Nové státy a členění Indie

Nové státy a členění Indie
Československo se rozdělilo v roce 1992. Od té doby je tu klid a občasné řeči o oddělení Moravy bereme všichni s nadhledem. Balkán se rozpadl v devadesátých letech a snad je už stabilní. Jinak to ale probíhá v nám vzdálené Indii. Nové státy tu vznikaly a neustále ještě vznikají. I když navenek vystupuje země pod jednotnou značkou ”Indie”, pod pokličkou to tu vře. Indie jako samostatný stát vznikla v roce 1947. Od té doby prošlo její vnitřní uspořádání mnoha změnami.

Při vyhlášení nezávislosti byly svazové státy a území rozděleny do 3 skupin, které se lišily svou mírou samosprávy a které měly různé politické orgány. Jednalo se o směs původních správních celků a nových útvarů. Státy, které v roce 1947 tvořily Indii tak zastupovaly provincie dřívější Britské Indie, velká Indická knížectví, malá knížectví a jejich svazy a takzvané provincie hlavního komisaře.

V 50. letech probíhaly různé změny a přesuny a 1. listopadu 1956 vstoupilo v platnost nové administrativní členění Indické republiky.

Ke dnešnímu datu (2020) tvoří indickou federaci celkem 28 států a 8 svazových teritorií. Možná vás zaujmou jejich exotické názvy: Ándhrapradéš, Arunáčalpradéš, Ásám, Bihár, Čhattísgarh, Goa, Gudžarát, Harijána, Himáčalpradéš, Džammú a Kašmír, Džhárkhand, Karnátaka, Kérala, Madhjapradéš, Maháráštra, Manípur, Méghálaja, Mizóram, Nágáland, Urísa, Paňdžáb, Rádžasthán, Sikkim, Tamilnádu, Telangána, Tripura, Uttarpradéš, Uttarákhand a Západní Bengálsko

A jednotlivá svazová teritoria pak zastupují Andamany a Nikobary, Čandígarh, Dádra a Nágar Havélí, Daman a Díu, Lakadivy, Území hlavního města Dillí a Puttuččéri.

Nové státy a členění Indie

CC BY-SA 3.0

Telangana

Indie je národnostní a jazykový pelmel. Proto není divu, že občas se tu některé území osamostatní a vytvoří nový stát v rámci federace. Naposledy se to stalo ve střední Indii státu Telangana. Pokud jste o něm nikdy neslyšeli, je to zřejmě tím, že vznikl až v červnu roku 2014 odštěpením ze státu Ándhrapradéš. Není žádný drobeček. Z původního Ándhrapradéše si ukousl 114 000 km2 a 35 milionů obyvatel. Mateřskému státu stále ale zůstalo území dvakrát větší než je rozloha České republiky a pětinásobek jejich obyvatel.

Nový stát Telangana se vyčlenil zejména na jazykovém základě. Obě území budou po dobu deseti let sdílet původní hlavní město Hajdarabád. Záměrem tohoto článku není detailně popsat důvody a postup boje za samostatnost, ani zákulisí politického boje. Pokud vás téma zaujalo, velmi podrobně jej rozebírá tento text.

Telangana, Indie  

CC-by-sa PlaneMad/Wikimedia

Džhárkhand

O čtrnáct let dříve, tedy v roce 2000, se od území Biháru oddělila jeho jižní část a vznikl tak stát Džhárkhand. Na ploše srovnatelné s ČR tu žije více než 32 milionů obyvatel. Bihár patří mezi nejméně rozvinuté indické státy a je typický vysokou mírou korupce. Od rozdělení si obě jeho části, původní Bihár i nový Džhárkhand, slibovaly větší možnosti rozvoje. Paradoxně většina průmyslových podniků a zdrojů surovin zůstala v nové jižní části – tedy v Džhárkhandu.

Jharkand, Indie

CC-by-sa PlaneMad/Wikimedia

Čhattísgarh

Ve stejné době, v roce 2000, se odštěpil z Madhjapradéše stát Čhattísgarh. Není žádný drobeček. Je desátým největším státem Indie a žije v něm 25 milionů obyvatel. A to už je jistě důvod k osamostatnění.

Chhattisgarh, Indie

CC-by-sa PlaneMad/Wikimedia

Uttarákhand

Uttara znamená severní a proto se také převážně hornatá severní část Uttarpradéše v roce 2000 odštěpila a zformovala nový stát Uttaráňčal. Později došlo ještě k jedné změně v názvu a nyní toto území používá název Uttarákhand.

Uttarakhand, Indie

CC-by-sa PlaneMad/Wikimedia

Urísa

Aby těch změn nebylo málo, občas se tu některé město nebo celý indický stát přejmenuje. Z města Madrásu je nyní Čennaj, z Bombaje Mumbaí a z indického státu Orissa je Odissha. V češtině se vžité Urísa mění jen lehce na Uríša.

Orissa, Indie

CC-by-sa PlaneMad/Wikimedia

Sporná území

Zajímavým jevem je i nejednotnost v udávané rozloze Indie a zejména v přesném vymezení severovýchodní a severozápadní hranice země. Na část území státu Džammů a Kašmír si činní střídavý nárok jak Indie, tak i Pákistán a Čína. Na severovýchodě pak Indie i Čína zakreslují stát Arunáčalpradéš do svých map a zřejmě se v nejbližší době těžko dohodnou.

Během několika posledních let tu tedy máme celkem 4 nové svazové státy a jedno území kompletně přejmenované. A pak že je indická geografie nuda.

Administrativní členění Indie

Ke dnešnímu datu (2020) tvoří indickou federaci celkem 28 států a 8 svazových teritorií.

Dilli

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce