Osvědčený postup, jak připravit Google Classroom na nový školní rok

Google Classroom
Pro mnoho učitelů začíná nový školní rok s kurzy v Google Classroom. Řeší tedy, jak Učebnu uspořádat, a hlavně - co s těmi starými kurzy. Vymazat? Přejmenovat? Určitě ne.

Řešením je kopie a archivace. Tato strategie se vám dlouhodobě vyplatí a hlavně ušetří čas.

Potřebuji generální úklid

S desítkami kurzů se po určité době můžete ve vaší Google Učebně poněkud ztrácet. Sice lze měnit pořadí kurzů a nové si tak přidat na začátek, ale dlouhodobě je to opravdu neúnosné. Naštěstí tu existuje možnost archivace.  

Šup s kurzy do Archivu

 1. Dokončete v kurzech vše, co potřebujete vyřešit. Doznámkujte, dopište komentáře, rozlučte se se studenty ve Streamu. 

 2. Vyberte kurz, který bude sloužit jako podklad pro nový školní rok a zkopírujte jej (jak kopírovat kurz se dočtete o kousek dál).

 3. Přesuňte všechny uzavřené kurzy do Archivu. 

Archivace kurzu v Google Classroom

Kopie kurzu za 10 sekund

 1. Nyní vám v učebně zůstaly vzorové kurzy pro každý předmět a ročník. Ty se stanou základem pro výuku v novém školním roce. 

 2. Abyste si v budoucnu ušetřili čas, doplňte právě nyní do těchto šablon kurzů všechny nové materiály, opravte a doplňte texty, uspořádejte aktivity. Určitě jste v průběhu minulého školního roku dostali spoustu bezva nápadů a nyní nastala ta pravá doba je do kurzu dodat. 

 3. Když máte vše doplněno, můžete kurz libovolně kopírovat. Pokud se tedy dozvíte, že od září učíte třeba zeměpis v 7. ročníku ve třídách  A, B a C, podle této šablony si nakopírujte další 2 kurzy a pojmenujte je podle aktuální třídy. 

 4. Jak kopírovat kurz? To je opravdu otázka cca 10 sekund. Na titulní straně Classroom v hlavičce konkrétního kurzu klikněte na Menu a vyberte možnost “Kopírovat” (viz obrázek).

Kopie kurzu v Google Classroom

Takto si naklonujete z šablon všechny kurzy podle aktuálního úvazku a vašich potřeb. Nemusíte tedy nic mazat, přejmenovávat ani vyhazovat žáky z kurzů. 

Je také dobré vědět, jak se vlastně tyto kopie kurzů chovají a jak funguje Archiv. 

Jak fungují kopie kurzů

Kopie kurzu je už ze svého principu nachystaná na novou výuku. Protože:

 1. Z kopie jsou automaticky odebráni všichni studenti i další učitelé. 

 2. Stream je vyčištěný a prázdný. Neexistují žádné události ani upozornění. 

 3. Všechny materiály, úkoly a testy, prostě úplně vše, co máte v kurzu, je přepnuto do stavu Koncept. Proto případný nový student nevidí vůbec nic, co vy jako učitel postupně nepovolíte. 

 4. Všechny úkoly mají samozřejmě také vynulované termíny odevzdání :-) A klasifikace je také prázdná. Bez studentů to nemá smysl, že?! 

Videonávod — Jak připravit Google Classroom na nový školní rok

Jak funguje Archivace

Nebojte se archivace kurzů. Nejedná se o nevratné vymazání. Ke všemu v Archivu se dá kdykoliv vrátit a kurz lze také obnovit zpět mezi aktivní. 

 1. Po přesunu kurzu do Archivu do něj studenti ztratí přístup. Zmizí z jejich Učeben. Ale vy jako učitel se tam pořád dostanete. 

 2. V Archivu vidíte původní obsah kurzu. Všechny ty vaše pracně vytvořené materiály a úkoly. Můžete se k nim kdykoliv vrátit a nebo je dokonce znovu použít a vyvolat je do živých aktuálních kurzů. 

 3. Vaše studenty kurzu v Archivu vidíte. Ti nezmizí.Máte přístupné jejich práce a odevzdané úkoly. 

 4. Je tu zachovaná i veškerá konverzace ve Streamu a osobní komentáře. Možná se vám to bude v budoucnu hodit. Archiv je holt archiv. 

 5. Máte dokonce přístup ke klasifikaci jednotlivých studentů. 

 6. Pokud přesunete kurzu z Archivu zpět mezi aktivní, studentům se obnoví přístup a mohou znovu pracovat. 

A co když chci kurz definitivně smazat?

I to je možné. Každý kurz lze vymazat. Jen je potřeba pochopit principy, na kterých to funguje. 

 1. Kurz nevymažete z titulní strany Učebny. To nelze. 

 2. Musíte jej nejdříve archivovat a pak vymazat z Archivu.

 3. Tím se definitivně ztratí jeho nastavení a obsah. 

 4. Ale pozor, materiály kurzu zůstávají na vašem Google Disku. Každý kurz má totiž na Disku svoji složku (v adresáři Classroom) a ta zůstává i po vymazání kurzu z Učebny. Takže teoreticky se můžete ke starým materiálům vrátit sem.

Videonávod — Jak na archivaci a obnovení kurzu

Hotovo, šmytec

Když nepočítám doplnění vzorových kurzů o nové materiály a jejich aktualizaci, může vám taková příprava Učebny na nový školní rok trvat pár minut. Výše uvedené principy platí nejen pro G Suite pro vzdělávání (a školní Učebny) ale pro i vaše osobní Google Učebny navázané na obyčejný Google účet. Takže jsou univerzální pro učitele, freelancery i jiné lektory. 

Postup 

 1. vytvořit vzorovou šablonu z toho nejpovedenějšího kurzu,

 2. archivovat ukončené kurzy

 3. a kopírovat z šablony kurzy podle aktuálního úvazku

se mi dlouhodobě ukazuje jako nejefektivnější. Já sám se takto nachystal na nový školní rok za půl hodinky.