci celého místa.
Nespěchejte. Jamunotri má své kouzlo a dá se tu strávit celý den. Pozorujte okolní přírodu, povídejte si s chrámovými bráhmany, koupejte se v horkých pramenech. Nechte si od kněží ukázat sochu bohyně Jamuny a opodál stojící sošku slunečního boha Suríe.
Chrám je přístupný pouze část roku. Leží v nadmořské výšce více než 3 tisíce metrů nad mořem a otevírá se na přelomu dubna a května. V polovině října se pak uzavírá a kněží se vracejí do vesnic níže v údolí. Polovinu roku je tedy opuštěný, bez lidí a obklopený zasněženými vrcholky hor.
Ta cesta může být dlouhá. Může být nudná. Pokud ale skutečně víte, proč k pramenům řeky Jamuny putujete, může se stát neskutečným zážitkem.
Řeka Jamuna
Jamuna (Yamuna) je nejdelším přítokem Gangy. Od Jamunotri k soutoku s Gangou v Allahabádu měří 1 376 kilometrů. Protéká třemi indickými státy — Uttarakhandem, Haryanou a Utarpradéšem. Podél jejího toku se nachází množství poutních míst jako třeba Mathura a Vrndavan. Slavný Tádžmahál leží na jejím břehu ve městě Agra.
Na vodě Jamuny je závislých více než 57 milionů lidí. Bohužel Jamuna zároveň paří k nejvíce znečištěným řekám světa. Tečou do ní průmyslové odpady a kanalizace milionových měst jako je Delhi nebo Agra.
Praktické informace
- Z Rišikéše jezdí k Jamunotri jen jeden autobus denně. Vyráží v brzkých ranních hodinách. Cesta zabere přibližně 12 hodin.
- Jestli z Jamunotri míříte ke Gangotri, můžete přestoupit v Dharsu (Dharasu). Opět počítejte s celodenním přesunem.
- Janki Chatti, konečná stanice autobusu, je škaredá vesnice s betonovými novostavbami bez kousku kouzla a atmosféry. Najdete zde ubytování i jídlo.
- Hanuman Chati leží ještě níže po cestě. Dříve zde končila silnice a stále ještě bývá mylně uváděn v itinerářích jako výchozí místo pěší trasy. Není to nutné. Vyjeďte až k Janki Chatti.
- Pro starší, nemohoucí a líné poutníky jsou k dispozici nosiči a koníci. Mohou vás k chrámu za pár set rupií dovézt.
- Před cestou do Gahrvalu se nechte inspirovat knihami britského milovníka přírody, lovce tygrů a znalce Kumáonu a Garhvalu Jima Corbetta.
Zaujala vás cesta k prameni Jamuny? Přečtěte si o cestě k dalším prameni indické řeky — Narmada pramení v Amarkanthaku.
Praktické informace
Z Rišikéše jezdí k Jamunotri jen jeden autobus denně. Vyráží v brzkých ranních hodinách. Cesta zabere přibližně 12 hodin.