Hele, umělá inteligence, vygeneruj mi obrázek

Midjourney AI Brno
“Pane učiteli, zná ta Umělá Inteligence i Brno?”
“No asi ano, tak to hned vyzkoušíme”.

Bavili jsme se o umělé inteligenci, generovali obrázky podle textového zadání, cvičili u toho angličtinu a bavili se o parametrech grafiky.

Tento obraz nenakreslil člověk

Napište, jak má obraz vypadat, a umělá inteligence ho podle vašeho zadání zadání vytvoří. Aktivita, která by ještě před pár lety patřila do říše Sci-Fi, je nyní dostupná všem a tak ji můžete realizovat velmi snadno i s žáky ve škole. 

Úžasné na tom všem je, jak nízkoprahová a nenáročná ta práce s AI vlastně je. Dokážu si živě představit učitelku ve výtvarce 1. třídy či dokonce ve školce, jak s dětmi textovými pokyny na tabletu generuje fantastické obrázky z říše snů. 

Obrázek v záhlaví tohoto článku je také uměle generovaný. Vytvořit jej trvalo zhruba 1 min. Zadání znělo: “the moon rising over Brno, the spring sky, a flock of crows flying over the city” 

Pro starší žáky se určitě hodí aktivita typu “Vygeneruj mi obrázek ve stylu Steampunk nebo takový, jaký by kreslil třeba Pablo Picasso. 

No a když půjdeme ještě dál, na střední škole můžeme využít API těchto služeb, příkazy Pythonu a realizovat nad nimi lekce programování. 

Takto vypadá obrázek s pokynem “a starship lands on a sand planet during the night. A storm rages in the distance. Impressionist style painting —ar 4:3

Midjourney AI

My na základní škole

Během jedné vyučovací hodiny můžete vyzkoušet třeba tyto služby:

Všechny jsou dostatečně intuitivní a umožňují v základu vygenerovat několik obrázků zdarma. Pro základní seznámení s Umělou Inteligencí určitě stačí. Jen upozorněte žáky na omezený počet pokusů u některých z nich.

Strojový čas těchto služeb je vzácný, neplýtvejte jím. Připravte si s žáky dostatečně kvalitní textové zadání. Pokud zadáte pouze “Star Wars”, bude výsledek méně kvalitní než při pokynu ”a ship with star troopers lands on a desert planet”. 

Tím se dostávám k další obrovské výhodě. Tyto služby komunikují (a rozumí) v angličtině a žáci tedy mají velkou motivaci ke skutečnému využití cizího jazyka. 

S angličtinou

Pár slovíček, na které jsme narazili:

 • Artificial Intelligence — umělá inteligence
 • generate an image — vygenerovat obrázek
 • prompt — výzva, pokyn
 • transforms your words into art — promění vaše slova v umění
 • art style — umělecký styl
 • aspect ratio — poměr stran

Stejné zadání, rozmanité výsledky

Každá z AI pracuje mírně odlišně a bylo zajímavé porovnat výsledky se stejným textovým zadáním. Nechte žáky vymyslet jednotné zadání, pak je rozdělte do skupin, každé skupině přidělte jinou Umělou Inteligenci a porovnejte výsledky. 

Uhodnete film?

Mí žáci dostali za úkol převést děj či název filmu do obrázku. Toto je pár jejich textových pokynů a výsledných obrázků. 

 1. a girl with a red dress standing in a forest with a basket in her hand
 2. princes and beast at the castle in the park
 3. young elf Legolas with long blond hair, blue eyes, he holds a bow in his hands, he is standing in a dark forest and he is smiling
 4. a sea sponge wearing a white shirt and tie, brown pants, red shoes. It stands on a cliff
 5. a little girl in a blue dress with brown hair and blue eyes and sitting next to a cabin that is abandoned
 6. Anakin Skywalker fighting with Obi Wan on Mustafar 4k utrarealistic

Výsledky ukládáme do sdílené složky a dál s nimi budeme pracovat. Dokážete vy sami přiřadit obrázek k zadání? 

filmy generováno AI

filmy generováno AI

Pro pokročilejší

Zatímco takový DALL·E 2 je super na úvodní ukázku, mnohem více zábavy jsme si užili s Midjourney. Midjourney funguje na Discordu a v mém případě má účet většina třídy sedmáků. Takže stačí se připojit na server https://discord.com/invite/midjourney, vysvětlit žákům pár základních příkazů a začít tvořit. Není to pro každého, mnozí zůstali u jednodušších grafických klikátek. Ale Midjourney má potenciál, který rád proberu s nadanými žáky. 

 1. Připojte se na server Midjourney na Discordu
 2. Vyberte si jeden z kanálů pro nováčky
 3. Do textového pole napiše: /imagine
 4. Za /imagine doplňte vaše textové zadání, podle kterého má být obrázek vygenerovaný
 5. Počkejte si chvíli na výsledek, stáhněte jej do počítače nebo dál sdílejte. 

Pár tipů: 

 • Podrobné konkrétní zadání dá lepší výsledky než obecný popis 
 • V základu generujete malé náhledy. Poté vytvořte variace ( tlačítka V1, V2, V3 a V4) nebo zvětšete jeden z výsledných obrázků (U1, U2, U3 a U4)
 • - -ar 16:9 generuje obrázek v daném poměru stran. Zde tedy 16:9

Toto je další výsledek pro pokyn “the moon rising over Brno, the spring sky, a flock of crows flying over the city”. Stejné zadání, jiný výsledek.

Midjourney Brno

Umělá Inteligence v roce 2032

Takto jsme si hráli s 13letými žáky v roce 2022. Přemýšlím, kam se vše posune a jaké nástroje budeme používat za 10 let, až jim bude 23 let.

Brno Midjourney

Služby Umělé Inteligence, které jsme vyzkoušeli

Práce v nich je rychlá a intuitivní.

Ale můžete vyzkoušet také