pH vánočky je 5,48

Měříme pH vánočky - chromebox a čidlo Vernier
Sešly se mi tu před Vánoci dvě pěkné hračky. pH senzor od firmy Vernier a novinka Acer Chromebox CXI4. A protože firma Vernier se chlubí kompatibilitou s operačním systémem Chrome OS, zajímalo mě, jak se tyto dvě zařízení spolu kamarádí.

No a také jsem chtěl zjistit, jaké je pH vánočky, že?!

Chromebox

Chromebox CXI4 od Aceru jsem používal jako své druhé zařízení částečně v práci a částečně doma. Výkonem i kapacitou splňuje všechny moje požadavky. Asi si to dokážete představit, ekosystém Google aplikací, snadná správa, svižnost a výborná konektivita. Díky dvěma HDMI jsem využil i zapojení více monitorů a tak byla distanční výuka mnohem snazší. Ale o to tu nyní nejde. 

Go Direct pH senzor

Toto pH čidlo jsem dostal do ruky těsně před Vánoci. Firma Vernier slibuje snadné připojení pomocí USB kabelu i pomocí technologie Bluetooth, aplikace Android a intuitivní nastavení. Teoreticky by tedy školní pokusy s měřením pH měly být realizovatelné na našich tabletech s Androidem a hlavně na školních chromeboocích. 

Zapojení, spárování, použití

Můj Chromebox bohužel nedokázal čidlo detekovat napřímo pomocí USB ani Bluetooth. V okolních zařízeních jsem je prostě neviděl. Stačilo se však podívat do přiloženého manuálu a stáhnout aplikaci Graphical Analysis přímo od Vernier. Zřejmě je to standardní postup.

V aplikaci je nutné zvolit “Měření pomocí senzorů” a připojit nejbližší čidlo. Aplikace čidlo sama našla po zhruba půl minutě skenování a bez problémů ho připojila. 

Voda, citron, ocet, jedlá soda

Když se podíváte na uvedené pomůcky, asi si řeknete, že je to prostě klasika. Možná jste podobné pokusy sami kdysi dělali ve škole.
Potřeboval jsem zjistit, jak čidlo v aplikaci reaguje a zaznamenává. Změřil jsem pH čisté kohoutkové vody, pak znovu po přidání citronové šťávy, po přidání jedlé sody a na závěr jsme měřili vodu s octem. 

čidlo Go Direct pH a Chromebox

Čidlo reagovalo okamžitě na jakoukoliv změnu v roztoku a vykreslilo pH do grafu.

Měření pH Vernier čidlo

Kolik je pH vánočky? 

Zapíchnout čidlo do vánočky a přečíst naměřenou hodnotu je už pak otázka pár sekund. pH naší vánočky je 5,48. U vás to může být jinak. 

čidlo Go Direct pH a Chromebox

Patří chromebox a čidla Vernier do škol? 

Už se těším na měření vlastností půdy, vody a další pokusy. Co se týče Chromeboxu CXI4, budem jimi vybavovat nové učebny. 

čidlo Go Direct pH a Chromebox

Užitečné odkazy