Před cestou do Indie už nemusíte na ambasádu! Žádejte o vízum elektronicky

e-vízum do Indie
Až do letošního roku bylo jedinou možností, jak získat vízum do Indie, navštívit pražskou ambasádu nebo využít služeb nějaké zprostředkovatelské agentury. To vše s dostatečným časovým předstihem. Cesty do Indie to nijak neulehčovalo.
Od letoška je vše jinak. Zažádejte o indické e-vízum přes internet. Ušetříte si čas a nervy.

Od jara 2016 totiž mohou občané České republiky konečně žádat o elektronické vízum při příletu (e-Tourist Visa). Neznamená to však, že poletíte skutečně bez víza! Nejpozději čtyři dny před odletem je nutné z domu požádat elektronicky, doložit požadované dokumenty a teprve po obdržení kladného vyjádření odletět se schválenou žádostí do Indie. Podívejme se tedy na celý proces žádosti a přidělení indického víza.

e-vízum do Indie

Nejprve důležitý souhrn

 • Žadatel může požádat nejpozději čtyři dny před plánovaným příletem do Indie a nejdříve 120 dní před příletem. Pokud tedy žádáte o vízum řekněme 1. září, přiletět do země můžete nejdříve 5. září.
 • Během online žádosti nahráváte svoji fotografii. U té je vyžadováno bílé pozadí. Není tedy možné použít libovolný osobní snímek.
 • K žádosti také dokládáte sken strany pasu obsahující osobní informace. Sken musí být ve formátu PDF.
 • Platba je možná online platební kartou. Poplatek za vízum při příletu je vyšší než klasické vízum na ambasádě, i když je toto vízum výrazně kratší a omezenější.
 • Doba vyřízení žádosti je 72 hodin. Ale reálně může být kratší – viz popis níže.
 • Schválenou žádost obdržíte e-mailem a vytištěnou předložíte při vstupu do země.
 • Vízum je vydáno na dobu 30 dnů a jeho platnost začíná vstupem do země.
 • standardní turistické e-Vízum je dvouvstupové.
 • Cena e-Víza je 10 USD.

Jak postupovat při žádosti

Žádost vyplňujete online na adrese https://indianvisaonline.gov.in/visa/tvoa.html

V prvním kroku založíte žádost s uvedením e-mailu. Obdržíte unikátní dočasné identifikační číslo a v kombinaci s datem narození se pak kdykoliv v případě potřeby můžete vrátit k rozpracované žádosti.

e-vízum do Indie

V dalším kroku vyplňujte podobné osobní údaje jako při běžné online žádosti pro klasické vízum na ambasádě – tedy jméno, adresu, jména a národnost rodičů a podobně.

e-vízum do Indie

Následuje nahrávání fotografie ve formátu JPEG. Minimální velikost je 10 kB a maximum 1 MB. Fotografie má být čtvercového formátu, stejně jako u běžné žádosti. Nicméně v okně prohlížeče ji můžete rychle a snadno online oříznout a potvrdit výběr. Nemusíte tedy připravovat speciální snímek. Jen počítejte s se čtvercovým výběrem. Fotografie by měla splňovat běžné požadavky na dokumentový snímek – tedy bez stínů, čelní pohled atd.

e-vízum do Indie

Na další stránce zadáváte detaily příletu a odletu do země společně s popisem pobytu. Nováčky může zarazit požadavek na referenční osobu v Indii včetně podrobné adresy a telefonu.

e-vízum do Indie

Po vyplnění vás online žádost vyzve k nahrání skenu první stránky pasu s osobními údaji. Tento sken musí být ve formátu PDF s minimální velikostí 10 KB a maximem 300 KB. Tento dokument pak můžete lehce online zkontrolovat, zda se nahrál v pořádku.

e-vízum do Indie

Na závěr přichází kompletní a přehledná rekapitulace celé žádosti pro kontrolu všech zadaných údajů.

e-vízum do Indie

Posledním krokem je platba kartou. Na výběr jsou dvě společnosti, což se ukázalo jako prozřetelné – viz poznámky níže.

e-vízum do Indie

Po úspěšné platbě následuje závěrečné shrnutí, žadateli je vygenerováno unikátní číslo, které slouží ke kontrole stavu žádosti a je informován o lhůtě 72 hodin na zpracování.

e-vízum do Indie

Zároveň na email obratem obdržíte kompletní shrnutí žádosti a stáhnout si můžete také vyplněný formulář se všemi zadanými údaji.

Pozor, důležitý krok

Ve chvíli, kdy vám přijde oznámení o schválení víza, je nutné učinit ještě jeden krok. 

Jděte na https://indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html do sekce “Check your Visa status. Zde zadejte číslo vaší žádost a číslo pasu. Teprve zde si pak můžete stáhnout e-vízum. Ne že by vám na imigrační přepážce nestačilo potvrzení v emailu, kde je číslo víza a status granted”. Ale problémy mohou dělat aerolinky (konkrétní zkušnost v Praze), kterým nestačí potvrzení ale vyžadují skutečné PDF s fotkou. Paradoxně indiskému úředníkovi v Delhi stačí jen číslo žádosti. 

 

A jak to probíhalo v mém případě?

 • Celý proces vyplnění online formuláře mi trval zhruba patnáct minut. S přípravou fotky a skenu pasu možná o deset minut déle. Pokud bych v průběhu nedělal screenshoty a nekontroloval požadované údaje pro potřeby tohoto článku, bylo by vše ještě rychlejší.
 • Jednotlivé kroky žádosti, nápovědné formuláře a dialogová okna jsou logická, dostatečně nápovědná a celý proces průchodu žádostí je velmi dobře zpracovaný. Což není indickým standardem a my, kteří známe záludnosti indické byrokracie a víme, jaké nelogičnosti dokážou Indove vyplodit, jsme jen příjemně překvapení.
 • Celková cena za vízum pro občany ČR je 10 USD. Různé státy světa mají různou cenu.
 • Žádal jsem ve čtvrtek 28. 7. a oznámení o přidělení víza jsem obdržel už 24 hodin po podání online žádosti.

e-vízum do Indie

Poznámky

 • Nepodařilo se mi zjistit, jak je to s termínem žádosti během dní volna a státních svátků. Netuším, jestli limit čtyř dnů na žádost a 72 hodin na schválení zahrnuje i dny volna.
 • K platbě poplatku za vízum se nabízí SBIePay a Axis Bank. První zmíněná banka mě zaskočila transakčním poplatkem 1,2 USD. Není to moc, ale už z principu se ptám proč? Navíc platba neproběhla a skončila chybou. Netuším, zda byla chyba na straně mé banky, která odmítla transakci nebo někde jinde. Nicméně druhá uvedená společnost — Axis Bank platbu bez problému zvládla a navíc bez otravného poplatku. Pokud tedy žádáte o tento typ víza, volte přímo ji.

Omezení

e-Tourist Visa je limitováno délkou pobytu 30 dnů a je dvouvstupové. Tuto formu žádosti můžete využít maximálně dvakrát ročně. Toto vízum se nedá prodloužit. Při vstupu budou pořízeny biometrické záznamy žadatele.

Pokud tedy cestujete do Indie na delší dobu než jeden měsíc nebo potřebujete více vstupů, nezbývá vám než uplatnit klasickou žádost na indické ambasádě.

Šťastnou cestu

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce