Události, co se nestaly. Lidé, kteří neexistují. Tvořili jsme fakenews

Fakenews - jak je poznat
Zadání je jednoduché: Vytvoř co nejvěrohodnější falešnou konverzaci, zprávu, fotku nebo profil. Jednoduše lži a manipuluj. K dispozici dostaneš zajímavé nástroje, které ti práci usnadní.
Jenže to není vše. V druhé části práce vysvětlíš, jak jsi postupoval a proč je tvá zpráva falešná jak pětník. To proto, aby si i ostatní uvědomili, jak snadné je manipulovat informace a šířit fakenews.

Falešný novinový článek

Vytvořit zdání seriózní zprávy ze zpravodajského portálu je snadné. Vyberete šablonu, nahrajete vlastní obrázek, doplníte text a hned tu máme profesionálně se tvářící zpravodajství. Použijte The Fakenews Generator.

Falešný článek - tvoříme fakenews

Breaking news

Podobně můžete vytvořit screenshot z falešných videozpráv. Pomůže vám web https://breakyourownnews.com. Téměř jako ze CNN nebo BBC.

Naše škola podlehla zemětřesení. Důkazem je tahle zpráva. Nebo že by ne?

Falešné zpravodajství - tvoříme fakenews

Falešný Facebook

Pro demonstrační účely si můžeme vytvořit i celý falešný Facebookový profil v tomto generátoru. Pozor, nejste ve skutečném Facebooku, jen vytváříte grafiku včetně postů, zpráv, fotek a přátel.

Online nástrojů pro podvrhnutí Facebookových statusů je samozřejmě k dispozici více. Otestujte třeba Facebook Status Generator.

Bohužel stejně dobře udělaný a tím pádem i uvěřitelný je generátor falešného facebookového chatu. Kolik lidí tomu uvěří?

generátor falešného Facebook profilu

Tito lidé neexistují

Pro falešné profily v sociálních sítích je vhodné použít i falešné obličeje. Pro dnešní techniku to není problém. Třeba tahle služba dokáže vygenerovat falešný fotorealistický obličej na jedno kliknutí.

Koukněte se na lidi, co nikdy na Zemi nežili. Jsou kompletně vygenerovaní počítačem. Kolik takových odhalíte vy sami? Otestujte se.

generátor falešných obličejů. Poznáte, který je pravý?

Falešná konverzace v SMS

Určitě jste někdy viděli screenshoty vtipných nebo podivných mobilních konverzací. Člověk se až diví, jak hloupí mohou někteří lidé být. Co ale čtenáři netuší, je, že takovéto konverzace se dají velmi dobře falšovat a podvrhnout přímo z klávesnice počítače.

Jde to opravdu snadno. Koukněte na služby SMS Generátor nebo iFake Text Message. Sami zjistíte, že během pár minut můžete nasimulovat komunikaci libovolných dvou lidí.

Falešná SMS konverzace

Ale já to viděl ve videu, tak je to pravda!

Falešnou konverzaci můžete zaznamenat i ve formě videa. Její „důvěryhodnost“ se tím pro některé lidi ještě zvýší.

Použijte aplikaci TextingStory. Funguje pod Androidem i iOS a vytvoří dokonalý záznam komunikace, která nikdy neproběhla.

Třeba tento chatový rozhovor Miloše Zemana a Andreje Babiše :-)

Jenže to je jen půlka práce

Dobrá, ukázali jsme si jak tvořit falešné zprávy. Mnohem důležitější je ale ten následný krok. Musíme vysvětlit ostatním, že skutečně jsou falešné. A že podvrhnout, zfalšovat, změnit libovolnou informaci je snadné a rychlé.

Takže v druhé půli celého projektu se soustředíme na zdůvodnění. Vysvětlíme ostatním, jaké nástroje jsme použili, jak snadné/těžké je jejich používání a jak dlouho nám to zabralo.

Prostě podáme nevyvratitelné důkazy o tom, že jsme si vymýšleli a vše generovali v počítači.

Ano, žáky baví tvořit falešný chat. Jenže tím to nesmí a nemůže skončit!

Osobně si myslím, že druhá část práce je v rámci mediální výchovy mnohem důležitější než samotné vytváření fakenews.

Být schopný vysvětlit, jak jsem sám při manipulaci postupoval, jak rozeznat podvrženou konverzaci, jak nenaletět… je podle mě mnohem přínosnější než si pár minut hrát s online generátorem falešných screenshotů.

Příklady takovýchto žákovských zdůvodnění

Původní “rádoby šokující” zpráva o Brně.

Příklad fakenews - Brno

A popis toho jak tato falešná zpráva vznikla, vznikla, proč je falešná a jak to poznat.

Vysvětlení proč je to fakenews

Tato žákyně zase šířila informaci o změně termínu přijímaček. A výborně vysvětluje, jak to udělala.

Vysvětlení proč se jedná o fakenews

Mnozí žáci velmi správně ve svém zdůvodnění ukazují, jak rozpoznat falešné zprávy. Čeho všeho bychom si měli všímat. Třeba vodoznaku.

Vysvětlení proč se jedná o fakenews

Vysvětlení proč se jedná o fakenews

Práce ještě nekončí

Co s tím dál? Já jako učitel vezmu všechny tyto práce. Ty povedené i ty méně dokonalé. Předložím je mladším žákům k posouzení. Budou je hodnotit, budou hlasovat, zda jim věřit nebo ne. Budou sami hledat důkazy.

Teprve pak jim ukážu postup, jakým je jejich starší spolužáci vytvořili. A že zmanipulovat záznam konverzace nebo podvrhnout novinovou zprávu je bohužel velmi snadné.

Třeba jako toto oznámení, že Samsung koupil firmu Sony.

Vysvětlení proč se jedná o fakenews