Překvapivé setkání s kouskem Tibetu v jižní Indii – Namdroling monastery v Karnátace

Namdroling Monastery v Karnátace
Ano, ten nadpis je pravdivý. I v jižní Indii můžete najít kus Tibetu, buddhistické mnichy a jejich kláštery uprostřed vedra a zeleně.
Většina z nás má buddhistické kláštery spojené s Himálajem a severem země. Málokdo ale tuší, že i na jihu najdete tibetskou komunitu o téměř 10 000 členech.

To si tak jedete zelenou krajinou Karnátaky, míjíte hinduistické chrámy a řešíte, jestli vás zastihne monzun, když v tom se najednou nad vrcholky palem objeví typická věž buddhistického chrámu, který máme všichni spojený spíše s Tibetem nebo se severem Indie.

Prostě malý, ale příjemný šok.

Namdroling Monastery v Karnátace

Místní klášterní komplex Namdroling je druhým největším sídlem Tibeťanů na území Indie. Zatímco většina cestovatelů zná mnohem známější Dharamsalu (přesněji McLeod Ganj) v Himáčalpradéši, zejména proto, že tam sídlí Dalajláma, o městě Bylakuppe ví jen ti skutečně zasvěcení.

Přitom určitě stojí za pozornost.

Namdroling Monastery v Karnátace

Od chatrče k mnohapatrovému chrámu

Když v roce 1959 uprchli Tibeťané v čele s Dalajlámou z okupovaného Tibetu do Indie, získali zde status uprchlíků. Bohužel takový typicky indický. Viz následující rámeček.

Namdroling Monastery v Karnátace

Během let tu založili několik komunit, z nich již zmiňovaná Dharamsala je největší. Bylakuppe na jihu vzniklo jen o čtyři roky roky později.

Status Tibeťanů v Indii je poněkud zvláštní

Tibeťané v Indii nejsou oficiálními uprchlíky. Ani nemají status (a výhody) indických občanů.

Dle zákona jsou tedy cizinci, kteří žijí v Indii na povolení indické vlády a lokálních autorit. Mají takzvaný „Registration Certificate“, který je opravňuje k pobytu v Indii, ale každých pět let jej musí obnovovat.

Jako cizinci nemohou získat indický pas ani být zaměstnáni ve státních službách.

Namdroling Monastery v Karnátace

V roce 1963 přišel do vesnice Bylakuppe poblíž města Kushalnagar láma Pema Norbu Rinpoche, představitel původního kláštera v Tibetu. Starý klášter v Tibetu na území okupovaném Číňany opustil s 300 mnichy a jen 30 z nich přežilo putování na jih Indie. V kapse měl tehdy pouhých 300 Rupií.

Namdroling Monastery v Karnátace

První chrám, který tu uprchlíci založili, byl postavený z bambusu a nebyl větší než jeden pokoj. Zaujímal pouhých 8 metrů čtverečních. Jeho svátost Dalajláma jej posvětil a komunita tibetských uprchlíků postupně rostla.

Namdroling Monastery v Karnátace

Během let tu přibývaly další stavby – kláštery, ubytovny i studovny a civilní budovy. V současnosti tu žije 58 000 tibetských mnichů a mnoho dalších civilních Tibeťanů.

Také místní buddhistická univerzita je důležitým místem pro zachování a hlavně rozvoj původního tibetského buddhismu školy Ňingmapa.

Namdroling Monastery v Karnátace

Příjemná zastávka na cestě jižní Indií

Nemusíte být fanoušky buddhismu. Namdroling Monastery může být jen příjemnou zastávkou a vítaným kontrastem oproti jihoindické hinduistické kultuře.

A navíc – když už budete mít pocit, že místní dósy a jiná pálivá jídla vám lezou krkem, těšte se na nefalšovanou tibetskou kuchyni. To znamená, že v okolních restauracích se podává polévka thukpa nebo těstovinové taštičky momos. Kdo zná, pochopí a už teď se mu sbíhají sliny.

Ta zajížďka mimo běžné turistické trasy se prostě vyplatí.

Namdroling Monastery v Karnátace

Praktické informace

  • Nejbližší velké město je Mysore. Zde hledejte autobus do města Kushalnagar. Cesta busem zhruba 2 hodiny. Ptejte se průvodčího přímo na „Golden temple“, což je obecně známá přezdívka pro Namdroling Monastery.

  • Z nádraží v Kushalnagaru k chrámu trvá jízda rikšou asi 10 minut.

  • Kolem chrámu je množství tibetských jídelen.

  • Ubytování je možné v ubytovnách chrámu (registrace předem nutná) nebo bez problémů v Kushalnagaru.

Namdroling Monastery v Karnátace

Namdroling monastery

Praktické informace

  • Nejbližší velké město je Mysore. Zde hledejte autobus do města Kushalnagar. Cesta busem zhruba 2 hodiny. Ptejte se průvodčího přímo na „Golden temple“, což je obecně známá přezdívka pro Namdroling Monastery.

  • Z nádraží v Kushalnagaru k chrámu trvá jízda rikšou asi 10 minut.

Karnátaka

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce