Tvoříme scénáře k výukovým screencastům

Tvoříme scénáře k výukovým screencastům
Člověk se nejlépe něco naučí, když to sám učí. Pod tímto heslem jsme se sedmáky začali nahrávat výuková videa. Ale aby ta práce byla opravdu přínosná a žáci do mikrofonu neplácali nesmysly nebo neskákali od tématu k tématu, napsali jsme si scénář.

Takový scénář pomůže zejména poskládat sdělení tak, aby mělo hlavu a patu. Požadoval jsem, aby si vytvořili osnovu svého povídání pomocí stylů nadpisů. Znáte to — Nadpis 1, Nadpis 2, podnadpis,odstavec a tak dále. Mnozí to opravdu tak dělali a pomohlo jim to uvědomit si, že skutečně nemohou začínat své vyprávění popisem nastavení, když ještě vůbec nezmínili o jakou službu se jedná a co umí.

Návod pro Gmail

Když byla kostra hotova, doplnili krátké výstižné texty nebo jen body k tomu, o čem budou ve svém screencastu mluvit. A v poslední fázi jsme si ukázali, jak pořídit printscreen obrazovky, jak jej upravit v externím programu a vložit do dokumentu.

Návod pro Ulozto.cz

Co žáci zpracovávali? Nechal jsem je samotné vybrat téma, které jim vyhovuje. Hry (např. Minecraft), webové servery (Seznam.cz) nebo služby (Google). Jiní představovali a učili ovládání konkrétních programů (LibreOffice Writer, MS Office Powerpoint). Povedené byly i scénáře k jinými tolik opovrhovaným sociálním sítím (Facebook, Twitter).

Návod pro LoL

Během zhruba dvou vyučovacích hodin vznikly velmi povedené práce, které jsme dále využili při vlastním nahrávání. Proč to mě i některé žáky tak nadchlo? Sami objevili, že není lehké sdělit něco jinému tak, aby to pochopil. Naučili se u toho screenshoty a procvičili si styly nadpisů. A hodně z těch scénářů můžeme reálně využít. Třeba ty, kde se píše o našem školním Moodle.

Návod pro Novinky

Zadání práce

Vytvoř textový dokument se scénářem, ve kterém svým spolužákům představíš nějakou zajímavou hru, službu, program nebo webovou stránku. V tomto dokumentu stručně a jasně popiš, co budeš prezentovat v následném videu.
Rozsah scénáře — počítej s časovým limitem 5 min.
 

  • Vytvoř stručnou osnovu práce. Pro nadpisy a podnadpisy použij Styly.
  • Vlož krátké odstavce popisující, co budeš prezentovat.
  • Pořiď screenshoty a doplň obrázky z představované hry, služby, programu…
  • Dodrž jednotnou úpravu a dbej na typografická pravidla.
  • Rozsah zhruba 2 stran  A4 včetně obrázků.

Návod pro Moodle