Zábavné kvízy s Quizizz získaly nové funkce a nyní umí i integraci s Google Classroom

Quizizz - prima kvízový systém
Žákům už kvízy v Kahoot! a Quizlet poněkud zevšedněly. Tak jsem se jen tak ze zajímavosti vrátil ke službě Quizizz. Vždy to byl takový „otloukánek někde vzadu“. Moc jsem jej nepoužíval. Nakoukl jsem, co je nového. A dobře jsem udělal.
Quizizz totiž nově umí integraci s Google Classroom a další funkce. Kvízy tak ve výuce získaly nový impuls. Žáci soutěží o sto šest a učitel může sledovat statistiky jejich pokroku.

Umí víc než jiné systémy a jsou plně zdarma

Je příjemné, že Quizizz nabízejí ihned a zdarma funkce, které jsou u jiných systémů (Kahoot!, Quizlet, Socrative) součástí placené verze. Psal jsem o nich ve starším článku Kteří z vás jsou volové? Jak na soutěže s Quizlet.

Quizizz - přehled výsledků v kvízu

Jak fungují Quizizz

 1. Učitel vytvoří v prostředí webu quizizz.com online kvíz.

 2. Učitel zveřejní žákům číselný pin (zde zvaný Game Code).

 3. Žáci se připojí přes počítač nebo libovolné mobilní zařízení pomocí daného pinu ke kvízu

 4. Žáci řeší kvízové otázky buď individuálně (napříkad formou domácího úkolu) nebo společně ve třídě formou soutěže.

 5. Můžete nastartovat okamžitou hru v různých režimech.

  • Classic: Žáci odpovídají individuálně svým vlastním tempem.

  • Team: Žáci odpovídají svým vlastním tempem, ale výsledky jsou počítány po týmech.

  • Test: klasické testování žáků a záznam jejich výsledků (vyžadován účet).

 6. Samozřejmostí jsou nastavení jako náhodné pořadí otázek, zobrazení správných odpovědí, časovač nebo povolený počet pokusů (1-5, nekonečno).

 7. Žák (i učitel) získává okamžitou zpětnou vazbu o procentuální úspěšnosti a prostupu kvízem. Také vidí své pořadí v rámci celé skupiny hráčů. Vše je hezky barevné a názorné.

Quizizz - detail otázky z pohledu učitele

Na stejném principu funguje Kahoot! i Quizlet nebo Socrative. U Quizizz jsem ale našel pár příjemných věcí, které mě zaujaly. Možná tam byly už dříve a já si jich nevšiml, nebo nyní přibyly nově. Rozhodně ale stojí za vyzkoušení.

Společná hra ve skupině žáků má velkou dynamiku. Na výsledkové tabuli je vidět aktuální počet bodů a procentuální správnost odpovědí. V reálném čase se tak mění pořadí soutěžících. Vše doprovází svěží a dynamická hudba.

Quizizz - editor otázek

Drobnosti, které potěší

 • Lze zobrazit celkové pořadí a body všech hráčů. (Oblíbený Kahoot! zobrazí ve verzi zdarma jen prvních pět.)

 • Možnost snadno najít a převzít již hotový kvíz. (To umí i jiné systémy.)

 • Snadný import již hotových otázek z kvízů jiných učitelů. (To umí i jiné systémy.)

 • Můžete zadat více možností odpovědí u jedné otázky než 4.

 • Časový limit lze nastavit na 15 minut. Kahoot! má jen 6 minut. Teoreticky by tedy Quizizz šly využít i pro větší projekty, písemky, delší výpočty například v matematice a podobně.

 • Otázky v kvízech jsou proložené legračními memy. To samo o sobě žáky zaujalo a pobavilo, zejména ty mladší. Učitel může vytvořit vlastní sadu vtipných nebo poučných obrázků (meme) a vložit je do kvízů. Zde vidím prostor i pro vlastní práce žáků.

 • K otázce můžete vložit obrázek. Zajímavější ale je integrovaný editor matematicch výrazů.

 • Možnost zadat kvíz jako „domácí úkol“ a vyhodnotit jej později.

 • Učitel má přehled o všech aktivních „živých“ kvízech. Může tedy řídit zveřejnění či ukončení různých domácích prací.

 • Systém poskytuje dobrý přehled o všech proběhlých kvízech a jejich výsledcích.

 • Máte možnost členit kvízy do kolekcí. (To však umí i konkurenční systémy.)

 • Snadné propojení s Google Classroom

Quizizz se automaticky načítají do známkovaných úkolů v Google Classroom

Jak propojit Quizizz s Google Classroom

V Quizizz existuje možnost registrovat účty svých žáků a členit je do jednotlivých skupin (Classes, tříd). Pro školy využívající Google Classroom ale může být mnohem zajímavější možnost propojit Quizizz s touto Google Učebnou, importovat žákovské účty a přímo zadávat úkoly, hodnotit a mít v Classroom přehled o žákovských kvízech a jejich výsledcích.

Jak na to krok za krokem

 1. V menu Quizizz vyberte „Classes“.

 2. V nabídce připojte Google Classroom. (Můžete k tomu použít i jiný Google účet než ten, kterým jste v Quizizz přihlášení. Já sám mám z historických důvodů v Quizizz obyčejný soukromý Google účet a připojil jsem Classroom s GSuite účtem).

 3. Ve všech vašich kurzech v Classroom se objeví ve Streamu oznámení a výzva „Please join my class “XY” on Quizizz using the link below“. POZOR, tato výzva se objeví ve všech aktivních kurzech Google Classroom, tedy i v těch, které z nějakých důvodů nechcete v Quizizz využívat. Je tedy nutné vše projít v Classroom a ručně případně odmazat.

 4. Žák klikne na odkaz v Classroom a je přesměrovaný na registraci do Quizizz. Zde se přihlásí svým Google účtem, který používá v Classroom.

 5. Quizizz načte jeho jméno a zobrazí dialog k přijmutí pozvánky (Accept invite).

 6. Učitel vidí v přehledu třídy, kdo již pozvánku akceptoval a kdo ještě ne.

 7. Pokud z nějakého důvodu pozvání neproběhne, je možné každý aktivní kurz Google Classroom pozvat či synchronizovat znovu (tentokrát již jednotlivě).

Quizizz - takto vidí otázku žák

Jak pracovat s Quizizz v Google Classroom

 1. Můžete poslat žákům link na kvíz k procvičení. Tyto odkazy nemají nastavený časový limit a proto tedy po určité době nevyprší. Tuto variantu bych využil pro dlouhodobé kvízy, které sdílím v rámci svých kurzů. Výsledky žáků nejsou v tomto případě posílány učiteli. Slouží skutečně jen k procvičení.

 2. Můžete nastartovat okamžitou hru v různých režimech (Classic, Team, Test).

 3. Jakýkoliv kvíz můžete přímo s vašim nastavením poslat přímo do konkrétního kurzu Google Classroom, zobrazí se žákům s odstupem přibližně 10 s v jejich Streamu. Po kliknutí na odkaz jsou přesměrovaní na Quizizz, vyzvání k přihlášení pomocí Google účtu a připojení ke hře bez nutnosti opisovat jakýkoliv Game code. Nebo uvidí zadaný kvíz přímo po přihlášení do Quizizz.com.

 4. Kvíz jako úkol – libovolný kvíz můžete žákům zadat jako „domácí úkol“ přímo do Classroom z prostředí Quizizz.

Zadání úkolu z Quizziz směrem do Google Classroom

Statistiky a přehledy

 1. Výhodou integrace Classroom a Quzizz je to, že učitel má kompletní přehled o žákovských výsledcích svázaných přímo s konkrétním žákovským účtem.

 2. Za naprosto úžasnou věc pak považuji to, že výsledky všech kvízů, ať už jde o úkoly nebo aktuální hry, se propíší automaticky do hodnocení v Classroom.

 3. Učitel má v Quizizz přehled o veškerých kvízech, které proběhly, a vidí jejich detailní statistiku.

Quizizz mě baví. Žáky také. Vypadá to, že si s nimi budeme nějakou dobu hrát. A nejen hrát. Vážně uvažuji o tom, že je zapojím do klasické klasifikace.

Zaregistrujte si účet v Quizizz a pojďte do toho také. Quizizz jsou zdarma, fungují a zatím v nich vidím spíše výhody.