Nemůžu, sakra, za vaše neodevzdané úkoly! 11 způsobů, jak žáka upozornit

chybějící úkoly v Google Classroom
Rozmohl se nám tu takový nešvar... žáci kašlou na úkoly.
Situace, kdyby se žák o úkolu nedozvěděl, v podstatě neexistuje. Google Classroom obsahuje několik nezávislých způsobů jak žákovi (a rodiči) úkol a jeho termín připomenout.
Ještě než se, milí žáci, začnete rozčilovat. Tvrdit, že jste o tom nevěděli, netušili, nedozvěděli se… přečtěte si následující přehled.

S motivací nic nenadělám

Tento text neřeší motivaci, neřeší didaktickou část výuky. Je prostým mechanickým seznamem. Je to suchopárný výpis všech způsobů, kterými škola, učitel, Google Classroom, konkrétní Kurz a dokonce i rodiče na úkol postupně upozorňují. 

Jak jsem už psal v úvodním odstavci: Nemůže nastat situace, že by se žák o úkolu nedozvěděl. Pokud tvrdí něco jiného, je někde něco špatně (a chybu bych asi nehledal v Classroom). 

11 způsobů, jak žákovi oznámit jeho úkol

V sekci Práce v kurzu

Toto je ta nejpřímější cesta — Jako učitel v kurzu Classroom přidávám materiály, otázky a testy. Přidám žákovi úkol s konkrétním zadáním a případně i termínem. Pokud žák v kurzu poctivě studuje, úkol vidí v sekci Práce v kurzu. 

Oznámení přímo v kurzu Google Classroom

Oznámení ve streamu

Každý úkol se při zadání objeví ve streamu kurzu ve formě oznámení od učitele.

Věta: “Uživatel Pavel Hodál přidal nový úkol: Tektonika — samostatná práce, Vytvořeno 18. 3.” je snad jasná úplně každému. 

Oznámení ve streamu Google Classroom

V osobním Kalendáři žáka

Každý kurz v Classroom má svůj Google Kalendář navázaný na Google účet žáka. Pokud učitel v úkolu stanovil termín, tento termín se propíše do Kalendáře kurzu a žák tak má přehled o všech úkolech všech kurzů ode všech učitelů v jednotném a přehledném prostředí. 

Věděli jste, že:

Vlastníkem Kalendáře kurzu je učitel a ne žák? To má obrovskou výhodu — žák nemůže úkol z Kalendáře vymazat ani ho jinak měnit. Navíc události v Kalendáři mohou obsahovat upozornění. Učitel tedy může na důležité úkoly nastavit upozornění třeba den předem.

Kalendář s úkoly Google Classroom

Sekce k dokončení v rámci celé Google Classroom

Na titulní straně Google Učebny se nachází sekce “K dokončení” Zde žák najde přehled zadaných úkolů, chybějících úkolů a dokončených úkolů všech kurzů od všech učitelů

Je sekce Chybějící úkol prázdná? Výborně, není co řešit, vše mám jako žák splněno. Je v ní nějaký úkol? Hned tady můžu zjistit v jakém kurzu, co je to za úkol a do kdy ho mám splnit. 

Svítí datum červeně? Ajajaj, prošvihl jsem termín.

Přehled K dokončení v Gogle Classroom

Upozornění přímo v Kurzu

Okamžitě při vstupu do kurzu vidí žák na kartě Stream rámeček označený “Nadcházející”. Tady jsou uvedeny nejbližší úkoly včetně termínů. 

Upozornění na nadcházející úkoly při vstupu do Kurzu Classroom

Upozornění v e-mailu

Okamžitě po zadání úkolu přichází žákovi oznamovací e-mail.

Den před termínem odevzdání přichází žákovi automatický e-mail z Učebny jménem učitele.

Předmět: Termín odevzdání zítra: „název úkolu“

Text zprávy: “Ahoj, Josef Novák, Vaše práce “Tektonika” má termín odevzdání zítra. Chcete ji odevzdat? Přímo v e-mailu je proklik do Classroom k danému úkolu. Stačí tedy číst poštu. A řídit se upozorněním v důležitých zprávách. 

e-mail z Google Classroom o úkolu

Přehled hodnocení

Přehled hodnocení najde žák na kartě Práce v kurzu. Tlačítko je označené “Zobrazit vaši práci” Tady se nachází přehled veškerých testů a úkolů. Tentokrát už včetně hodnocení od učitele. Žák si může filtrovat budoucí úkoly nebo i chybějící úkoly. 

