To je klášter Dhankar v odlehlé části indického Himálaje v oblasti Spiti. Leží zdánlivě vysoko v mracích, ale postupně se řítí dolů do údolí. Původně byl pevností a sídlem královské rodiny, nyní tu žije pár mnichů a občas se zde zastaví několik turistů.
Dhang znamená útes, kar pak pevnost. Tak lze tedy odvodit název místa Dhankar — pevnost na útesu.
A skutečně, chcete li se ke klášteru dostat, je nutné odbočit z hlavní silnice z Kazy směr Tabo a vystoupat dalších osm kilometrů serpentinami po úzké kroutící se cestě vysoko nad dno údolí.
Samotný klášter obývaný mnichy buddhistické sekty gelugpa se pak nachází na skalním výběžku nad stejnojmennou vesnicí. Dávní stavitelé tu vybrali nádherné a praktické místo z hlediska obrany. Dhankar totiž původně sloužil jako pevnost i sídlo královské rodiny.
Během milionů let tu říční eroze vymlelala hluboké údolí. Na jedné takové staré říční terase vysoko nad současným tokem pak vznikl i klášter.
A právě v té skále je problém.
Bohužel po několika staletích se podloží kláštera začalo drolit. Skála, na které klášter leží, je totiž ze sypkých materiálů. Převládají nezpevněné sedimenty, štěrk, říční valouny a ledovcové usazeniny.
Tak se nyní klášter pomalu, centimetr po centimetru, řítí do údolí. Na starých černobílých fotografiích je možné pozorovat původní rozlohu, množství mnišských cel a modlitebních hal. Ty už tu dnes nenajdete. Společně se skalními výběžky skončily na níže položených úbočích.
V současnosti je díky kritické situaci vlastní historické jádro kláštera prakticky opuštěné. Náboženský život a celá mnišská komunita se přesunuly do nedalekých železobetonových novostaveb na mnohem stabilnějším místě. Ale i zde bylo potřeba část svahu zpevnit betonovými piloty.
Podobné záchranné práce probíhají i v samotném starém klášteře. Ještě před tím, než se historické budovy stavěné klasicky z nepálených cihel a kamene, definitivně sesunou do údolí, je nutné je staticky zajistit.
Probíhají tu sice jisté záchranné práce, ale podle mého skromného názoru je jejich rozsah nedostatečný a v blízké či vzdálenější budoucnosti dojde k celkovém sesutí celé skály se starým klášterem.
V roce 2006 dokonce World Monuments Fund zařadil Dhankar na seznam stovky nejvíce ohrožených světových památek. To, co nestihla pozvolná eroze, pak dokončilo zemětřesení v roce 1975.
I přesto všechno stojí návštěva Dhankaru za to. Není tak monumentální jako klášter Key ani nemá tak krásné fresky jako nedaleké Tabo. Je unikátní svým umístěním, výhledem do údolí a nenávratnou aurou rozkladu.
Praktické informace
- Ve vesnici Dhankar je možné najít několik homestay ubytování. Cena při naší poslední návštěvě byla 500 Rs za osobu a noc.
- Mnohem příjemnější a levnější však bylo ubytování v guesthouse provozovaném mnichy přímo nad modlitební halou nového kláštera. Obrovská okna přes celou stěnu nám zajišťovala úžasný výhled na klášter i údolí.
- Vyhněte se jediném místnímu hotýlku. Vlastní jej Indové zespodu, z nížin. A je velmi znát, že tu jen rýžují peníze. Byli neochotní a arogantní. Jiný cestovatel, kterého jsme tu potkali, to shrnul slovy: „peníze nade vše“.
- Několik hodin chůze po klikaté stezce se nad vesnicí nachází malé jezero Dhankar. Prý je pěkné, my tam ale pro nedostatek času nešli.
- Až se budete vracet na hlavní silnici, není nutné jít celých osm kilometrů po klikaté silnicičce. Přímo z Dhankaru vede dolů roklí úzká pěšina a seběhnete ji za 30–35 miminut.
Praktické informace
- Ve vesnici Dhankar je možné najít několik homestay ubytování. Cena při naší poslední návštěvě byla 500 Rs za osobu a noc.
- Mnohem příjemnější a levnější však bylo ubytování v guesthouse provozovaném mnichy přímo nad modlitební halou nového kláštera. Obrovská okna přes celou stěnu nám zajišťovala úžasný výhled na klášter i údolí.