Ty brďo

 

nevím, čím to je,
ale vždycky skončíme v Indii...

indická kuchyně

Indie je velká země a stejně rozmanitá a originální je i její kuchyně. Obecně pro indická jídla platí, že se pro přípravu používají čerstvé suroviny - zelenina, mléko a jogurt, kokos i drůbež a ryby. Indická kuchyně je typická používáním velkého množství koření a převahou vegetariánských pokrmů.

Základem bývají omáčky se zeleninou, množství luštěnin a výborná rýže či placky.

Vyzkoušejte třeba severoindické thálí – menu mnoha hustých omáček, luštěnin, placek a rýže.

Na jihu Indie určitě ochutnejte velké a křupavé placky dósa, knedlíčky idli nebo ostré kokosové omáčky s rybami.

Pokud nemáte možnost ochutnat originální indické jídlo, jen hledáte recepty nebo inspiraci pro vlastní indickou kuchyni, navštivte některou z četných indických restaurací u nás.

Pozor, indické pokrmy mohou být obvykle velmi pálivé a ne každému může typická chuť a  množství koření vyhovovat.Pojďte se mnou na trh. Pro trochu toho koriandru, mango a ryby na špejli

Zelenina na trhu v Indii

Mám rád tržnice. Nemyslím tím rádoby farmářské trhy a už vůbec ne sterilní a nudné hypermarkety. V Indii fungují trhy jinak. Indické tržnice jsou velmi živé a barevné. Je to něco, co vás nikdy nepřestane udivovat šíří nabídky a hlavně energií, která tu panuje.

A ještě než se zeptáte, rovnou vám odpovím: “Ne, pečené netopýry jsem tu nikdy neviděl ani nejedl.”

 

Červené zuby za pár rupií - betel je v Indii stejně legální droga jako třeba tabák

Červené zuby jsou typické pro milovníky betelu.

Najdete je na všech indických ulicích. Malé stánky, kde lze koupit a legálně vyzkoušet jednu z nejrozšířenějších drog světa. Betel. O indické zálibě v jeho žvýkání svědčí červené šplíchance slin na chodnících a zejména pak zabarvené a zkažené zuby jeho uživatelů.

Po prvním soustu se závisláky určitě nestanete. Co vede lidi k tomu, že betel žvýkají?Na exkurzi v indické nelegální palírně alkoholu

destilace rýžové pálenky v indickém Manipuru

Alkohol si ve státě Manipur oficiálně nekoupíte. Je to „suchý stát“. Na většině jeho území je vyhlášená prohibice. Jenže tak nějak polovičatě. Ve skutečnosti se tu prodává doslova na každém kroku. Jen vědět, kde hledat.

Na ilegální palírny jsem samozřejmě narazil také. Proces výroby alkoholu z rýže je překvapivě jednoduchý a po staletí se nezměnil.Vaříme indickou kuchyni - co si pořídit za koření

indické koření

Nikdy bych netušil, že mi bude chutnat lilek s chilli papričkami, připraveno v poměru 1 ku 15. Tedy jeden lilek k patnácti chilli papričkám. Skutečně se mi však stalo a byl to úžasný kulinářský zážitek. Jde jen o to vybrat ty správné přísady a hlavně se v nich dobře vyznat.

Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti nám nabízí indická kuchyně co se týče koření.Na rybách v Indii

čínské rybářské sítě v jihoindickém Kočinu

Při putování jižní Indií narazíte dříve či později na malé rybářské vesničky. Brzy ráno se na břehu moře shromažďují skupiny rybářů. Společně vytahují obrovské sítě, které byly přes noc v moři.

Před tím, ještě za tmy, vyvezou rybáři v úzkých dřevěných loďkách jednu obrovskou síť na volné moře.Dáte si jogurtové lassi?

Co takhle dát si trochu lassi? Je to jedna z mála věcí, které mi tu doma chybí. Lassi je tradiční indický nápoj. Vyrábí se z jogurtu smíchaného s vodou a se špetkou koření. V parnu indického léta výborně osvěží.
V tradiční "lasárně" kdekoliv na indické ulici vám odváží zhruba 200 g jogurtu, přidají cukr, led, občas pár zníček kardamomu nebo jiného koření a vše rozmixují. Podle přání je možné přidat například banány nebo mango.Nejlepší talíře na světě

jihoindické thali na bananovníkovém listu

Už několik dní se stravuji v londýnských bufetech. A pokaždé produkuji při každé večeři ohromné množství odpadu. Plastové talíře, papírové krabičky na jídlo, jednorázové příbory. To vše končí po večeři v odpadkovém koši. Spolu se mnou tu jedí desítky dalších strávníků, turistů i domácích. Bufet vedle bufetu, ulice za ulicí. Celkem určitě statisíce plastových talířů a zbytečných odpadků.Ochutnejte koule na kravěncích

Posbíráme několik čerstvých kravěnců, smícháme s nařezanou slámou nebo senem. Vzniklou hmotu natvarujeme do podoby placky o průměru zhruba 20-30 cm. Zručně ji připleskneme na nejbližší volnou plochu, na zem, na zítku nebo zeď. Ve chvíli, kdy je placka suchá a sama odpadne, je topivo skoro hotovo.Placky a placičky

paratha

Indický chléb je placatý. Ale není placka jako placka. Má mnoho tvarů a chutí. Názvy i způsob přípravy se mnohdy liší v rámci jihovýchodní Asie i samotné Indie. Každá z placek se jí jako příloha k jiným jídlům a v jinou denní dobu. Pokud si v indické restauraci nebudete jistí, co si objednat, sepsal jsem tu pro vás malý přehled.

Stránky

Scroll to the top