Říše Mughalů - Nájezdníci ze severu - Alex Rutherford

Říše Mughalů - Nájezdníci ze severu - Alex Rutherford
Roku 1526 dobyl afghánský vládce Bábur Indii. Do konce života mu zbývaly čtyři roky, ale i tak stihl založit největší indickou vládoucí dynastii - byl prvním z takzvaných velkých Mughalů. O jeho osudu se můžete dočíst v románu Říše Mughalů - Nájezdníci ze severu.

Sám Bábur odvozoval svůj původ od Timurovců. Ke trůnu se dostal už jako dvanáctiletý poté, co jeho otec zemřel při nehodě. Bábur zdědil malé království ve střední Asii, nedaleko dnešního Samarkandu v Uzbekistánu. Román popisuje jeho boj o trůn, potyčky s uzbeckými kočovníky, opakované dobývání i ztrátu sídelního města. 

V knize budete marně hledat odkaz na Báburovo indické působení. Její podstatná část se v Indii vůbec neodehrává. Těžiště románu je v popisu změny malého chlapce v bojovníka a vládce. Většinu svého života totiž prožil ve stepích Střední Asie a v Kábulském údolí. Avšak tažením do Indie dal základ vlády svého rodu pro příštích 300 let. 

Chcete li číst i další díly připravované serie věnované velkým Mughalům — Humájunovi, Akbarovi, Džahangírovi a Šáhžahánovi, je kniha nezbytným úvodem. Další díly v češtině zatím nevyšly, na britském Amazomu je v nabídce již druhý díl pod názvem “Brothers at war”. 

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce