Přestaňte klikat a začněte číst - Feedly a Pocket

Přestaňte klikat a začněte číst - Feedly a Pocket
Kombinace služeb Feedly a POcket vám výrazně pomůže při čtení webového obsahu a při zpracovávání informací obecně.
Navíc šetří čas.

Potřebuji to vůbec?

Stále ještě je kolem mě množství lidí, kteří pravidelně otevírají weby a kontrolují, jestli se tam náhodou objevilo něco nového. Zároveň se diví, jak jiní mohou zvládat to obrovské množství informací, které se na nás z internetu valí. Je to však prosté. Stačí dvě jednoduché služby.

Co je to Feedly

Feedly je webová služba, která automaticky kontroluje RSS z vašeho seznamu webových stránek a zobrazuje novinky. Takovéto články vám pak naservíruje v líbivém rozhraní rozdělené do kategorií. Nemusíte tedy procházet desítky a stovky webů, abyste zkontrolovali případné novinky.

Navíc členění do definovaných seznamů vám umožní přečíst si jen to, co vás v danou chvíli skutečně zajímá a ostatní témata si nechat na později.

Feedly

Malá vsuvka o RSS

Technologie RSS umožňuje uživatelům Internetu přihlásit se k odběru novinek z webu, který nabízí RSS zdroj (RSS feed, též RSS kanál, RSS channel). Tento zdroj se většinou vyskytuje na stránkách, kde se obsah mění a přidává velmi často (například zpravodajské servery).

(https://cs.wikipedia.org/wiki/RSS)

Feedly

Co je to Pocket

Často není možné číst delší webový obsah ve chvíli, kdy na něj narazíte. Typicky v tramvaji nebo během krátké pauzy v práci. Pocket je webová služba, která vám umí uložit články k pozdějšímu přečtení. Když mě nějaký článek zaujme a nemám na něj v tu chvíli čas, posílám jej automaticky přes doplněk prohlížeče do Pocket. Zde mám materiál ke čtení z webu, ze sociálních sítí a vše zajímavé, co mi přišlo přes Feedly.

Pocket

Feedly + Pocket

Kombinace těchto dvou služeb vám umožní v čase volna nebo v jiné delší souvislejší chvíli otevřít Pocket a číst jeden článek po druhém. Sami si tak vytváříte vlastní webový magazín ze zajímavých textů. A protože Pocket ukládá obsah i pro offline, můžete si číst i bez připojení k internetu.

Nejmocnější jsou však tyto dvě služby ve chvíli, kdy používáte více počítačů a v kombinaci počítač + mobil. Běžně si na PC ve Feedly najdu zajímavý článek, pošlu jej do Pocket a pak v klidu pročtu v mobilní aplikaci v telefonu. Je to prosté, jednoduché a efektivní.

Pocket

Co vám to přinese

  • Ušetříte čas. Nemusíte zbytečně skenovat velké množství webů a blogů.
  • Informace chodí k vám. Ne vy pro informace.
  • Touto metodou čtete více relevantního obsahu.
  • Čtete ve chvíli, kdy na to máte skutečně čas.
  • Nepřicházíte o obsah. Článek tu na vás počká třeba měsíc.

Nějaké nevýhody

  • Pokročilejší služby u Feedly jsou placené. Se základem si ale bohatě vystačíte.
  • Pocket někdy neuloží celý článek. Zvlášť, když je členěný na kapitoly.

Závěrem

Samozřejmě, že existuje velké množství dalších programů, aplikací a postupů, které by mohly tyto dvě zmíněné webové služby zastoupit a možná jsou i v něčem lepší. Tento článek je spíše určen naprostým začátečníkům – tedy těm, kteří stále ještě mechanicky skenují desítky webů, jestli náhodou na nich něco nového nepřibylo.

Jestli jste na tento článek přišli z vaší čtečky RSS, sociální sítě či jiné zajímavé služby, není pro vás asi jeho obsah novinkou. Pouze jej sdílejte dál.

Vy všichni ostatní, kdo nevíte, co je to RSS a pojmy jako Feedly a Pocket byly pro vás novinkou, založte si účty a sbírejte zajímavý obsah. Začněte třeba zde: http://tybrdo.cz/rss.xml

Co se do článku nevešlo

  • Jsou i jiné RSS čtečky. Každému vyhovuje něco jiného (gReader Pro, …)
  • Existují i jiné aplikace pro odkládání obsahu k pozdějšímu přečtení (Instapaper, …)
  • Tento článek NENÍ návod, jak RSS, Feedly a Pocket používat. To by bylo na delší psaní.