Podzimní noviny v Google Meet, které usnadní vaše videokonference

Podzimní noviny v Google Meet, které usnadní vaše videokonference
V prostředí Google Meet, službě určené k pořádání videokonferencí, přibylo na podzim 2020 několik prima funkcí. Troufám si říct, že všechny usnadní vaše vysílání.

Učitelé nyní mohou zpřístupnit online tabuli, otravným žákům zakázat chat a nebo třeba sami sobě rozmazat pozadí. Pojďme se na vše podívat detailněji.

Ovládání pro moderátora

V případě, že vaši žáci či jiní nezbední posluchači vyrušují v chatu nebo se opakovaně snaží sdílet svoji obrazovku, můžete jim nyní vše zakázat. 

V levém dolním rohu videokonference Meet hledejte modrý štít s označením “Ovládání pro moderátora”. 

Ovládání pro moderátora - Google Meet

Zde máte možnost účastníkům:

  • Zakázat/povolit sdílení obrazovky. Ve výchozím stavu mohou obrazovku sdílet všichni. 

  • Zakázat/povolit chat účastníků. Ve výchozím stavu mohou chatovat všichni. 

  • Nastavit funkci Rychlý přístup. Pokud je tato funkce zapnutá, nemusí pozvaní žáci ze stejné domény klepat na místnost a vstoupí do ní automaticky. Vy se tedy vyhnete zdlouhavému a otravému pouštění žáků do Meet a potvrzování každého z nich zvlášť. Nic vám ale nebrání funkci vypnout a lépe kontrolovat, kdo se videokonference zúčastní. 

Sdílená tabule Jamboard

Internetová sdílená tabule Jamboard funguje jako samostatná služba Google a je přístupná z nabídky aplikací. Nicméně nově je také integrovaná přímo do prostředí Meet. 

Pokud tedy potřebujete během videokonference kreslit, psát na tabuli, přidávat obrázky, vést jakýkoliv výklad třeba s pomocí dotykového pera, zapisovat matematické výrazy… nyní můžete mnohem snáz přímo v Meet. 

Jak pustit tabuli Jamboard v Google Meet

Ve chvíli, kdy přidáte do Meet nový Jam (tak se nazývají online soubory této tabule Jamboard), zobrazí se zúčastněným posluchačům v chatu odkaz na tuto tabuli. Vy jen zvolíte příslušné oprávnění.

Žáci s právem čtenáře mohou váš výklad pouze sledovat. Nic vám ale nebrání pomocí tlačítka Sdílet změnit oprávnění a své studenty vyzvat ke spolupráci. Online hodiny tím získají širší náplň a stanou se opravdu interaktivními. 

Jamboard v Google Meet

Rozmazané pozadí

Ne vždy máme doma v záběru kamery uklizeno, že? V Google Meet přibyla možnost rozmazat své pozadí a záběr soustředit jen na postavu konkrétního učitele nebo žáka. 

Rozmazané pozadí Google Meet

Na úvodní obrazovce při pouštění videa najdete v pravém dolním rohu ikonu rozmazaného pozadí. Zapnout/vypnout můžete tuto funkci i při aktivní videokonferenci podle momentálních potřeb.

Videonávod

Tip na závěr

Věděli jste, že pokud 3 x odmítnete vpustit žáka na Meet, zobrazí se mu oznámení, že je blokovaný a pro další účast ve videokonferenci je nutné, aby jej učitel osobně pozval?

Můžete se tak efektivně zbavit různých otravů (nebo i žáků z jiné třídy), kteří se náhodou dostali k veřejné pozvánce a chtějí rušit při online výuce.