Canva, Umělá Inteligence a učitel s lahví vína

Vytvořit prezentaci pomocí AI
Co kdyby AI vytvořila kompletní prezentaci za učitele? V Canvě přibylo mnoho zajímavých nástrojů využívajících Umělou Inteligenci. Generování prezentací je jednou z nich.

A učitel s lahví vína v ruce jen zadá téma a tu láhev pomocí AI nakonec také nahradí. Třeba knihou.

Vzhledem k tomu, že školy mají přístup k plné verzi Canva pro vzdělávání zdarma, rýsuje se tu velmi zajímavý způsob, jak snadno Umělou Inteligenci žákům přiblížit bez nutnosti platit a registrovat jiné nástroje.

Jaká kouzla umí AI v Canva?

 1. Vytvořit celou prezentaci - Stačí dát nápad a AI vykouzlí kompletní prezentaci za vás, včetně grafiky, designu a textů.

 2. Vytvořit obrázky z textu — Píšete a Canva to promění v obraz.

 3. Změnit část fotky — Máte selfie s botou? No, AI může z toho udělat selfie s banánem! 

 4. Generovat obsah — Když vám dojdou slova, Canva vám pomůže.

 5. Z jedné vaší fotky navrhnout kompletní vizuál … a mnohem více.

Pozn. Pro přístup k těmto novým funkcím musíte mít váš Canva účet přepnutý do angličtiny a mít přiřazenou roli učitele. Komunikovat s AI v Canva můžete ale i v češtině a získáte české výstupy. (Platí v září 2023, za pár týdnů může být vše úplně jinak). 

Jak pomocí AI automaticky tvořit prezentace

 1. V Canva vytvořte novou prázdnou prezentaci.

 2. Aktivujte Canva Asistenta.

 3. Vyberte funkci “Magic Design” … a pokračujte podle jednoduchých pokynů. 

 4. Napište pár slov o tématu prezentace (max 100 znaků). Potvrďte klávesou Enter. 

 5. Vyberte design prezentace. 

 6. Potvrďte tlačítkem “Create my presentation”. 

Můžete komunikovat přímo v češtině, avšak angličtina může přinést lepší výsledky. Když jsem zadával téma v mateřském jazyce, většinou jsem obdržel část prezentace česky a bez chyb. Některé snímky však byly v angličtině. Naštěstí je možné rychlým způsobem vše přeložit do češtiny pomocí AI. Jak, to se dozvíte dále v tomto článku.

Průvodce Magic Design v Canva

Text na obrázek přímo v Canva

Není asi nikdo, kdo by nezkoušel různé AI generátory obrázků. Také Canva umí generovat grafiku ve stylu Midjourney. Takže nyní naši prezentaci doplníme o AI obrázek podle potřeby. 

 1. Zůstaňte ve vaší prezentaci, ale vyberte nástroj “Text to Image” v levé liště nástrojů. 

 2. Zadejte textový prompt.

 3. Vyberte požadovaný styl obrázku (filmový, foto, anime a další). 

 4. Vyberte poměr stran. 

 5. Vygenerujte obrázek.

 6. Vložte obrázek do prezentace. 

Tato funkce je dostupná všem, dokonce i žákům, a v Canvě ji najdete už delší dobu. Nepatří mezi “žhavé novinky. Oproti jiným službám má větší problémy s generováním obličejů a rukou. 

Nahraďte část obrázku jiným

Učitel s lahví vína v ruce není vhodný obrázek do výukové prezentace. Díky nové funkci “Magic Edit” nahradíte pomocí AI láhev třeba knihou. 

 1. Vyberte foto k úpravě.

 2. Zvolte “Edit photo”.

 3. Použijte funkci “Magic Edit”.

 4. Štětcem označte objekt, který chcete nahradit. 

 5. Popište pár slovy, čím má Canva AI objekt nahradit. Potvrďte tlačítkem “Generate”. 

 6. Vyberte si jeden z 4 nabízených výsledků nebo začněte odznova. 

Nahrazení části obrázku jiným v Canva

Generujte pomocí AI text v prezentaci

Canva využívá umělou inteligenci k generování textu pro různé účely, například pro prezentace, plakáty, pozvánky a infografiky. Stačí tedy zadat jen téma. 

Podstatné je, že Canva umí pomocí Umělé Inteligence: 

 • Sumarizovat delší text — hurá, konečně se zbavíme ukecaných dlouhých odstavců v prezentacích — funkce “Summarize text”. 

 • Rozepsat nadpis na delší text — funkce “Expand text”.

 • Převést text do stručných odrážek.

 • Přeformulovat text jinými slovy — funkce “Rewrite”. 

 • Změnit styl psaní — funkce “Magic Write”. Nebojte se tu zadat konkrétní pokyn. Třeba piš jako žák 3. třídy, piš jako vědec, piš vtipněji a podobně. Představte si, že můžete psát text ve stylu Shakespeara nebo možná ve stylu moderního teenagera.

 • Přeložit text napříč jazyky — Takže vaši anglickou prezentaci na pár kliků předěláte třeba do češtiny, stačí jen zadat příslušný pokyn. 

Jak na generování prezentace s AI v Canva krok za krokem

Dvě role Canvy v českém školství

Canva je dnes nepopiratelně první volbou pro grafickou tvorbu ve školách. Je nekorunovaným králem zejména díky své jednoduchosti používání, množství funkcí a snadnosti správy žáků. 

Nyní se ve školství řeší nástup AI a v té souvislosti také licenční politika nástrojů umělé inteligence. Mnohé z nich vyžadují registraci a tak narážíme na podmínky používání, omezení věkového limitu a pod. Canva pro vzdělávání tak může být výborným vstupním místem pro seznámení žáků s nástroji Umělé Inteligence. 

Není to dokonalá AI služba. Na specifické úkoly najdete jistě lepší. Její síla je ale v integraci těchto nástrojů do jednoho funkčního celku. V současnosti (podzim 2023) jsou tyto nástroje AI ve fázi Bety, jsou ale funkční a opravdu dobře použitelné. Kdo ví, kam se posunou za rok. 

Takže ano, s Canvou můžete generovat své powerpointové i jiné prezentace na pár kliků díky umělé inteligenci. Jestli to ukážete žákům jako příklad moderní a zajímavé technologie, nebo to jen vám jako učitelům ušetří pár minuit práce při přípravě na výuku, je už jen na vás.

Canva a umělá Inteligence

Umělá Inteligence v Canva

 1. Vytvoří celou prezentaci

 2. Vytvoří obrázky z textu

 3. Změní část fotky

 4. Generuje obsah