Zatímco jiné běžně dostupné kláštery severu Indie a zejména Ladakhu trpí v poslední době přílišnou pozorností turistů, klášter Tabo si zatím udržel svoji klidnou atmosféru.
Jeho odlehlost a obtížná dopravní dostupnost je příčinou, proč si klášter i celá oblast stále zachovává něco z ducha minulosti. Tabo zůstává naprosto izolovaným od zbytku světa přibližně 1/2 roku díky špatnému počasí, sněhu a neprůjezdným cestám.
Klášter Tabo byl založen v roce 996 n.l. Je považován za nejstarší kontinuálně obydlený buddhistický klášter v indických Himalájích. Náleží buddhistické sektě Gelugpa, což je jedna ze čtyř škol tibetského buddhismu, známá též jako Žlutá škola nebo Škola žlutých čepic.
Na první pohled se Tabo liší od všech ostatních klášterů v oblasti. Nenachází se na monumentální skále jako například Ki Gompa nebo Tikse Gompa, leží na dně říčního údolí. Chybí mu bíle natřené zdi i stupňovitě uspořádané příbytky mnichů. To vše si vynahrazuje množstvím čhortenů a hlavně vnitřní výzdobou svých devíti svatyň, které vznikaly v rozmezí 10. až 17. století. Celý komplex je pak obklopen vysokou zdí z hliněných cihel. Nenabílená hliněně zbarvená omítka většiny staveb je pečlivě opravená. Díky množství původních soch a maleb na stěnách jednotlivých svatyní je prý zapsán do seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Já jej však na oficiálním seznamu nenašel. Nevíte tedy někdo, jak je to ve skutečnosti? Nicméně ikdyby klášter na seznamu nebyl, určitě stojí za návštěvu. V žádném jiném klášteře, který jsem navštívil, není tak bohatá a původní výzdoba. Každý čtvereční centimetr zdí je pokryt náboženskými freskami zobrazujícími příběhy mahajánského buddhismu nebo thangkami (buddhistické malby, většinou na hedvábí). Ze zdí vyčnívá více než 30 soch Buddhů vyrobených z jílu a malovaných kašmírským stylem.
Jak se sem dostat:
Oblast Spiti je na severu ohraničena Ladakhem, ze západu regionem Lahaul a Kulu a z východu pak Kinnaurem a Tibetem. A cesta ke klášteru není rozhodně jednoduchá a krátká.
Vzdálenost z Tabo do Delhi je pouhých 790 km, což se zdá být jen kousek. Avšak cesta zabere několik dní. Cestou z jihu — z rovin od Delhi je možné využít vlaku do Kalky (10 hodin), přejet autobusem do Shimly, která je první horskou stanicí na úpatí Himalájí a pokračovat autobudem z Shimly do Recong Peo (10 hodin). Odtud jezdí další autobus směr Kaza (dalších 8-10 hodin).
Jinou, a delší možností, je jízda autobusem z Delhi do Manali (16 hodin) a odtud dalším spojem směr Kaza (12 hodin). Z Kazy jezdí jednou denně autobus směr Tabo a pokračuje dál na jih do Recong Pea. Cestou ze severu od Kazy povolení nepotřebujete. Jen nezapomeňte, že pro cestu od Taba směrem Recong Peo je nutné povolení, které se dá vyřídit v Recong Peo nebo v Kaze. Avšak pokud jedete jen z Kazy do kláštera, povolení nepotřebujete.
Klášter Tabo se nachází ve vesnici Tabo v údolí Spiti v Himáčalpradéši v severní Indii. Je známý tím, že je nejstarším nepřetržitě fungujícím buddhistickým klášterem jak v Indii, tak v Himalájích.
Osobně považuji Tabo za klášter s nezaměnitelnou atmosférou a pokud bych se někam vracel, tak sem rozhodně.