Kolik dní skutečně potřebujete na cestu do Indie, aby to mělo smysl

Sadhu
Když jedete do Indie se zájezdem, máte program pevně daný a délku pobytu stanovenou předem. Máte zřejmě průvodce, který se o vše postará, lokalitu zná a ušetří vám mnoho starostí.
Pokud ale cestujete na vlastní pěst, je vše složitější. Kolik času potřebuji, abych si užil Indii?

Tři týdny jsou minimum. Dva měsíce jsou lepší. Maximalisté sem jedou na půl roku. Ostatní tu žijí trvale

Mnoho turistů do Indie poprvé přijede jen tak na otoč.

Deset dní jim trvá aklimatizace. První dojem? – „Hrůza, špína, zmatek. Já chci domů!

Další tři dny se léčí z průjmu, jsou zhrození, šokovaní. „Tak takhle jsem si ten pobyt tedy nepředstavoval!

Pak se objeví pár hezkých dnů. Už si zvykli a začíná se jim v Indii líbit. Konečně trochu pochopili, jak to tu funguje. „Hele, ta Indie je vlastně celkem prima, je taková originální, že?

Jenže…

Za dva dny odlétají domů. Konec.

Proto si myslím, že nemá smysl jet do Indie na deset dní. To opravdu nic nestihnete. Možná tak akorát Tádžmahál a pár dalších profláknutých míst. Jenže to není Indie. To jste jen rychle objeli ty hlavní památky, ale zemi samotnou jste nijak nepoznali.

Zejména pro první návštěvu platí: Dva týdny jsou minimum, aby jste si tu zvykli. Počítejte s tím, že pár dní trvá, než odezní prvotní šok a pochopíte, jak tu věci fungují. Teprve pak to začíná být zajímavé.

Všechny další dny navíc jsou k tomu, abyste si Indii užili.

Jak to vidí ti, kteří už v Indii byli

No měsíc je minimum… teprve po té době člověka přestává Indie štvát a začne si ji fakt užívat.

(Martin H.)

Podle mých zkušeností, a zkušeností s lidmi, které jsem tam natahal, jsou 2 týdny minimum na to, abyste přešli první facepalm z průjmu, špíny, mumraje a tepla a aby vám v posledních 3 dnech došlo, že se tam chcete (= musíte) ještě někdy vrátit.

(Martin P.)

6 týždňov — teda myslím to na ľudí, čo idú úplne poprvýkrát. Dva týždne aklimatizácie a kompromisov, dva týždne keď človek skutočne prehodnocuje, s čím robil kompromis a začne (nie vždy) oceňovať, že ho spravil, prípadne je komplet nadšený/sklamaný a dva týždne, keď zistí, že vlastne nič nestihol, ale niečo sa ešte stále dá.

(Dušan D.)

A já to vidím na 6 měsiců ročně.

(Ovčák)

V Indii málokdy dopadnou věci tak, jak si je naplánujete

Projel jsem toho v Asii celkem hodně. A neznám jinou zemi než Indii, kde by byl pobyt tak náročný a odlišný od toho, co považujeme za standardní.

Vše zde trvá výrazně déle, než jste zvyklí z domova a z jiných exotických zemí. Každý pečlivý plán se tak postupně mění a brzy vezme za své.

Také komunikace s Indy je jiná. Stejně tak jejich logika, pojetí času a přístup k řešení problémů. Hodně turistů to rozčiluje a zbytečně dráždí.

Přitom stačí tak málo – smířit se s tím, že nestihnu vše. Je dobré zpomalit, nespěchat, možná i vyjet mimo zavedené a populární trasy. Protože Indie tu není proto, aby se nám přizpůsobila. Má svoji logiku, kterou nemusíme chápat. To my bychom se měli přizpůsobit jí.

Soustřeďte se na jednu oblast a na jeden typ aktivit. Lépe si Indii užijete

Mnoho z nás nemá čas, dovolenou a příležitost být v Indii déle. Během jedné krátké návštěvy určitě nestihnete vše. Vyberte si proto jen jednu, třeba i větší, oblast a jedno téma.

Máte rádi hory? Jeďte do Ladakhu, Kinnauru, Sikkimu… Ale určitě nestihnete projet zároveň všechny tyto horské regiony a k tomu památky v nížinách. No možná ano, letecky a taxíky by to snad šlo. Ale nebude to ono. Věřte mi.

Vyberte si téma cesty

Zajímá vás třeba Buddhismus? Pokud ano, navštivte Sarnath, Bodhgáju a ostatní poutní místa. Soustřeďte se jen na ně. Užívejte si to. Hinduistické chrámy nebo paláce Rádžasthánu můžete vidět jindy.

Fajn, tak si to shrňme. Kolik tedy vlastně potřebuji těch dní na návštěvu Indie?

  • Se zájezdem vám někdy musí stačit dvanáct dní a stanovený program. (No to ve skutečnosti nestačí, ale některé cestovky na víc dní nelétají.)
  • Malý pohodlný okruh kolem hlavního města nebo kolem jiného mezinárodního letiště se dá za dva týdny zvládnout. Mnoho lidí nemá delší dovolenou a nic jiného jim nezbývá. Aspoň uvidíte pár populárních památek a pořídíte sérii exotických fotek.
  • Na horský zájezd s cestovkou počítejte spíš tři týdny. Ty zodpovědnější cestovní kanceláře to tak naplánují.
  • Když míříte někam dál, řekněme sami do hor, určitě jeďte minimálně na tři týdny. Nikdy nevíte, co se může přihodit.
  • Když jedete na roadtrip napříč Indií, měsíc a víc to jistí.
  • Šest týdnů je minimum k tomu, abyste se aklimatizovali, alespoň trochu pochopili, o čem ta Indie vlastně je, a konečně si vše začali užívat.
  • Za dva měsíce objedete pohodlně část severní nebo jižní Indie jako turisté. Občas se zastavíte a užijete si některé místo víc do hloubky. Pak zas popojedete.
  • Za tři měsíce můžete projet Indii celou. No skoro celou.
  • Jsou lidé, kteří sem jezdí opakovaně na půl roku. Nespěchají, nestřídají místa a památky. Žijí víc dní až týdnů na jednom místě. Užívají si.

Indie je totiž pohodová, překvapující, plná energie. To vám nikdy řada památek nafocených za deset dní nemůže nahradit. Každý její stát, místo, lidé, příroda, jídlo jsou jiné. Neustále vás bude něčím překvapovat.

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce