Rišikéš – staňte se mistrem jógy v pěti dnech

lekce jógy v Rišikéši
Ano, máte pravdu. Ten nadpis je mírně ironický. Na severoindický Rišikéš a lekce jógy si totiž názor musí udělat každý sám.

Jeďte do Rišikéše, pokud

  • vás zajímá Ganga a hinduistická poutní místa
  • chcete si odpočinout od indického shonu
  • chcete se zúčastnit lekcí jógy

Mám Rišikéš rád. Je to velmi příjemné město na břehu řeky Gangy v podhůří indického Himálaje.

Najdete zde klid a pohodu, nabízí úžasné lekce jógy a můžete se setkat se zajímavými lidmi. Pro mnoho návštěvníků Indie bývá jediným cílem celé cesty. Vzhledem ke své poloze a nadmořské výšce může být také příhodným útočištěm během horkých letních měsíců. Ale i během zbytku roku má co nabídnout.

Rišikéš ve zkratce

  • Rišikéš je zajímavé místo na břehu řeky Gangy.
  • Patří mezi stará poutní místa.
  • Kurzy jógy tu najdete na každém rohu.
  • Ne všechny kurzy a nabízené služby jsou kvalitní. Narazíte tu na množství podvodníků.
  • Rišikeš si můžete užít i bez jógy.

Lakshman jhula

Rišikéš je typicky indický

Pro miliony hinduistů je totiž posvátným a poutním místem. Podle pověsti tu Ráma činil pokání poté, co zabil démona Ravanu. Rámův bratr Lakšmana tu postavil visutý liánový most přes řeku Gangu. Jhula znamená houpačka, přeneseně tedy houpavý most. Odtud také pochází pojmenování jedné části Rišikeše – Lakshman Jhula.

Ganga v Rišikéši

Právě sem pak míří většina poutníků. Bydlí v ášramech, potkáte je na ghátech a v chrámech. Je jich mnoho a jsou všudepřítomní.

indičtí poutníci v Rišikéši

Možná i díky tomu tu zatím zas tak úplně nepřevládl další aspekt tohoto města a to boom turistických obchodů, restaurací orientovaných na zahraniční návštěvníky a zejména nekonečná nabídka masáží a kurzů jógy.

lekce jógy v Rišikéši

Rišikéš je také příliš globalizovaný a západní

Není typickým indickým městem. Je klidnější, čistší a řekl bych i „více turistický“ v tom pozitivním i negativním slova významu.

Rišikéš bývá někdy nazýván „hlavním městem jógy“. Zřejmě díky tomu se sem stahují západní cestovatelé, vyznavači jógy a všichni, kteří si chtějí odpočinout od té „pravé Indie“ tam dole v planinách.

pohled na Lakhsman jhula, Rišikéš

Zatímco v centru a kolem autobusového nádraží najdete klasický indický zmatek, o kousek dál, proti proudu Gangy kolem Rám Jhula a Lakshman Jhula, panuje úplně jiná atmosféra.

Mezi indické poutníky se tu míchá nezanedbatelné množství západních turistů. Obchody na druhém břehu řeky u Lakshman Jhula jsou orientované na typické turistické suvenýry. Každý druhý dům tu nabízí lekce a kurzy jógy, jediné a pravé jihoindické masáže nebo ájurvédu.

lekce jógy v Rišikéši

Upozornění

Já sám, jako autor toho textu, nemám žádné konkrétní zkušenosti s kurzy jógy v Rišikéši. Možná právě proto vidím s nadhledem zmatek v nabídce, jistou devalvaci pojmů a podvody jak v masážích, tak v jógových kurzech.

Je libo jógu na hodinu, týden nebo měsíc?

Rišikéš se prezentuje jako hlavní město jógy. Meditace na břehu Gangy zde má nepopiratelnou tradici. Město je známé svojí klidnou a spirituální energií. Už v dávné minulosti přitahovalo světce, mudrce, askety a jogíny a činí tak i dnes.

lekce jógy v Rišikéši

Bohužel stejně tak, jako tu najdete mnoho výborných ášramů a kvalitních mistrů a učitelů jógy, setkáte se i s mnoha podvodníky. Každý, kdo absolvoval dvacetihodinový krátký kurz, má pocit, že si může otevřít „Yoga training centre“ a začít sám učit.

Netvrdím, že jsou takoví všichni. Jen říkám:

Dejte si pozor při výběru, věnujte tomu čas a pečlivě si prověřte svoji školu jógy.

ášram v Rám jhula

Jihoindická masáž v Rišikéši má stejnou logiku jako matriošky v Praze

Za zhruba tisíc Rupií zde můžete absolvovat „originální jihoindickou olejovou masáž hlavy“ shirodhara.

Na severu Indie.

V podhůří Himálaje.

Cítíte sami tu ironii?!

lekce jógy v Rišikéši

Zapovídal jsem se chvíli s jedním z provozovatelů takového masážního salonu. Ve slabé chvíli mi třetí den, kdy jsme se znali, prozradil, že namísto originálních keralských olejů používají obyčejný jedlý olej v ceně pár rupií, který naředí voňavými esencemi a koncentrovaným originálním olejíčkem.

A turisté to baští.

pohled na Rám jhula, Rišikéš

Není masáž jako masáž

Za ty roky, co sem jezdím, jsem si nemohl nevšimnout překotného otevírání a krachu mnoha center masáže, jógy a astronomie. Mnohé místní postavičky se jeden rok prezentují jako odborníci na jógu, aby mi další rok tvrdili, že rozumí dokonale jihoindické masáži a ájurvédě.

