Kam v Indii

Kam v Indii

Památky, chrámy, treky v Himálaji

Indii nelze poznat během jedné krátké návštěvy. Je rozmanitá a rozsáhlá jako 1/3 Evropy. I kdybyste tu strávili rok, celou ji neprojede.

Proto je lepší soustředit se na jednu nebo dvě konkrétní oblasti a nepočítat s tím, že stihnete vše. Zaměřte svoji cestu třeba jen na památky, objíždějte posvátná místa a chrámy nebo běžte jen do hor. Prostě vyberte si svůj okruh zájmů.

Mnoho turistů otázku kam v Indii neřeší a rovnou zamíří do takzvaného „Zlatého trojúhelníku“ na severu Indie. Patří sem hlavní město Indie Dillí, nedaleká Agra se slavným Tádžmahalem a růžové město Jaipur.

Mezi další oblíbená místa patří i pouštní stát Rádžasthán, pláže Goy nebo velkoměsta jako je Kalkata a Mumbai.

Zde na webu popisuji a doporučuji spíše menší a relativně neznámá místa. Není nutné navštěvovat pouze lokality doporučené v cestovních průvodcích Lonely Planet nebo Rough Guides.

Sonagiri - nenápadné kouzlo džinistického poutního místa

Džinistické poutní místo Sonagiri na titulních stránkách zahraničních průvodců nenajdete. Také v rámci Indie není příliš známé. Má však své kouzlo malého a důležitého poutního místa. Zaujmout vás může klidná vesnická atmosféra, desítky bílých chrámů i dobrá dostupnost z hlavního města.
Strávit tu můžete dvě hodiny i tři dny. Záleží na tom, jak jste naladěni a co od Sonagiri očekáváte.
Číst více

Zasaďte si most. Za 15 let vám vyroste. V pralesích Méghálaji to tak dělají

Nejdeštivější místo na světě, hluboké rokle a zelený tropický prales. To vše přivedlo Indy na severovýchodě Indie ke speciální technice, jak překonávat řeky. Využili rychle rostoucí pralesní stromy a natáhli jejich kořeny nad vodou.
Za pár lety jim takto vyrostly úžasné živé mosty. Staly se tak symbolem a hlavní turistickou atrakcí státu Méghálaja.
Číst více

Soutok dvou řek, co jsou vlastně tři, a město s více názvy – Triveni Sangam v Prayagu

Toto místo se nazývá Triveni Sangam neboli soutok tří řek. Jenže na mapě najdete jen dvě – Gangu a Jamunu. Ta třetí se jmenuje Saraswasti a je neviditelná.
Soutoky řek mají obecně v hinduismu zvláštní roli. Právě proto je Prayag důležitým poutním místem. Najdete jej v severní Indii pár hodin cesty vlakem od Váránasí.
Číst více

Plovoucí ostrovy jezera Loktak a jelen, který tančí

Hned na první pohled si všimnete, že s hladinou jezera Loktak není něco v pořádku. Je rozdrobená na tisíce malých ostrůvků.
Jenže se nejedná o ostrovy v pravém slova smyslu. Ve skutečnosti jsou to plovoucí koláče z rákosí, vegetace a hlíny. Některé mají stěží metr, jiné na sobě nesou dokonce celé domy. A všechny se pohybují, plavou po hladině jezera, klesají a stoupají s měnící se hladinou vody.
Číst více
Představte si, že vám někdo leje kýble vody za krk, od rána do večera Pavel Hodál 13. 12. 2019
Až si zase budete někdy stěžovat, že venku prší, vyhledejte si, kde leží Cherrapunji - nejdeštivější místo světa. Já tam monzunové období zažil na vlastní kůži.
K severovýchodní Indii déšť prostě patří. V létě tam leje tolik, že vám nezbude nic jiného, než sedět v čajovně, anebo nekonečně moknout.
Kedarnath – Šivův chrám, který zázračně přečkal povodeň Pavel Hodál 2. 2. 2019
V roce 2013 zasáhly oblast severní Indie mohutné deště. Následné záplavy zničily množství domů, mostů, silnic a utopilo se více než 6 tisíc lidí. Zasažený byl i Kedarnath, jedno z nejposvátnějších míst Indie.
Pět let poté jsou v krajině stále ještě patrné stopy po velké vodě, ale nejdůležitější šivaistický chrám vysoko v horách zůstal jakoby zázrakem nedotčený.
Sarahan – zajímavá historie lidských a zvířecích obětí v himálajském chrámu Pavel Hodál 4. 1. 2019
Současná horská silnice číslo 22, která vede po trase stezky původně spojující Hindustán a Tibet, je dostatečně rychlá a široká. Málokdo si ale uvědomuje, že ne vždy to tak bylo. V její polovině, mírně mimo trasu, leží jedno zajímavé místo – chrám Bhimakali.
Dnes tu potkáte usměvavé turisty s fotoaparáty i hinduistické poutníky. Ale ještě nedávno probíhaly v místním chrámu krvavé lidské oběti.