Zobrazit moji práci v Google Classroom

Soukromé komentáře k úkolu

Řekněme, že učitel je hodný, učitel má s žákem trpělivost. Učitel napsal k zadání úkolu soukromý komentář. Učitel upozornil žáka na chybějící úkol. Žák si komentář přečetl a reagoval na něj. Žák na základě soukromého komentáře úkol splnil. :-) 

Soukromé komentáře k úkolu Google Classroom

Oznámkovaný úkol

Představte si situaci, že žák je lajdák. Žák neplní úkoly. Žák na to prostě kašle. 

Učitel tedy v termínu úkol ohodnotí 0 bodů a práci žákovi vrátí. Do poštovní schránky okamžitě míří důležitý e-mail: “Ahoj, “jméno žáka”, Pavel Hodál právě vrátil(a) úkol Tektonika.” Hodnocení 0 bodů ze 100

Přeloženo do češtiny: Nesplnil jsi úkol. Máš nulu. Něco s tím dělej.

e-mail s hodnocením Google Classroom

Pravidelné zprávy zákonným zástupcům

Konečně se dostáváme k rodičům. Pravidelnému zasílání souhrnné zprávy pro zákonné zástupce je výborná funkce dostupná pro Google Classroom v rámci Google Workspace pro vzdělávání. 

Učitel může přidat libovolný e-mail zákonného zástupce žáka do kurzu a automaticky mu posílat výpis nesplněných úkolů a také seznam úkolů nadcházejících. Rodič si volí, zda tyto reporty chce dostávat denně nebo týdně (v pátek odpoledne).

Jedná se o výborný automatizovaný systém upozornění na úkoly a jejich termíny. Jen je posíláme rodiči a ne žákovi. 

Věděli jste, že:

Stačí, aby kontakt na zákonného zástupce přidal jeden učitel dané školy (Classroom) a výpisy pak zahrnují přehled úkolů všech kurzů a všech učitelů, u kterých žák studuje. Což je praktické. 

Pravidelná zpráva o studiu v Google Classroom

To nejlepší na závěr — Jak poslat mimořádný výpis a přehled úkolů

Málokdo z učitelů využívá jednu výbornou, nicméně poněkud skrytou funkci — mimořádné výpisy úkolů. Tyto můžete poslat žákovi nebo i zákonnému zástupci. 

Představte si situaci, kdy žák nereaguje a úkoly neplní. Žádná z výše uvedených metod nezabrala. Blíží se termín rodičovských schůzek, zoufalý učitel chce upozornit a informovat rodiče o průběhu studia. Do pravidelného pátečního reportu je daleko. Co teď? 

Naštěstí i na tuto situaci je Google Classroom připravená. Umí poslat mimořádný výpis o studiu v kurzu. Jen je ta funkce trochu ztracená a utopená. Naprosto rozumím tomu, že jste ji možná ještě nenašli. 

Mimořádný report o studiu v Kurzu Google Classroom

Jak na to

  1. V Google Classroom přejděte na kartu Lidé
  2. Vyberte si konkrétního žáka a zobrazte jeho přehled úkolů
  3. V pravém horním rohu je symbol obálky. To je přesně to, co hledáte. 
  4. Nabízí se vám okno “Pokroky studenta XY v kurzu ABC” 
  5. Položku “komu” přepněte na Student, nebo Student a zákonní zástupci (podle toho, koho chcete oslovit). 
  6. Doplňte text e-mailu. 
  7. Nezapomeňte zatržítko “Zahrnout souhrn práce studenta”. To připojí kompletní výpis úkolů. 
  8. Do e-mailové schránky zákonných zástupců okamžitě přijde zpráva s chytlavým předmětem “Pokroky studenta XY v kurzu ABC” 
  9. POZOR, tato zpráva se týká jen konkrétního kurzu a zasílá ji učitel Kurzu. Nezahrnuje výpis jiných kurzů žáka. Kompletní výpis všech kurzů odchází jen v pravidelných reportech posílaných automaticky.