Mnoho místních podniků bez mrknutí oka společně inzeruje a nabízí lekce jógy, masáž a astrologa.

Tři v jednom. No nekupte to!

A turisté jim to pořád žerou i s navijákem.

pohled na Rám jhula, Rišikéš

Lež jménem Beatles

Kde se vzalo renomé Rišikéše jako centra jógy? Nebylo to tak odjakživa. Rišikéš byl v minulosti především poutním místem věřících hinduistů.

V šedesátých létech zde žil Mahariši Maheš Jógi, propagátor transcendentální meditace. Právě v jeho ášramu žili pár týdnů během indického pobytu členové skupiny Beatles. Zmínili se o tom během rozhovorů pro média a sláva města mezi bílými turisty mohla začít.

Možná právě někde tady hledejme kořeny desítek místních jógických škol.

lekce jógy na břehu Gangy

Jak to bylo s Beatles doopravdy?

I když tu členové slavné kapely strávily mnoho týdnů, realita prý byla jiná. Zejména podle později napsaných životopisů.

  • Ringo Starr opustil ášram už po deseti dnech. Stěžoval si zejména na jídlo.
  • McCartney to vydržel zhruba o měsíc déle. Později se v rozhovorech nevyjadřoval příliš lichotivě o samotném guruovi. Nazýval jej „malým hihňavým chlápkem“ a byl k němu celkem kritický.
  • John Lennon a George Harrison vydrželi nejdéle. Ale i oni nakonec ášram opustili s názorem, že jejich guru je spíše sebestředný podvodník s podivným vztahem k majetku, mamonu a zejména s náklonností k ženám.

John Lennon dokonce později složil písničku Sexy Sadie. Doslova se v ní zpívá:

“Sexy Sadie what have you done/ You made a fool of everyone.”

I když v pozdějších rozhovorech všichni členové kapely mírnili svá prvotní vyjádření, pachuť konfliktu tu zůstává.

pohled na Rám jhula

Po stopách Beatles se v Rišikéši můžete vydat i nyní. Původní Maharishi Mahesh Yogi Asharm zůstával mnoho let opuštěný a v ruinách. Nyní byl na náklady státu a národního parku obnoven a stal se něčím jako malým muzeem.

Pokud vám není líto 600 Rs (zhruba 250 Kč), můžete se na vlastní oči podívat, kde členové Beatles meditovali, kde získali inspiraci a snad i složili mnoho písní pro svá alba „Abbey Road” a “The White Album”.

Ptejte se na Chaurasi Kutia Ashram, jak se nyní toto místo nazývá. Najdete je bokem od veškerého dění, obklopené lesem, nad řekou poblíž Rám Jhula.

pohled na Lakhsman jhula, Rišikéš

Takže ano, Rišikéš je velmi příjemné místo

Určitě si sem zajeďte. Byl bych nerad, kdyby tento text vyzněl příliš negativisticky. Rišikéš vážně stojí za návštěvu. Má totiž co nabídnout různě zaměřeným skupinám turistů i poutníků. Své si tu najde opravdu každý.

Navštivte jej však s očima otevřenýma. Toto není celá Indie. Jen to jen její malá část.

lekce jógy v Rišikéši

Praktické tipy

  • Rišikéš je posvátné město. Pro strávníky to mimo jiné znamená, že ve většině restaurací najdete jen vegetariánské pokrmy a nekoupíte alkohol.
  • Většina poutníků i zahraničních turistů nezůstává v samotném městě poblíž autobusového nádraží, ale výše proti směru toku Gangy. Zde leží vlastní poutní místa Lakshman jhula a Rám jhula, chrámy, restaurace, hotely, ášramy a mnohé oblíbené turistické kratochvíle.
  • Rám jhula je mnohem klidnější a autentičtější než komerčnější Lakshman jhula
  • V posledních letech tu výrazně rozrostla nabídka raftingu, paraglidingu, bungee jumpingu a jiných moderních adrenalinových sportů.
  • Při ubytování v ášramu počítejte s jistým omezením – noční klid, pevně stanovená  otevírací doba nebo třeba zákaz kouření. Pokud vám to nevyhovuje, ubytujte se v některém z hotýlků.
  • Pokud nejste skalní fandové Beatles, Chaurasi Kutia Ashram, neboli Beatles ášram, nestojí za návštěvu. Podle mého názoru je tu více jiných zajímavých a originálních míst, než zřícenina uměle obnovená a přiživovaná turistickým zájmem. Projděte se kolem, pokochejte se přírodou, užijte si místo. Beatles v Rišikéši je jen marketing.
  • Cesta z Dillí trvá přibližně sedm hodin autobusem. Pohodlnější a někdy i rychlejší způsob, jak se sem dopravit, je jet vlakem do Haridwaru a zbytek dojet autobusem.
  • Do Haridwaru je to odtud asi 20 km a hodinu jízdy autobusem. Určitě se tam cestou zastavte a navštivte Har Ki Pauri ghát. Stojí to za to.

Stojí za přečtení

Sadhu Rishikesh

Praktické informace

  • Cesta z Dillí trvá přibližně sedm hodin autobusem. Pohodlnější a někdy i rychlejší způsob, jak se sem dopravit, je jet vlakem do Haridwaru a zbytek dojet autobusem.
  • Do Haridwaru je to odtud asi 20 km a hodinu jízdy autobusem. Určitě se tam cestou zastavte a navštivte Har Ki Pauri ghát. Stojí to za to.

 

Uttarakhand

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce