Testoval jsem grafický tablet ve spojení s chromebookem. Jak se osvědčil?

chromebook a grafický tablet
Způsobů, jak elektronicky opravovat žákovské práce je mnoho. Stejně tak najdete mnoho běžných recenzí grafických tabletů.
Mě však zajímalo jak se toto zařízení osvědčí v kombinaci s chromebookem a jak splní nároky na učitelskou práci.

Chromebook + grafický tablet

Pokud čtete můj blog pravidelně, tak asi víte, že dlouhodobě řeším, jak co nejsnáze opravovat v počítači žákovské práce. Jako náhradu červené propisky jsem dříve používal doplněk prohlížeče Kami a později přímo aplikaci Google Classroom na dotykovém zařízení

Zároveň vím, že mnoho učitelů si pořídilo různé grafické tablety. Připojili je ke klasickému PC či notebooku s operačním systémem WIndows a elektronicky na nich čmárali do písemek.  

Takové řešení je plně funkční a bylo o něm napsáno mnoho jiných článků. Mě ale zajímalo, jak se takový grafický tablet, konkrétně One by Wacom, bude chovat ve spojení s chromebookem. 

Chromebooky jsou v současnosti ve školství velké téma, hodně škol je pořizuje zejména kvůli snadnosti používání a pohodlné vzdálené správě. Nicméně o nich panuje nepodložený mýtus, že nejsou kompatibilní s mnohými doplňky a zařízeními. 

Právě proto jsem byl zvědavý, jak se grafický tablet na chromebooku osvědčí. 

Videorecenze

Podívejte se na zapojení a používání grafického tabletu s chromebookem.

Funguje na první dobrou

Závěr je jasný a v tuto chvíli by tento článek mohl v podstatě zkončit. Grafický tablet One by Wacom s chromebookem funguje na první zapojení a nic dalšího není potřeba řešit. 

Otestoval jsem jej na dvou  typech chromebooků. Konkrétně to byl typ Acer chromebook 715 a Acer Spin 13. V obou případech stačilo propojit chromebook přiloženým micro-USB kabelem s grafickým tabletem, uchopit stylus a začít pracovat. 

Podotýkám, že nejsem grafik, nepoužívám žádné pokročilé funkce, různé přítlaky pera ani jiná multidotyková gesta. Tomu také odpovídal zvolený typ tabletu. One by Wacom ve velikosti M reprezentuje základní řadu výrobce. Tomu odpovídají jeho funkce i cena. Nemá připojení pomocí Bluetooth ani multidotyková gesta. 

Nic z toho jako učitel nepotřebuji. Pro mé účely bohatě stačí, když jej připojím k chromebooku, otevřu v aplikaci Google Classroom libovolnou žákovskou práci a v režimu editace kometuji, opravuji, známkuji. Téměř stejně, jako bych držel v ruce běžnou červenou propisku a pracoval na papíře. 

chromebook a grafický tablet funguje

Bude vaše zařízení fungovat s chromebookem?

Pokud si před koupí jakéhokoliv zařízení nejste jistí, zda bude kompatibilní s Chromebookem, hledejte certifikaci a případnou nálepku  “Works With Chromebook”. 

Firma Google také provozuje přehledný web — rozcestník, kde si můžete ověřit, zda právě vaše webkamera, myš, grafický tablet nebo třeba externí disk zapojíte k chromebooku bez problémů. Podívejte se na stránky Works With Chromebook a najděte vašeho výrobce. 

Sem také vedly mé první kroky před vlastním testováním grafického tabletu. V seznamu jsou u firmy Wacom uvedeny dva modely z mnoha, které firma nabízí. Jedná se o One by Wacom ve velikostech S a M. Takže vlastně jen jeden typ v 2 různých provedeních. 

Celkem se těším na vývoj oblasti podpory různého hardwaru v chromeboocích. ChromeOS je nyní velké téma a tak předpokládám, že množství podporovaných zařízení poroste. 

Pohled učitele

A proč mi nechybí specializované funkce grafických tabletů? Chromebook pro mě představuje univerzální a hlavně rychlý nástroj pro online práci, komunikaci a výuku. A také možnost využití konkrétních aplikací pro Android. Pokud jste grafici, technici, potřebujete pokročilé funkce grafických tabletů, určitě už používáte jiné specializované programy v jiných systémech. Ty by vám na chromebooku mohly chybět. 

Mně jako učiteli pro mé potřeby stačí základ. A ten funguje na chromebooku výborně. Chromebook + grafický tablet je super náhrada papíru a červené propisky. 

chromebook

Funguje s chrombookem?

Firma Google provozuje přehledný web — rozcestník, kde si můžete ověřit, zda právě vaše webkamera, myš, grafický tablet nebo třeba externí disk zapojíte k chromebooku bez problémů.

Podívejte se na stránky Works With Chromebook a najděte vašeho výrobce.